Civeti i palmave me shirita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave me shirita
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Hemigalus
Lloji:
Emri binomial
Hemigalus derbyanus
(Gray, 1837)
Gama e civetit me shirita

Civeti i palmave i shiritave ( Hemigalus derbyanus ) [2] , i quajtur edhe civeti me shirita , është një civet që gjendet në rajonin Sundaic dhe ndodhet në Mianmar , gadishullun e Malajzis , gadishullin e Tajlandës , dhe në Indonezi në ishujt e Sipura , Sumatra dhe Borneo . Ёshtë renditur si afër kërcënimit në Listën e Kuqe të IUCN për shkak të gamës së saj të madhe gjeografike dhe lartësisë dhe tolerancës ndaj disa shqetësimeve të habitatit.[1]

Hemigalus është një gjini monospecifike që u emërua dhe u përshkrua për herë të parë nga zoologu francez Claude Jourdan në 1837.[3][4]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hunda e civetit i palmave me shirita, putrat, gjëndrat aromë dhe organet gjenitale, siç ilustrohet në Pocock ' Fauna e Indisë Britanike, përfshirë Ceylon dhe Burma - Mammalia Vol 1[4]

Duke pasur afërsisht madhësinë e një macje shtëpiake , ky viverrid mat nga gjatësia totale prej 41 deri në 51 cm, dhe pesha nga 1 deri në 3 kg (2.2 në 6.6 lbs).[5]

Civeti i palmave me shirita ka një fytyrë të gjatë me majë, që të kujton gjitarë insektivor. Ai ka një trup të gjatë të vendosur në këmbë të shkurtra, dhe pesë gishtërinj në secilën këmbë me kthetra tërheqëse. Duket shumë e ngjashme me civetin e palmave i Ovstonit ( Chrotogale owstoni ), përveç që i mungojnë njollat ​​në trupin e tij, dhe flokët në qafë i drejtohen lart, në vend që të ulen përgjatë qafës.Ёshtë gjithashtu i ngjashëm me civetin e palmave i Hosetit ( Diplogale hosei ), endemike në Borneon verior - ato ndryshojnë vetëm në formën e surrat dhe dhëmbët nuk ka pelazën e lidhur të civetit me shirita. Civet me shirita ka një lesh të shkurtër dhe të dendur që është përgjithësisht një krem ​​/ ngjyrë e errët kremi me katër deri në pesë grupe të errëta në pjesën e pasme të tij. Bishti i tij ka dy shirita të errët dhe gjysma e fundit e bishtit është kafe e errët deri në e zezë. Ekziston një shirit kafe e errët që shtrihet poshtë gjatësisë së majës së surrat, dhe dy shirita që shtrihen nga mesi i sipërm i syrit deri në këndin e brendshëm të veshëve. Ka dy zona të bardha sipër dhe poshtë secilës sy, dhe surrat është më i errët se pjesa tjetër e fytyrës.

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse jeton në pyje, ai kalon pjesën më të madhe të kohës në tokë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ross, J.; Brodie, J.; Cheyne, S.; Chutipong, W.; Hedges, L.; Hearn, A.; Linkie, M.; Loken, B.; Mathai, J.; McCarthy, J.; Ngoprasert, D.; Tantipisanuh, N.; Wilting, A.; Haidir, I.A. (2015). "Hemigalus derbyanus". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41689A45216918. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jourdan, C. (1837). "Mémoire sur deux mammifères nouveaux de l'Inde, considérés comme types des deux genres voisins des Paradoxures, genres Hémigale et Ambliodon". Comptes rendus hebdomadaires des séances de l'Académie des sciences: 442–447. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Pocock, R. I. (1939). "Hemigalus". The fauna of British India, including Ceylon and Burma. Vëll. Mammalia. – Volume 1. London: Taylor and Francis. fq. 452–458. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ [1] arkive.org