Jump to content

Corine Mauch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Corine Mauch
Kryebashkiake e Zyrihut
Titullar
Në detyrë
1 Maj 2009
Paraprirë ngaElmar Ledergerber
Të dhëna vetjake
U lind më (1960-05-28) 28 maj 1960 (64 vjeç)
Iowa City, Iowa, ShBA
Partia politikePartia Socialdemokrate e Zvicrës (SP)
ShkollimiETH Zurich, IDHEAP

Corine Mauch (lindur më 28 maj 1960 në Iowa City ) është një politikane socialdemokrate zvicerane që shërben si kryebashkiake e Zyrihut. Ajo është femra e parë dhe lezbikja e parë që zgjidhet kryetare e qytetit. [1]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mauch u zgjodh kryetare bashkie në mars 2009, pas dhjetë vjetësh në këshillin e qytetit. Në raundin e parë të votimit, ajo përfundoi në vendin e dytë, vetëm 1300 vota pas Kathrin Martellit, kandidate e Partisë Demokratike të Lirë . Në raundin e dytë, ajo mori 41.745 vota, duke mposhtur Martellin me 58% kundrejt 42%. [2] [3] Në zgjedhjet e marsit 2018, Mauch mori 63,139 vota dhe ajo u rizgjodh si kryetare e Zyrihut deri në përfundimin e mandatit të saj në 2022. [4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mauch është vajza e Ursula Mauch, e cila udhëhoqi Partinë Social Demokrate në parlamentin federal. Ajo u rrit në kantonin Aargau përpara se të ndiqte ETH Zyrih, ku studioi për ekonomi bujqësore dhe Shkollën e Lartë Zvicerane të Administratës Publike (IDHEAP). Ajo është dylberja e parë kryebashkiake në Zvicrën Alemanike.

  1. ^ Wilkinson, Sophie (30 mars 2009). "Zurich elects lesbian mayor". Pink News. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2011. Marrë më 29 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zurich elects first female mayor". Swissinfo. 2009-03-29. Arkivuar nga origjinali më 2018-03-07. Marrë më 2013-04-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Suter, Daniel (2009-03-30). "Corine Mauch ist die Siegerin in allen Wahlkreisen". Tages-Anzeiger (në gjermanisht). fq. 11.
  4. ^ Scharrer, Matthias (2018-03-05). "Linksrutsch im rot-grünen Zürich: Drei Faktoren spielten eine entscheidende Rolle". Limmattaler Zeitung (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2018. Marrë më 2018-03-06.