Civeti i palmave kafe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave kafe
Ilustrimi nga Joseph Smit (1885)
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Paradoxurus
Lloji:
Emri binomial
Paradoxurus jerdoni
Blanford, 1885
Gama e civetit të palmave kafe

Civeti i palmave kafe ( Paradoxurus jerdoni) [2] i quajtur edhe civeti i palmave të Xherdonit është një civet palme endemike të Ghatsin perëndimore të Indisë. [1]

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilustrimi i nofullës së poshtme.[3]

Civeti i palmave kafe ka një pëlhurë uniforme kafe , më të errët rreth kokës, qafës, shpatullave, këmbëve dhe bishtit. Dy lloje janë përshkruar në bazë të ngjyrës së gëzofit, megjithëse ngjyra është jashtëzakonisht e ndryshueshme, duke filluar nga buza e zbehtë ose kafja e lehtë deri në kafen e errët. Bishti i errët ndonjëherë ka një majë të bardhë ose të zbehtë të verdhë. Ai nuk ka shenja të dallueshme në trup ose në fytyrë si tek civetët e palmave aziatike . Një tipar dallues është drejtimi i kthyeshëm i rritjes së flokëve në napë, i ngjashëm me atë tek civeti i palmës së artë ( P. zeylonensis) të Sri Lanka. Ёshtë gati aq i madh sa civeti i palmës së zakonshme, por me një bisht të gjatë dhe me shkëlqim. Masa e trupit të meshkujve varion nga 3,6–4,3 kg , koka dhe gjatësia e trupit 430–620 mm , dhe gjatësia e bishtit nga 380–530 mm . [4][3][5] Lloji është përshkruar në 1885 në bazë të një kafkë dhe shkulje të marrë në Kodaikanal nga Z. F. Levinge dhe përcjellë nga Rev. SB Fairbank në Blanford . Blanfordi vuri në dukje foramen e gjatë në qiellzën e përparme. Blanford emëroi llojin për nder të TC Jerdon . [6]

Ekzistojnë dy nënlloje, të nominuarit P. j. jerdoni dhe P. j. kaniscus . [2]Civeti i palmave të Sulavesit është nganjëherë referuar me të njëjtin lloji për shkak të ngjyrës së saj kafe. [7]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave kafe në habitatin e saj

Shpërndarja e civetit të palmave kafe shtrihet nga maja jugore e Ghatsit perëndimore në Rezervatin e Tigrave të Kalakkad Mundanthurai në Castle Rock në Goa në veri. [8] Ata janë kafshë natë, dhe jo aq të rralla sa regjistrimet e mëparshme të mendimit dhe shikimit të llojeve në Kodaikanal dhe Ootacamund ku më parë konsideroheshin të zhdukur në vend janë një tregues i aftësisë së tyre për të shkuar pa u vënë re. [4]

Civeti i palmave kafe ndodhet në peizazhe të fragmentuara që përmbajnë pyjet me shi tropikal mes fushave të tokave të shfrytëzuara në mënyrë komerciale siç janë plantacionet e çajit dhe kafesë . Aftësia e tyre për të vazhduar në peizazhe të tilla varet nga shfaqja e një larmie të llojeve të pemëve frutore në këto zona siç janë pemët hije në plantacionet e kafesë. [9]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave kafe në degë

Civetët e palmave kafe janë kafshë të vetmuara dhe të natës. Ata pushojnë gjatë ditës në vendet e shtratit të ditës, të tilla si zgavrat e pemëve, tanganat e hardhisë në tendë, fole gjigande të ketrit indian dhe në degë. Pemët e shtratit ditor janë të mëdha dhe zakonisht ndodhen në stenda të dendura pyjore me lidhje të lartë të tendës. Ndonjëherë pushojnë natën në degë të hapura. [10]

Dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave duke u ushqyer.

Civetët e palmave kafe është një gjitarë kryesor i shpërndaries së farave në pyjet e shiut të Ghatsit perëndimor duke qenë kryesisht frutivor dhe shpërndarjen e një grupi të larmishëm të llojeve bimore. Frutat formojnë një pjesë të madhe (97 përqind) të dietës së saj dhe janë regjistruar më shumë se 53 lloje bimësh . Modelet e dietës ndryshojnë ndër vite dhe madje brenda të njëjtit vit. Ato përshtaten me variacionet klimatike të disponueshmërisë së frutave duke ushqyer një gamë të larmishme të llojeve jovertebrore dhe vertebrore. Ata ushqehen me fruta të pemëve, më rrallë ato të bimëve ose shkurreve. Dieta përbëhet kryesisht nga bimë të vogla (me diametër <1 cm), shumë manaferra të farave të farës , së bashku me disa fruta të mëdhenj (> 2 cm) si Palaquium ellipticum, Elaeocarpus serratus, Holigarna nigra, dhe Knema attenuata.[11] .

Konsevimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të gamës së gjerë dhe pranisë së saj brenda disa zonave të mbrojtura, ajo është klasifikuar si lloji jo i rrezikuar. Sidoqoftë, këto zona shpesh nuk kanë shpërndarës të mëdhenj të gjitarëve dhe zogj si pëllumbat të mëdhenj për shkak të humbjes së habitatit dhe gjuetisë. Prandaj, civet palme kafe fiton rëndësi në peizazhe të tilla të prekura nga njeriu si një shpërndarës i rëndësishëm dhe ruan biodiversitetin. [12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Mudappa, D.; Choudhury, A. & Punjabi, G.A. (2016). "Paradoxurus jerdoni". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T16104A45201757. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Paradoxurus jerdoni". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 551. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Blanford, W. T. (1885). "A Monograph of the Genus Paradoxurus, F. Cuvier". Proceedings of the Zoological Society of London. 53: 780–808. doi:10.1111/j.1096-3642.1885.tb02921.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Rajamani N.; Mudappa, D. & Van Rompaey, H. (2002). "Distribution and status of the Brown Palm Civet in the Western Ghats, South India" (PDF). Small Carnivore Conservation. 27: 6–11. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Blanford, W.T. (1888–1891). Fauna of British India. Mammalia. Taylor and Francis, London. fq. 111–112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Blanford, W.T. (1855). "Exhibition and description of a skull of an apparently new Species of Paradoxurus (Paradoxurus jerdoni)". Proceedings of the Zoological Society of London: 612–613. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wilson D.E.; Mittermeier, R.A., red. (2009). Handbook of the Mammals of the World. Volume 1. Carnivores. Barcelona: Lynx Edicions. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kinnear, N. B. (1913). "The Brown Palm-Civet in North Kanara". Journal of the Bombay Natural History Society. 22: 390. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Mudappa, D.; Noon, B.R.; Kumar, A. & Chellam, R. (2007). "Responses of small carnivores to rainforest fragmentation in the southern Western Ghats, India" (PDF). Small Carnivore Conservation. 36: 18–26. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Mudappa, D. (2006). "Day-bed choice by the brown palm civet (Paradoxurus jerdoni) in the Western Ghats, India". Zeitschrift für Säugetierkunde. 71 (4): 238–243. doi:10.1016/j.mambio.2006.01.003. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Mudappa, D.; Kumar, A. & Chellam, R. (2010). "Diet and fruit choice of the brown palm civet Paradoxurus jerdoni, a viverrid endemic to the Western Ghats rainforest, India" (PDF). Tropical Conservation Science. 3 (3): 282–300. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Ashraf, N.V.K.; Kumar, A. & Johnsingh, A.J.T. (1993). "Two endemic viverrids of the Western Ghats, India". Oryx. 27: 109–114. doi:10.1017/S0030605300020640. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Carnivora