Condé-sur-l'Escaut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Condé-sur-l'Escaut
Komunë
noform
Pamje nga Condé-sur-l'Escaut
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Condé-sur-l'Escaut is located in Franca
Condé-sur-l'Escaut
Condé-sur-l'Escaut
50°23′59″V 4°01′55″L / 50.3998°V 4.032°L / 50.3998; 4.032Koordinatat: 50°23′59″V 4°01′55″L / 50.3998°V 4.032°L / 50.3998; 4.032
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Hauts-de-France
Departamenti Nord
Kantoni Kantoni Marly
Kryetari Grégory Lelong
Partia BDP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.4 km2
Popullsia 9,686 banorë
Dendësia 526 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 59163
INSEE 59153
Faqja Zyrtare www.conde59.fr


Condé-sur-l'Escaut është komunëdepartamentin Nord në veri të Francës. Komuna ndodhet në kufi me Belgjikën. Popullësia më 2014 ishte 9,686. Kryetari i tanishëm i komunës është Grégory Lelong (2014-2020).