Coudun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kodojet
Coudun

Kisha e Shën Hilarit, shekulli i XII-të
Administrimi
Shteti Drapeau de la France France
Rajoni Të Epërmet e Francës
Departamenti Uaz
Kryebashkiaku

Mandati
Gilles Ambeza

2020-2026
Kodi postar 60150
Demografia
Quajtja Kodojs, Kodojse
Popullsia 1 063 ban. (2020 en augmentation de 7,27 % par rapport à 2014)
Dendësia 102 hab./km2
Gjeografia
Koordinatat 49° 27′ 42″ nord, 2° 48′ 55″ est
Sipërfaqja 10,4 km2
Vendndodhja
Voir sur la carte topographique de France
Kodojet
Voir sur la carte administrative de France
Kodojet
Voir sur la carte topographique de l'Oise
Kodojet
Voir sur la carte administrative des Hauts-de-France
Kodojet

Catégorie:Article utilisant une Infobox Catégorie:Article géolocalisé sur Terre Catégorie:Article avec modèle Infobox Commune de France Coudun (shqip: Kodoje (e pashquar) , Kodojet (e shquar)) është një komunë franceze e vendosur në departamentin Oise, në rajonin Të Epërmet e Francës .

Banorët e saj quhen Kodojsa dhe Kodojse.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e pergjithshme - Jug.

Kodojet ndodhet në luginën e Arondës në rrëzë të krahut veriperëndimor të Mont Ganelonit, në rrjedhën e sipërme dhe në rrjedhën e poshtme nga fshati, bregu i majtë i Arondës përbëhet nga ligatinat e mbjella me pemë plepi që kufizohen me shpatet e pyllëzuara të Mont Ganelonit. Në perëndim, kodrat mbulohen nga toka bujqësore e cila shtrihet deri në pllajën e Marnj Compiègne dhe udhëkryqin e Shtatë Binarëve.

Kodojet ndodhet 5 kilometra në veri të Kompienjës .

1849 epidemia e kolerës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1832, një epidemi e parë e kolerës goditi Francën midis marsit dhe shtatorit, ndërsa Kompienja u prek [1], Kodojet u kursye. Ky nuk do të jetë rasti gjatë epidemisë së vitit 1849, kur shkalla mesatare e vdekshmërisë në qytet gjatë dhjetë viteve të mëparshme është 2.6 %, ai u rrit atë vit në 6.1 % ; Nga data 27 gusht deri më 25 shtator janë regjistruar 23 vdekje nga 34 gjithsej vjetor.

Kultura dhe trashëgimia lokale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vende dhe monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha Saint-Hilaire, në stilin romanik, e ndërtuar në vitin 1109 nga Rauli. Një nga ndërtesat e rralla të kompletuara dhe të paprekura romane në rajon, është klasifikuar si monument historik .

    Plani i saj përbëhet nga një nef prej 3 gjiresh me rreshta, pastaj një gji që mbështet kullën e kambanores, i rrethuar nga dy kapela që formojnë së bashku një kryq. Seti vazhdon me dhe kori i përbërë nga një gji i drejtë që përfundon në një absidë gjysmërrethore.

    Në ndërtesë është një rreze lavdie e XVI XVI shekulli dhe altari me tabernakull dhe altar, XVIII 18 shekulli [2] .
  1. ^ Choléra-morbus observé à Compiègne, et spécialement à l'Hôtel-Dieu de cette ville, compte rendu par MM. Devivier et Villette,... 1832. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  2. ^ Dominique Vermand (2020). "Coudun, église Notre-Dame et Saint-Hilaire". Églises de l'Oise - art roman et gothique. Marrë më 28/3/2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!).