Colombey-les-Deux-Églises

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Colombey-les-Deux-Églises
Komunë
noform
Pamje nga Colombey-les-Deux-Églises
Vendndodhja
Colombey-les-Deux-Églises is located in Franca
Colombey-les-Deux-Églises
Colombey-les-Deux-Églises
48°13′27″V 4°53′12″L / 48.2242°V 4.8867°L / 48.2242; 4.8867Koordinatat: 48°13′27″V 4°53′12″L / 48.2242°V 4.8867°L / 48.2242; 4.8867
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Lindja e madhe
Departamenti Haute-Marne
Qarku Arrondissement Chaumont
Kantoni Châteauvillain
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83.84 km2
Popullsia 736 banorë
Dendësia 8.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 52330
INSEE 52140


Colombey-les-Deux-Églises është komunëdepartamentin Haute-Marne në verilindje të Francës.

Komuna e Colombey-les-Deux-Églises u krijua administrativisht në vitin 1793 dhe u bë pjesë e qarkut Chaumont dhe kantonit Blaise. Më 1801, nën emrin Colombey, ajo kaloi në kantonin Juzennecourt. Në vitin 1972, ajo absorboi komunat Argentolles, Biernes, Blaise, Champcourt, Harricourt, Pratz dhe Lavilleneuve-aux-Fresnes. Më 1 janar 2017, ish-komuna e Lamothe-en-Blaisy u bashkua në Colombey-les-Deux-Églises.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Blaise) rrjedh nëpërmjet kësaj komune.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]