Cjapi Nubian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ibeksi Nubian
Mashkull
Femër
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Capra
Lloji:
nubiana

Cjapi Nubian (Capra nubiana), ose ibeksi Nubian, është një specie e dhive në shkretëtirë të gjetur në zonat malore të Algjerisë, Egjiptit, Etiopisë, Eritres, Izraelit, Jordanisë, Libanit, Omanit, Arabisë Saudite, Sudanit dhe Jemenit. Historikisht konsiderohet të jetë një nën-specie e dhisë Alpine (Capra ibex), por gjithnjë e më shumë konsiderohet një specie specifikisht e dallueshme (Capra nubiana). Popullsia e egër vlerësohet në 1,200 individë.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cjapi Nubian ka një gjatësi shpatulle prej 65–75 centimetres (26–30 in) dhe peshon rreth 50 kilograms (110 lb). Kanë një gëzof të lehtë ngjyrë vjollcë; në meshkuj ka gjithashtu një shirit ngjyrë kafe të errët poshtë mbrapa. Cjapi Nubian ka brirë të gjatë që shtrihen lart e pastaj prapa dhe poshtë. Në meshkuj këto arrijnë rreth një metër në gjatësi, ndërsa në femra ato janë shumë më të vogla rreth 30 cm (12 in).[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Alkon, P.U.; Harding, L.; Jdeidi, T.; Masseti, M.; Nader, I.; de Smet, K.; Cuzin, F. & Saltz, D. (2008). "Capra nubiana". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2008: e.T3796A10084254. doi:10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T3796A10084254.en. Marrë më 12 janar 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of vulnerable.
  2. ^ Jonathan Kingdon; David Happold; Thomas Butynski; Michael Hoffmann; Meredith Happold; Jan Kalina (2013). Mammals of Africa. A&C Black. fq. 600–603. ISBN 978-1-4081-8996-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]