Civeti i madh indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i madh indian
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Viverra
Lloji:
Emri binomial
Viverra zibetha
Large Indian civet range

Civeti i madh indian ( Viverra zibetha ) është një viverrid vendas në Azinë jugore dhe Juglindore . Ёshtë renditur si shqetësimi më i vogël në listën e kuqe të IUCN . Popullsia globale konsiderohet në rënie kryesisht për shkak të rënies së nxitur nga bllokimi në zona të gjuetisë dhe fragmenteve, veçanërisht në Kinë, dhe tregtisë së rëndë si mishi i egër.[1]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka

Civeti i madh indian janë gri dhe ka një shirit të zi në kurriz që rrjedh nga pas shpatullave deri në rrënjën e bishtit. Pjesa e përparme e surratit ka një copëz të bardhë, të theksuar nga e zezë prapa në secilën anë. Qafa dhe fyti i ka të zeza. Anët dhe sipërfaqja e poshtme e qafës janë të lidhura me vija të zeza dhe hapësira të bardha në mes. Bishti ka një numër të ndryshueshëm të unazave të zeza dhe të bardha të plota. Kthetrat e tij janë të mprehta. Thembrat e këmbëve janë me flokë.[2]

Gjatësia e kokës dhe trupit varion nga 50–95 cm (20–37 in) me një bisht të gjatë 38–59 cm (15–23 in). Këmba e pasme mat 9–14,5 cm (3.5–5,7 në). Pesha e saj varion nga 3,4–9,2 kg (7,5–20,3 lb).[3]

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i madh indian shkojnë nga Nepal , Indin verilindore , Butan , Bangladeshi deri në Mianmar , Tajlandë , gadishulli Malajzian dhe Singapor deri në Kamboxhia , Laos , Vietnam dhe Kinë .[1]

Në Nepal, civeti i mëdh indian u regjistruan deri në 2,250 m (7,380 ft) në Himalajet , që përbën rekordin më të lartë lartësor në këtë vend.[4]

Në Kinë, popullsia e madhe e egër e civetit indiane u zvogëlua në mënyrë drastike me 94–99% që nga vitet 1950 pas shpyllëzimit, për shkak të gjuetisë për tregtinë e leshit, përdorimin e gjëndrave të tij muskulore si ilaç dhe për industrinë e parfumeve . Deri në vitet 1990, ai ishte e kufizuar kryesisht në veri të Provincës Guangdong në Kinën jugore, por nuk është regjistruar në ishullin Hainan gjatë sondazheve midis 1998 dhe 2008.[5]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i madh indian në Rezervatin e Tigrave në Namdapha , Indi

Civeti i madh indian janë vetmitar dhe krijesa nate . Kalon shumicën e kohës në tokë. Dieta e tij përfshin peshq, zogj, hardhuca, bretkosa, insekte, akrepa dhe artropodë të tjerë , gaforre, si dhe mbeturina. Dihet pak për sjelljen e tij të shumimit. Mendohet se ushqen gjatë gjithë vitit dhe ka dy pjella në vit, me nga dy deri në katër të rinj për mbeturina.

Civetët e mëdhenj indian të ndjekura nga radio në Tajlandë kishin shtëpi nga 2.7 deri në 8.8 km 2 (1.0 deri 3.4 mi katrore).

Konservimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viverra zibetha është plotësisht e mbrojtur në Malajzi në bazë të Ligjit të Mbrojtjes së Jetës së egër të vitit 1972 dhe renditur në Kategorinë II të Ligjit të Kinës për Mbrojtjen e Natyrës së egër. Kina e renditi atë si 'Rrezikuar' sipas kritereve A2acd, dhe është një specie e mbrojtur në klasë II (për shkak të bllokimit të ushqimit dhe gjëndrave aromatike). Mbrohet në Tajlandë, Vietnam dhe Mianmar. Ai është gjetur në disa zona të mbrojtura në të gjithë gamën e saj. Popullsia e Indisë është e shënuar në Shtojcën III të CITES .

Në Hong Kong , është një specie e mbrojtur nën Urdhrin për Mbrojtjen e Kafshëve të egër 170, megjithëse nuk është regjistruar në një shtet natyror në Hong Kong që nga vitet 1970, dhe konsiderohet i ekstraktuar .

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i madh indian, një vizatim nga Brian Houghton Hodgson

Viverra zibetha ishte emri shkencor për civetin e madh indian të prezantuar nga Carl Linnaeus në 1758. Disa natyralistë propozuan specie dhe nënspecie në shekujt XIX dhe XX, nga të cilat të mëposhtmet u njohën si nënspeciet të vlefshme deri në 2005:

 •       V. z. zibetha është subspeciet nominale dhe mendohet se ndodhet nga Nepal në lindje në Assam .
 •       Viverra ashtoni i përshkruar nga Robert Swinhoe në 1864 ishte një lëkurë e një individi që u qëllua pranë lumit të sipërm Min në Provincën Fujian të Kinës ; ndodhet në Kinë.
 •       V. z. picta e përshkruar nga Robert Charles Wroughton në 1915 u bazua në dy lëkura në afërsi të Hkamti nga lumi Chindwin i sipërm në Mianmar; ndodhet nga Assam dhe Mianmarin verior në Indokinë .
 •       V. z. pruinosa e përshkruar gjithashtu nga Wroughton në 1915 ishte një lëkurë e një civeti indian të rritur mashkull të rritur nga rajoni Tanintharyi i Mianmarit ; ndodhet nga Mianmari jugor në Malajzi gadishull .
 •       V. z. hainana e përshkruar nga Ying-Xiang Wang dhe Xu në 1983 nga ishulli Hainan.
 • Vlefshmëria e Viverra tainguensis e përshkruar në 1997 nga Sokolov, Rozhnov dhe Pham Chong nga Tây Nguyên në Provincën Gia Lai në Vietnam është diskutuar seriozisht, dhe tani konsiderohet përgjithësisht një sinonim i V. zibetha .

Emrat lokal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •       Në Assamese quhet Gendera ose Johamol .
 •       Në gjuhën malajase quhet Musang kasturi (musang = civet, kasturi = musk), për shkak të aromës së tij muskulore.
 •       Në Thai , ai bëni është quajtur Chamot Phaeng Hang Plong (civeti I madh indian; shqiptuar  [tɕʰa.mót.pʰɛ̌ːŋ.hǎːŋ.plɔ̂ŋ] ; lit. "rrethore me shirit / gjenet i manovruar")
 •       Në Lao , ajo quhet Ngen Phaeng Hang KAN (panel civeti I madh indian, e theksuar  [ŋěnpʰɛŋhǎŋkān] ; lit.)
 •       Në Malajalamisht quhet 'Veruku' (Veruk)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Timmins, R.J.; Duckworth, J.W.; Chutipong, W.; Ghimirey, Y.; Willcox, D.H.A.; Rahman, H.; Long, B. & Choudhury, A. (2016). "Viverra zibetha". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41709A45220429. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Pocock, R. I. (1939). "Viverra zibetha Linnaeus. The Large Indian Civet". The Fauna of British India, including Ceylon and Burma. Mammalia. – Volume 1. London: Taylor and Francis. fq. 346−354. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Wozencraft, W.C. (2008). "Viverridae". përmbledhur nga Smith, A. T., Xie, Y., Hoffmann, R. S., Lunde, D., MacKinnon, J., Wilson, D. E., Wozencraft, W. C. (red.). A Guide to the Mammals of China. Princeton: Princeton University Press. fq. 404−414. ISBN 9781400834112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e redaktorëve (lidhja)
 4. ^ Appel, A.; Werhahn, G.; Acharya, R.; Ghimirey, Y.; Adhikary, B. (2013). "Small carnivores in the Annapurna Conservation Area, Nepal" (PDF). Vertebrate Zoology. 63 (1): 111–121. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Lau, M. W. N.; Fellowes, J. R.; Chan, B. P. L. (2010). "Carnivores (Mammalia: Carnivora) in South China: a status review with notes on the commercial trade". Mammal Review. 40 (4): 247–292. doi:10.1111/j.1365-2907.2010.00163.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)