Jump to content

Commerzbank-Arena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Commerzbank-Arena është stadiumi ku luan si vendas ekipi futbollistik Eintrachti i Frankfurtit. Stadiumi gjendet në Sachsenhausen dhe ka kapacitet prej 52.300 vendesh (9.300 vende për qëndrim në këmbë).

Commerzbank-Arena (2013)

Stadiumi është lëshuar në përdorim më 21 maj të vitit 1925 me emrin Waldstadion, emër të cilin e mbajti deri vonë, por pas blerjes së të drejtës së emrit nga Commerzbankmaj të vitit 2005, emri iu ndërrua. Për një kohë të shkurtër pas përfunidimit të Luftës së Dytë Botërore stadiumi poashtu quhej edhe "Victory Stadium".

Ndeshje të rëndësishme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky stadium ka qenë nikoqir i dy Kampionateve Botërore në Futboll, në vitet 1974 dhe 2006.

Aktivitete kulturore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poashtu në të organizohen koncerte dhe ngjarje të tjera.