Clinton, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Clinton, Indiana
Anglisht : Clinton
qytet
noform
Clintons Downtown Historic District is listed on the National Register of Historic Places
Vendndodhja
Clinton, Indiana is located in SHBA
Clinton, Indiana
Clinton, Indiana

Koordinatat: 39°39′36″V 87°24′21″P / 39.66000°V 87.40583°P / 39.66000; -87.40583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Vermillion
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.85 km2
 •  tokësore 5.8 km2
 •  ujore 0.05 km2
Lartësia 150 m (m.n.d.)
Popullsia 4893 banorë (2010)
Dendësia 843.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1829
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 47842
Prefiksi 765
Koordinatat 39° 39′ 36″ Veri

87° 24′ 21″ Perëndim

Clinton, Indiana (Clinton) është një qytet në qarkun Vermillionshtetit federal Indiana, SHBA. Në Clinton, Indiana jetojnë 4893 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 843.4 banor/km2 (2184.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 5.85 km2 (2.26 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 150 m (492 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Clinton, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale