Jump to content

Civico Museo di Storia Naturale në Trieste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Civico Museo di Storia Naturale di Trieste është një muze i historisë natyrore në Trieste, Italinë veriore. Ai përmban disa koleksione, duke përfshirë më shumë se dy milionë ekzemplarë botanikë, zoologjikë, mineralogjikë, gjeologjikë dhe paleontologjikë .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu u hap si një muze zoologjik në 1846 me emrin "Gabinetto Zoologico Zootomico" dhe u vendos në Palazzo Biserini në Piazza Hortis (ish Piazza Lipsia) në 1852, ku ka bashkëjetuar me Bibliotekën Qytetare dhe muzetë letrarë deri në vitin 2010. Në vitin 1855, nën protektoratin e Archduke Ferdinand Maximilian, muzeu u riemërua "Civico Museo Ferdinand Maximilian". Nëpërmjet shumë donacioneve dhe si rezultat i disa ekspeditave ndërkombëtare (si fregata Novara ), muzeu ka zhvilluar një sërë ekspozitash. Ndërsa mban një adresë zoologjike, tani ka ekzemplarë florë, gjeologjikë dhe paleontologjikë dhe një bibliotekë të madhe që përmban vepra në gjuhë të ndryshme.

Në vitin 2010, muzeu u zhvendos në selinë e re në via Cumano (hyrja nga via dei Tominz 4), pranë Civico Museo della Guerra per la Pace Diego de Henriquez, me të cilin është pjesë e një qendre të vetme muzeale. [1]

Koleksionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botanikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koleksioni botanik përmban mbi 1,500,000 ekzemplarë, duke përfshirë herbarinë e bimëve vaskulare nga Italia dhe, veçanërisht, Friuli Venezia Giulia, përveç koleksioneve të algave të detit, myshkut, drurit, farave dhe frutave . Të gjitha seksionet kanë emrin e shkencëtarit që ka kryer mbledhjen. [2]

Zoologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koleksionet zoologjike përbëhen nga disa pjesë:

 • një koleksion peshku, që përmban peshq detarë dhe të ujërave të ëmbla, të ruajtur kryesisht në mjedis të lëngshëm. Koleksioni përfshin peshkaqenin Carlotta, një ekzemplar i peshkaqenit të bardhë ( Carcharodon carcharias ) i peshkuar në Gjirin Kvarner në vitin 1906, që është peshkaqeni më i madh i ruajtur në një muze evropian;
 • një koleksion herpetologjik, që përmban zvarranikë dhe amfibë nga e gjithë bota, veçanërisht nga Venezia Giulia dhe Dalmacia ;
 • një koleksion ornitologjik, që përmban mbi 5000 ekzemplarë të 550 llojeve të ndryshme të shpendëve, duke përfshirë gjëra të rralla si kākāpō Zelanda e Re, Quetzal meksikan dhe Zogjtë e parajsës së Guinesë së Re .
 • një koleksion entomologjik, që përmban mbi 500,000 ekzemplarë nga Friuli Venezia Giulia, Slloveni dhe vende të tjera evropiane dhe jashtë-evropiane. Ky koleksion përfshin ekzemplarë të insekteve hipogjeane nga shpellat karstike . Kuratori i koleksionit entomologjik është Andrea Colla.

Paleontologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koleksionet paleontologjike përbëhen nga një koleksion historik dhe varësi të reja. Koleksioni i shekullit të 19-të përfshin peshq dhe fosile gjethesh nga Bolca, ekzemplarë të Eocenit nga Istria dhe ekzemplarë të Kretakut të Vonë nga Karsti, si peshqit dhe fosilet e zvarranikëve nga Komeni ( Slloveni ). Koleksioni përmban gjithashtu 300 peshq dhe nëntë zvarranikë, duke përfshirë Carsosaurus marchesettii ed Adriosaurus microbrachis. Ndër ekzemplarët e Kuaternarit, fosilet nga breccia di Slivia dhe ekzemplarët e ariut të shpellës ( Ursus spelaeus ) nga Caverna Pocala (TS) janë më të rëndësishmit. Varësitë e reja përfshijnë fosilet nga zona paleontologjike Villaggio del Pescatore . Midis tyre, dinozauri Antonio, një ekzemplar i Tethyshadros insularis i datuar 75 milionë vjet më parë, është ekspozita më e rëndësishme e muzeut. [3]

Muzeu përfshin një sallë ekspozite referuar evolucionit njerëzor . Kjo sallë përmban mandibulën Lonche, një mandibulë njerëzore e datuar 6400 vjet më parë. Është dëshmia e parë arkeologjike e një mbushjeje dentare të trajtuar me ndonjë substancë, në këtë rast dyllë blete. [4]

Minerologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koleksioni mineralogjik përfshin mijëra ekspozita, kryesisht nga ish- Perandoria Austro-Hungareze dhe Italia . Përveç kësaj, kampionimi bazë nga Grotta Pocala (TS) dhe Borgo Grotta Gigante janë pjesë e koleksionit. [5]

Sallat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabineti i kurioziteteve (Wunderkammer)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

" Wunderkammer është një vend ku ekspozohet një koleksion kuriozitetesh dhe gjërash të rralla". [6] Muzeu ka një sallë kushtuar "Kabinetit të Kurioziteteve" origjinale që u krijua në 1846. Muzeu deklaron në faqen e tyre zyrtare se salla është "një bërthamë themelore e çdo muzeu". [7]

Kabineti Shkencor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabineti shkencor paraqet periudhën e Iluminizmit nga fundi i viteve 1700. Ekspozitat e saj përfshijnë stacione farmacish, laboratorë alkimistë dhe shkenca natyrore .

Fosilizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo sallë i referohet paleontologjisëProvincën e Triestes . Nëpërmjet ekspozitave të saj, salla u mëson vizitorëve se si ndodh fosilizimi, si në mjedisin ujor ashtu edhe në atë tokësor. Salla përmban një vitrinë me rudistët, bivalvët e lashtë detarë që jetonin në fund të detit u zhdukën 65 milionë vjet më parë, që janë fosilet më të zakonshme në shkëmbinjtë gëlqerorë karstikë . Një tjetër vitrinë tregon se si provinca e Triestes dhe, veçanërisht, karstet janë zhvilluar nga pikëpamja gjeopaleontologjike. Pjesa e fundit e sallës i referohet sitit paleontologjik Villaggio del Pescatore . [8]

Antonio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo sallë përmban dinozaurin e quajtur Antonio ( Tethyshadros insularis ), një dinosaur hadrosauroid i datuar 75 milionë vjet më parë, i zbuluar në zonën paleontologjike Villaggio del Pescatore. [9] Është një nga dinosaurët më të kompletuar që janë mbledhur. 4 metra i gjatë dhe 1.3 metra i gjatë, Tethyshadros jetonte në një ishull në pjesën perëndimore të Oqeanit Tethys, midis Afrikës dhe Evropës Veriore .

Salla përfshin ekspozita të tjera të dinosaurëve nga i njëjti lokalitet: këmbët e përparme, një rruazë, një kockë legeni, një kafkë . Një vitrinë shfaq faunën e lidhur: peshq, krokodilë, karkaleca deti, një kockë pterosauri dhe ndoshta një teropod .

Zinxhiri ushqimor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo sallë përbëhet nga tre dhoma. Dy dhomat e para përmbajnë një paradë të kafshëve që korrespondojnë me vendin e tyre të zinxhirit ushqimor . Dhoma e tretë i çon vizitorët në qytet për të vëzhguar zinxhirin ushqimor dhe funksionimin e brendshëm në një mjedis modern.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "La Storia | Civico Museo di Storia Naturale – Comune di Trieste". www.museostorianaturaletrieste.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-08-17. Marrë më 2017-07-30.
 2. ^ "Collezioni Botaniche | Civico Museo di Storia Naturale – Comune di Trieste". www.museostorianaturaletrieste.it (në italisht). Marrë më 2017-07-31.
 3. ^ "Collezione di Paleontologia | Civico Museo di Storia Naturale – Comune di Trieste". www.museostorianaturaletrieste.it (në italisht). Marrë më 2017-07-31.
 4. ^ Bernardini, Federico; Tuniz, Claudio; Coppa, Alfredo; Mancini, Lucia; Dreossi, Diego; Eichert, Diane; Turco, Gianluca; Biasotto, Matteo; Terrasi, Filippo (2012-09-19). "Beeswax as Dental Filling on a Neolithic Human Tooth". PLOS ONE. 7 (9): e44904. doi:10.1371/journal.pone.0044904. ISSN 1932-6203. PMC 3446997. PMID 23028670. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Collezione di Mineralogia | Civico Museo di Storia Naturale – Comune di Trieste". www.museostorianaturaletrieste.it (në italisht). Marrë më 2017-07-31.
 6. ^ "Wunderkammer – definition of Wunderkammer in English | Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries | English. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2017. Marrë më 2017-04-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Civico Museo di Storia Naturale – Comune di Trieste". www.museostorianaturaletrieste.it (në italisht). Marrë më 2017-04-19.
 8. ^ "Le sale della fossilizzazione | Civico Museo di Storia Naturale – Comune di Trieste". www.museostorianaturaletrieste.it (në italisht). Marrë më 2017-07-31.
 9. ^ Vecchia, Fabio M. Dalla (2009-12-12). "Tethyshadros insularis, a new hadrosauroid dinosaur (Ornithischia) from the Upper Cretaceous of Italy". Journal of Vertebrate Paleontology. 29 (4): 1100–1116. doi:10.1671/039.029.0428. ISSN 0272-4634. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]