Courteney Cox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Courtney Cox
Cox më 2009
U lind në
Courteney Bass Cox

15 qershor 1964
Emrat e tjerëCourteney Cox Arquette
Arsimi
Profesioni
 • Actress
 • filmmaker
Vite aktiviteti1984–present
OrganizataCoquette Productions
Njohur përMonica GellerFriends
Bashkëshorti/ja
(m. 1999; div. 2013)
Bashkëshort/ëtMichael Keaton (1989–1995)[1]
Johnny McDaid (2013–present)[2][3][4]
Fëmijë1
ÇmimetLista e plotë
Nënshkrimi

Courtney Cox (lexo: Kortni Koks; lindi më 15 qershor 1964)[5][6] është një aktore dhe regjisore amerikane. Ajo fitoi njohje ndërkombëtare për rolin e saj kryesor si Monica Geller në serialin NBC Friends (1994–2004), për të cilin mori shtatë nominime të Screen Actors Guild Award, prej të cilave fitoi një. Cox mori njohje të mëtejshme për luajtjen si Gale Weathers në ekskluzivitetin e filmit horror Scream (1996–present).[7]

Cox luajti gjithashtu si Lauren Miller në serialin NBC Family Ties (1987–1989), Lucy Spiller në serialin dramë FX Dirt (2007–2008) dhe Jules Cobb në sitcomin ABC/TBS Cougar Town (2009–2015), e fundit prej të cilave fitoi nominimet e saj në Golden Globe Awards dhe Critics' Choice Awards. Ajo aktualisht luan si Patricia "Pat" Phelps në serialin komedi horror Starz Shining Vale (2022–tani).

Kriteret e tjera të filmit të Cox përfshijnë aksion fantazie Masters of the Universe (1987), komedinë Ace Ventura: Pet Detective (1994), komedinë e animuar Barnyard (2006), komedinë fantazie Bedtime Stories (2008), dhe dramën e pavarur Mothers and Daughters (2016). Ajo zotëron kompaninë e prodhimit Coquette Productions, e cila u krijua nga Cox dhe bashkëshorti i saj i atëhershëm David Arquette. Ajo punoi gjithashtu si regjisore në sitcom-in e saj Cougar Town, filmin dram televiziv TalhotBlond (2012) dhe filmin e dramës së komedisë së zezë Just Before I Go (2014).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cox lindi dhe u rrit në Birmingham, Alabama. Ajo është një vajzë e biznesmenit Richard Lewis Cox dhe Courteney Copeland (née Bass).[8][9] Cox ka dy motra më të mëdha, Virginia dhe Dorothy, dhe një vëlla më të madh, Richard Jr. Prindërit e saj u divorcuan në 1974 dhe nëna e saj më pas u martua me biznesmenin Hunter Copeland (xhaxhai i promovuesit të muzikës dhe menaxherit të biznesit Ian Copeland dhe bateristi i The Police Stewart Copeland).[10]

Pas mbarimit të Mountain Brook High School, Cox u nis për në Mount Vernon CollegeWashington, D.C. (tani pjesë e Universitetit George Washington), por nuk e përfundoi kursin e saj të arkitekturës, duke zgjedhur në vend të kësaj të ndiqte një karrierë në modelim dhe aktrim.[11] Cox ka prejardhje angleze dhe normane; duke hulumtuar pemën e saj familjare për serialin Who Do You Think You Are?, Cox zbuloi se ajo ishte një pasardhëse e drejtpërdrejtë e Uilliam Pushtuesit dhe Edward i i Anglisë.[12][13]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1984–1993: Fillimet dhe rolet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cox punoi në botuesin e video lojërave Bethesda Softworks për një kohë të shkurtër në vitet 1980.[14] Ajo u zgjodh nga një casting call nga regjisori Brian De Palma për t'u shfaqur në videoklipin e vitit 1984 për "Dancing in the Dark" të Bruce Springsteen, teksa e reja u tërhoq në skenë në St. Paul Civic Center për të kërcyer me Springsteen.[15] Puna e saj e hershme televizive përfshin një rol kryesor si Gloria Dinallo në serialin jetëshkurtër fantastiko-shkencor të NBC Misfits of Science (1985),[16] dhe role të ftuar në serialin komedi-dramë ABC The Love Boat (1986) dhe seri drame krimi të CBS, Murder, She Wrote (1986). Ajo më vonë pati një rol të përsëritur si Lauren Miller, e dashura e personazhit të Michael J. Fox, Alex P. Keaton në serialin komedi NBC Family Ties (1987–1989).[17]

Rolet e hershme të filmit të Cox përfshijnë Masters of the Universe (1987), Cocoon: The Return (1988), dhe I'll Be Home for Christmas (1988).[18][19] Ajo gjithashtu luajti Jewel Jagger, asistentin e ashpër të Larry Burrows (James Belushi), në Mr. Destiny (1990). Në vitin 1993, ajo luajti në serialin jetëshkurtër të CBS The Trouble with Larry, së bashku me Bronson Pinchot dhe Perry King.[20] Një vit më pas, pak para debutimit të sitcom Friends, Cox luajti së bashku me Jim Carrey në filmin komedi Ace Ventura: Pet Detective,[21] dhe si e dashura e Jerry Seinfeld, Meryl, në episodin e Seinfeld "The Wife".[22] Në vitin 1995, ajo u përfshi në videoklipin "Good Intentions" të Toad the Wet Sprocket. Kënga u shfaq gjithashtu në Friends soundtrack.[23]

1994–2000: Përparim me Friends dhe Scream[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cox në shtator 1995

Në vitin 1994, Cox iu kërkua të bënte audicion për rolin kryesor të Rachel Green në një sitcom të ri, Friends; në vend të kësaj ajo u hodh si Monica Geller.[24]

Në fillim, anëtarja kasti më e famshme e serisë së ri, Cox iu bashkua Jennifer Aniston (Rachel Green), Lisa Kudrow (Phoebe Buffay), Matt LeBlanc (Joey Tribbiani), Matthew Perry (Chandler Bing) dhe David Schwimmer (Ross Geller) u bë roli i saj më i famshëm, duke zgjatur për dhjetë sezone deri në vitin 2004. Seriali zakonisht përmendet si një nga më të mëdhenjtë nga të gjitha sitcom-et.[25][26] Sipas Librit Guinness të Rekordeve Botërore (2005), Cox (së bashku me aktoret e saj femra) u bë aktorja televizive më e paguar e të gjitha kohërave, me tarifën e saj prej 1 milion dollarë amerikanë për episode për dy sezonet e fundit të Friends.[27] Sindikata e serialit fitoi Cox dhe bashkë-yjet e saj rreth 20 milionë dollarë në mbetje vjetore.[28]

Midis sezonit të pestë dhe të gjashtë, ajo u martua me David Arquette dhe rrjedhimisht ndryshoi emrin e saj në Courteney Cox Arquette. Një referencë me shaka për këtë bëhet në titullin e hapjes së episodit "The One After Vegas", ku pjesa tjetër e kastit ka shtuar në emrat e tyre "Arquette". Dedikimi "Për Courteney dhe David, të cilët u martuan" - një referencë ndaj vendimit të Monica dhe Chandler për të mos u martuar në episod - shfaqet gjatë fade out në skenën e etiketës.[29]

Cox mori njohje të mëtejshme dhe vlerësime kritike për rolin e saj kryesor si gazetarja Gale Weathers në filmin horror të profilit të lartë Scream (1996), dhe vazhdimet e tij Scream 2 (1997) and Scream 3 (2000). Seriali është një nga ekskluzivitetet horror më fitimprurëse dhe të vlerësuar nga kritika të të gjitha kohërave.[30][31][32] Personazhi i Cox ishte i njohur për "vërejtjet e saj të çuditshme dhe të qenit shkëlqyeshëm shef".[33] Ajo u takua me burrin e saj të ardhshëm, David Arquette, i cili luajti dashurinë e saj në ekran, Dwight "Dewey" Riley, ndërsa xhironte filmin e parë Scream.[34]

Cox gjithashtu priti një episod të serisë së skicave të varietetit Saturday Night Live në korrik 1995,[35] dhe u shfaq në filmin thriller krimi The Runner (1999).

2001–2008: Dirt dhe projektet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat kryesorë të Cox-it gjatë kësaj periudhe përfshijnë dramën e krimit 3000 Miles to Graceland (2001) dhe komedinë The Shrink Is In (2001).[36] Në fund të vitit 2003, Cox dhe Arquette prodhuan një sezon të serisë televizive realitet Mix It Up. Seriali i stilit të jetesës, i cili u transmetua në kanalin kabllor WE, pati vështirësi me vlerësime të ulëta dhe nuk u rinovua për një sezon të dytë.[37]

Pas përfundimit të Friends, Cox ishte zgjedhja e parë e producentit Marc Cherry për t'iu ofruar një rol kryesor si Susan MayerDesperate Housewives, por Cox nuk ishte e disponueshme për shkak të shtatzënisë së saj dhe roli më vonë shkoi te Teri Hatcher.[38] Disa vite më vonë, Cox nënshkroi një marrëveshje me ABC Studios (dikur Televizioni Touchstone) për të luajtur në serinë e saj.

Ajo luajti në filmin e pavarur dramatik November (2005), i cili pati një shfaqje të kufizuar teatrale.[39] Ajo pati një paraqitje të shkurtër në xhirimin me buxhet të madh The Longest Yard si Lena, e dashura e Paul Crewe (Adam Sandler) dhe luajti bashkë me Tim Allen në filmin Zoom (2006).[40] Cox gjithashtu dubloo rolin e Daisy në filmin e animuar Barnyard (2006).[41] Një film i ribashkimit të Friends u përfol se do të ishte në prodhim pas suksesit të Sex and the City (2008),[42] por kjo më vonë u mohua nga Warner Bros. dhe të tjerët.

Cox luajti si Lucy Spiller, një redaktore cinike tabloidi, në serialin dramë televiziv FX Dirt, i cili u shfaq premierë në 2007. Cox dhe bashkëshorti i saj i atëhershëm David Arquette ishin producentët ekzekutivë të serialit.[43] Seriali përfundimisht u anulua pas sezonit të dytë në 2008.[44] Në korrik 2008, Entertainment Weekly njoftoi se Cox nënshkroi për të luajtur në një hark me tre episode për serinë televizive komedi mjekësore Scrubs.[45] Gjithashtu atë vit, ajo luajti në filmin komedi fantazi Bedtime Stories, duke u ribashkuar me bashkë-yll Adam Sandler.[46] Ajo shkoi në prodhimin ekzekutiv të filmit dramatik të shkurtër The Butler's in Love, me regji të David Arquette.

2009–2017: Cougar Town dhe debutimi regjisorial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cox në PaleyFest më 2010

Cox luajti si mysafire në një hark tregimi me tre episode në serialin e komedisë së internetit të Lisa Kudrow, ish-bashkëaktori i Friends, Web Therapy (2009).[47]

Në vitin 2009, ajo filloi rolin e saj si ylli i serialit komedi ABC me një kamerë të vetme Cougar Town, duke luajtur një nënë beqare 40-vjeçare në kërkim të përvojave të reja.[48][49][50] Është veçanërisht puna më e suksesshme e Cox që nga Friends, duke i dhënë asaj një nominim për Golden Globe Award për Aktoren më të Mirë – Seri Televizive Muzikal ose Komedi. Sezoni i tretë i serialit u vendos të jepte premierë në nëntor 2011, por u zhvendos në 14 shkurt 2012. Cox drejtoi dy episode të pesëmbëdhjetë episodeve të serialit atë sezon. Sezoni i katërt u shfaq premierë më 8 janar 2013. Seriali përfundoi më 31 mars 2015, pas gjashtë sezonesh.[51][52]

Cox përsëriti rolin e saj si Gale Weathers nga trilogjia Scream për vazhdimin Scream 4. Filmi u shfaq në kinema më 15 prill 2011.[53][54]

Cox bëri debutimin e saj regjisorial dhe pati një paraqitje të shkurtër në një film dram televiziv Lifetime TalhotBlond, i cili u shfaq premierë në rrjet më 23 qershor 2012.[55] Në vitin 2014, Cox drejtoi dhe prodhoi filmin me komedi të zezë Just Before I Go, me aktorë Seann William Scott dhe Elisha Cuthbert.[56] Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Tribeca më 24 prill 2014,[57] dhe u publikua në kinema të zgjedhura më 24 prill 2015.[58]

Nga viti 2014 deri në 2017, ajo ekzekutive prodhoi shfaqjen e përbashkët të lojërave Celebrity Name Game, të drejtuar nga Craig Ferguson. Përfundoi pas tre sezonesh. Seriali i dha asaj një nominim për Daytime Emmy Award for Outstanding Game Show.[59]

Në vitin 2016, Cox luajti në filmin dramatik të pavarur Mothers and Daughters, së bashku me Susan Sarandon, Mira Sorvino, dhe Sharon Stone. Filmi u lirua me komente përgjithësisht negative më 6 maj 2016.[60]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1987 Down Twisted Tarah
Masters of the Universe Julie Winston
1988 Cocoon: The Return Sara
1990 Shaking the Tree Kathleen
Mr. Destiny Jewel Jagger
1991 Blue Desert Lisa Roberts
1992 The Opposite Sex and How to Live with Them Carrie Davenport
1994 Ace Ventura: Pet Detective Melissa Robinson
1996 Scream Gale Weathers
1997 Commandments Rachel Luce
Scream 2 Gale Weathers
1999 The Runner Karina
2000 Scream 3 Gale Weathers
2001 3000 Miles to Graceland Cybil Waingrow
The Shrink Is In Samantha Crumb Also executive producer
Get Well Soon Lily Charles
2004 November Sophie Jacobs
2005 The Longest Yard Lena E pakredituar
2006 Barnyard Daisy the Cow (zëri)
Zoom Marsha Holloway
The Tripper Dog Lover Hippie Gjithashtu producente ekzekutive
2008 Alien Love Triangle Alice Film i shkurtër
The Monday Before Thanksgiving Cece Film i shkurtër; gjithashtu regjisore dhe skenariste
Bedtime Stories Wendy
The Butler's in Love None Film i shkurtër; producente ekzekutive
2011 Scream 4 Gale Weathers-Riley
2012 Got Rights? Celebrity Film i shkurtër
2014 Just Before I Go None Regjisore dhe producente
2016 Mothers and Daughters Beth
2020 You Cannot Kill David Arquette Herself Film dokumentar[61]
2022 Scream Gale Weathers
2023 Scream VI Gjithashtu producente ekzekutiver[62]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1984 As the World Turns Bunny Epizodi: "1.5000"
1985 Code Name: Foxfire Flight Attendant / Amy 2 episode
1985–1986 Misfits of Science Gloria Dinallo Roli kryesor; 16 episode
1986 The Love Boat Carol Epizodi: "Daredevil/Picture Me a Spy/Sleeper"
Sylvan in Paradise Lucy Apple Film televiziv
Murder, She Wrote Carol Bannister 2 episode
1987 If It's Tuesday, It Still Must Be Belgium Hana Wyskocki Film televiziv
I'll Be Home for Christmas Nora Bundy Film televiziv
1987–1989 Family Ties Lauren Miller Roli i përsëritur; 19 episode
1989 Roxanne: The Prize Pulitzer Jacquie Kimberly Film televiziv
Till We Meet Again Marie-Frederique 'Freddy' de Lancel 2 episode
1990 Curiosity Kills Gwen Film televiziv
1991 Morton & Hayes Princess Lucy Epizodi: "Oafs Overboard"
1992 Battling for Baby Katherine Film televiziv
Dream On Alisha Epizodi: "Come and Knock on Our Door..."
1993 The Trouble with Larry Gabriella Easden Roli i përsëritur; 7 episode
1994 Seinfeld Meryl Epizodi: "The Wife"
1994–2004 Friends[a] Monica Geller Roli kryesor; 236 episode
1995 Sketch Artist II: Hands That See Emmy O'Conner Film televiziv
The Larry Sanders Show Herself Epizodi: "Larry's Big Idea"
Saturday Night Live Herself / Host Epizodi: "Courteney Cox/Dave Matthews Band"
1999 Happily Every After: Fairy Tales for Every Child Emerald Salt Pork (voice) Epizodi: "Three Little Pigs"
2000 WCW Monday Nitro Herself Epizodi: "#5.33"
2003 MADtv Herself Epizodi: "#9.3"
2004 Mix It Up None 4 episode; producente ekzekutiv
2005 Rehab Taylor Kennedy Unsold pilot; gjithashtu producente ekzekutive
Dirt Squirrel None Film televiziv; producente ekzekutive
Talk Show Diaries None Film televiziv; producente ekzekutive
The MidNightly News None Film televiziv; producente ekzekutive
2005–2007 Daisy Does America None 8 episode; producente ekzekutive
2007–2008 Dirt Lucy Spiller Main role; 20 episodes
Also executive producer
2009–2015 Cougar Town Jules Cobb Main role; 102 episodes
Also director and executive producer
2009 Scrubs Dr. Maddox 3 episode
Web Therapy Serena DuVall Web series; 3 episodes
2011 Web Therapy Serena DuVall Epizodi: "Psychic Analysis"
Private Practice Woman Uncredited; Episode: "Step One"
2012 TalhotBlond Amanda Television film; also director and producer
2013 Go On Talia Epizodi: "Matchup Problems"
Tripaholics None Television film; executive producer
2014–2016 Drunk History Edith Wilson 2 episode
2014–2017 Celebrity Name Game Herself 14 episodes; also executive producer
2015 Barely Famous Herself Epizodi: "Favorite Socks"
2016 Charity Case Hailey Unsold pilot; also executive producer
Running Wild with Bear Grylls Herself Epizodi: "Courteney Cox"
2017 Who Do You Think You Are? Herself Epizodi: "Courteney Cox"
Off Camera with Sam Jones Herself Epizodi: "Courteney Cox"
The Gong Show Herself Epizodi: "Will Arnett/Courteney Cox/Isla Fisher"
2018 Shameless Jen Wagner Epizodi: "Face It, You're Gorgeous"
2019–2021 9 Months with Courteney Cox Herself / Host 61 episodes; also creator and executive producer[63]
2020 Modern Family Herself Epizodi: "The Prescott"
Celebrity Escape Room Herself Red Nose Day special[64]
2021 Friends: The Reunion Herself Television special; also executive producer[65]
2022–present Shining Vale Patricia "Pat" Phelps Main role; 16 episodes
Also producer[66]
2022 Stranger Things Gloria Dinolla Epizodi: “Chapter Two: Vecna’s Curse”; Misfits of Science footage, uncredited
TBA Last Chance U Brittany Wagner Main role; also executive producer[67]

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti/ja Roli Shënimet
1984 "Dancing in the Dark" Bruce Springsteen Young Woman
1994 "Ace Is In The House" Tone Loc Melissa Robinson
1995 "I'll Be There for You" The Rembrandts Monica Geller
"Good Intentions" Toad the Wet Sprocket Woman
1996 "A Long December" Counting Crows Woman
2014 "Imagine" (UNICEF: World version)[68] Various Herself
2021 "Courteney Cox" Connor Price Herself
2021 "Right On Time" Brandi Carlile Director

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Association Kategoria Puna Rezultati Ref.
1995 American Comedy Awards Funniest Supporting Female Performer in a Television Series Friends Kandidat/e
People's Choice Awards Favorite Performer in a New Television Program Fitues/e
1996 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Fitues/e [72]
1997 Nickelodeon Kids' Choice Awards Favorite Television Actress Kandidat/e
1998 Blockbuster Entertainment Awards Favorite Actress – Horror Scream 2 Kandidat/e
Saturn Awards Best Supporting Actress Scream 2 Kandidat/e
1999 American Comedy Awards Funniest Supporting Female Performer in a Television Series Friends Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e [73]
2000 Nickelodeon Kids' Choice Awards Favorite Television Friends (ndarë me Jennifer Aniston & Lisa Kudrow) Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e [74]
Teen Choice Awards Choice Movie – Chemistry (ndarë me David Arquette) Scream 3 Fitues/e
TV Guide Awards Editor's Choice Award Friends Fitues/e
2001 Blockbuster Entertainment Awards Favorite Actress – Horror (Internet Only) Scream 3 Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Friends Kandidat/e [75]
The Stinkers Bad Movie Awards Most Annoying Fake Accent – Female 3000 Miles to Graceland Kandidat/e
Worst Supporting Actress Kandidat/e
2002 Golden Raspberry Awards Worst Supporting Actress Kandidat/e
Worst Screen Couple (ndarë me Kurt Russell) Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Friends Kandidat/e [76]
Teen Choice Awards Choice TV Actress – Comedy Kandidat/e
2003 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e [77]
Teen Choice Awards Choice TV Actress – Comedy Kandidat/e
2004 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e [78]
2005 Teen Choice Awards Choice Movie – Hissy Fit The Longest Yard Kandidat/e
2006 The Stinkers Bad Movie Awards Worst Supporting Actress Zoom Kandidat/e
TV Land Awards Most Wonderful Wedding (ndarë me Matthew Perry) Friends Kandidat/e
2007 Break Up That Was So Bad It Was Good (ndarë me Michael J. Fox) Family Ties Kandidat/e
2010 Gold Derby Awards Comedy Lead Actress Cougar Town Fitues/e
Golden Globe Awards Best Actress in a Television Series – Comedy or Musical Kandidat/e [79]
The Streamy Awards Best Guest Star in a Web Series Web Therapy Kandidat/e
Women's Image Network Awards Actress Comedy Series Cougar Town Kandidat/e
2011 Critics' Choice Television Awards Best Actress in a Comedy Series Kandidat/e
Gold Derby Awards Comedy Lead Actress Kandidat/e
People's Choice Awards Favorite Television Comedy Actress Kandidat/e
2012 Favorite Television Comedy Actress Kandidat/e
2014 Favorite Cable Television Actress Kandidat/e
2015 Favorite Cable Television Actress Kandidat/e
2017 Daytime Emmy Awards Outstanding Game Show Celebrity Name Game Kandidat/e [59]
2021 Primetime Emmy Awards Outstanding Variety Special (Pre-Recorded) Friends: The Reunion Kandidat/e [80]
2022 Saturn Awards Best Actress in a Network or Cable Television Series Shining Vale Kandidat/e [81]
2023 MTV Movie & TV Awards Best Fight Scream VI Fitues/e[b] [82]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cox u kreditua si Courteney Cox-Arquette nga sezoni i gjashtë e tutje shkak i martesës së saj me David Arquette gjatë asaj kohe.
 2. ^ ndarë me Ghostface

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Macke, Johnni (15 qershor 2021). "Courteney Cox's Dating History: From Michael Keaton and David Arquette to Johnny McDaid". Us Magazine. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2023. Marrë më 9 shkurt 2022. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Coleman, Maureen. "Friends star Courteney Cox admits separation from Snow Patrol's Johnny McDaid a trying time". Belfasttelegraph. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2021. Marrë më 14 nëntor 2021. Courteney Cox has admitted that it was difficult to maintain a long-distance relationship with her Northern Irish musician partner Johnny McDaid during the Covid-19 pandemic. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Nolasco, Stephanie (8 janar 2019). "Courteney Cox says her longtime 'partner' Johnny McDaid is 'my one'". Fox News. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2021. Marrë më 14 nëntor 2021. My man friend? That's good," the 54-year-old actress joked. "I don't know if that would go over very well. He's my partner. That's what he calls it, my partner. And I'm from Alabama, so you don't really say partner unless you're the same sex. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Longmire, Becca (24 qershor 2021). "Courteney Cox Shares Sweet Selfie, Reunites With Johnny McDaid For First Date-Night After Two Months Apart". ET Canada. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2021. Marrë më 14 nëntor 2021. Courteney Cox and partner Johnny McDaid have reunited following two and a half months apart. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Celebrity Central / Top 25 Celebs: Courteney Cox". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2014. Marrë më 4 shtator 2015.
 6. ^ Rahman, Ray (14 qershor 2013). "Monitor – Kate Winslet is expecting, Paris Jackson is recovering, Courtney Cox's birthday, and more". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 4 shtator 2015.
 7. ^ "Scream 6 Will See Courteney Cox Break A Cool Horror Movie Record". /Film (në anglishte amerikane). 2022-07-18. Marrë më 2023-05-29.
 8. ^ "hollywood.com". Cox's parents are Richard and Courtney Cox (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2011. Marrë më 29 gusht 2009.
 9. ^ "Mountain Brook one of 10 of the nation's wealthiest communities" (në anglisht). Al.com. 30 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 24 nëntor 2010.
 10. ^ "hollywood.com". Cox's stepfather is Hunter Copeland, uncle of Ian Copeland (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2011. Marrë më 29 gusht 2009.
 11. ^ "movies.msn.com". Cox left college to pursue a career in modeling and acting (në anglisht). MSN. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2009. Marrë më 29 gusht 2009.
 12. ^ TLC (8 mars 2017). "Courteney Cox Discovers Royal Drama In Her Family Tree – Who Do You Think You Are?" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 29 gusht 2017 – nëpërmjet YouTube.
 13. ^ "Courteney Cox: Somebody Would Have Been Screaming It from the Rooftops if We Had Been Royals – Ancestry Blog". blogs.ancestry.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2019. Marrë më 29 gusht 2017.
 14. ^ Reiner, Andrew (2 nëntor 2009). "What You Didn't Know About Fallout 3". Game Informer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2021. Marrë më 27 korrik 2021.
 15. ^ Bream, Jon (27 shtator 2016). "In new memoir, Springsteen recalls opening Born in USA Tour in St. Paul". startribune.com (në anglisht). Star Tribune. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2016. Marrë më 2 gusht 2020.
 16. ^ Magnes, Michael (30 prill 2013). ""Misfits of Science": The 80s TV Show That Only Courteney Cox Survived". The Awl (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2021. Marrë më 2 gusht 2020.
 17. ^ Clements, Erin (22 mars 2017). "9 celebrities you may have forgotten appeared on 'Family Ties'". Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 18. ^ Hall, Gerrard (7 gusht 2017). "Masters of the Universe Turns 30: Tales from the Set of the He-Man Movie". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 19. ^ "Cocoon: The Return' Brings Back Respect For Older Citizens Movie Review". The Morning Call (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2012. Marrë më 2 gusht 2020.
 20. ^ Ken Tucker. "The Trouble with Larry Review". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2009. Marrë më 2 gusht 2020.
 21. ^ Crisafulli, Chuck (18 shkurt 1994). "It's Zany and Aces With Fans : Movies: 'Ace Ventura' with Jim Carrey has taken in $24.6 million, and is still going strong". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 22. ^ Griffin, Charlie (13 qershor 2020). "Seinfeld: 5 Of Jerry's Girlfriends We'd Love To Date (& 5 We Wouldn't)". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 23. ^ "Friends (Music from the TV Series) by Various Artists on Apple Music". Apple Music (në anglisht). 19 shtator 1995. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 2 gusht 2020.
 24. ^ "The Oral History of Friends: Jennifer Aniston Almost Didn't Play Rachel Green". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2014. Marrë më 7 shtator 2013.
 25. ^ "Is 'Seinfeld' The Greatest Sitcom Ever?". Deadline Hollywood (në anglisht). 3 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2013. Marrë më 30 shtator 2013.
 26. ^ "Hollywood's 100 Favorite TV Shows". The Hollywood Reporter (në anglisht). 16 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2019. Marrë më 17 korrik 2019.
 27. ^ Guinness World Records 2005 (në anglisht) (bot. Special 50th anniversary). New York City: Guinness World Records Ltd. 2004. fq. 288. ISBN 978-1892051226. OCLC 56213857.
 28. ^ "You'll never believe how much money the 'Friends' cast STILL earns today". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2018. Marrë më 5 prill 2018.
 29. ^ "Friends – Series 6 – Episodes 1–4: Jennifer Aniston, David Schwimmer, Matt Le Blanc, Lisa Kudrow, Matthew Perry, Courteney Cox, Gary Halvorson: Video" (në anglisht). Amazon.co.uk. 27 tetor 2003. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 24 nëntor 2010.
 30. ^ Hunter, Rob (12 tetor 2019). "10 Most Consistently Good Horror Franchises" (në anglisht). Film School Rejects. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 31. ^ "Scream Movies at the Box Office". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2019. Marrë më 2 shkurt 2019.
 32. ^ Dietz, Jason (2 tetor 2018). "Horror Movie Franchises, Ranked" (në anglisht). Metacritic. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2022. Marrë më 2 gusht 2020.
 33. ^ Adejobi, Alicia (19 maj 2020). "Scream 5 wouldn't work without Courteney Cox's legendary Gale Weathers" (në anglisht). Metro. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 34. ^ "David Arquette Proposed to Courteney Cox in the Boldest Way" (në anglisht). In Style. 31 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 35. ^ "Courteney Cox on Saturday Night Live" (në anglisht). NBC.com. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 36. ^ "Courteney Cox List of Movies and TV Shows". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 37. ^ "Courteney Cox and David Arquette to "Mix It Up" on WE: Women's Entertainment" (në anglisht). AMC Networks. 10 korrik 2003. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 38. ^ "Coulda Been a Contender" Arkivuar 17 janar 2009 tek Wayback Machine, slide 7 of 14. AOL Television. Retrieved December 21, 2009.
 39. ^ Mills, Nancy. ""Dramatic turn for Courteney"". New York Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më maj 25, 2006. Marrë më gusht 2, 2020.
 40. ^ Schwarzbaum, Lisa (17 mars 2020). "The Longest Yard". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2021. Marrë më 2 gusht 2020.
 41. ^ "Barnyard (2006)" (në anglisht). Rotten Tomatoes. 4 gusht 2006. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 42. ^ "Friends: The Movie on the cards? The big screen remake of Friends is set to go ahead, according to reports". The Daily Telegraph (në anglisht). London. 2 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2010. Marrë më 30 prill 2010.
 43. ^ Bianco, Robert (1 janar 2007). "FX makes a mess with drab 'Dirt'". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2013. Marrë më 20 qershor 2013.
 44. ^ "Courteney Cox's Show 'Dirt' Canceled" Arkivuar nëntor 2, 2012, tek Wayback Machine "FoxNews.com" June 10, 2008 Retrieved June 10, 2008
 45. ^ "Exclusive: Courteney Cox Checks into Scrubs" Arkivuar shkurt 17, 2009, tek Wayback Machine "EW.com" July 9, 2008 Retrieved July 9, 2008
 46. ^ Ebert, Roger (23 dhjetor 2008). "Skeeter saves the day, the hotel, and the girl, all by lights out" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 47. ^ "Streamy Award Nominations 2010" (në anglisht). 2010. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2010. Marrë më 2011-11-11.
 48. ^ Courteney Cox Bringing Sexy Back to Cougar Town Arkivuar mars 3, 2014, tek Wayback Machine" TV Guide. October 30, 2008. Retrieved on October 31, 2008;
 49. ^ "Retrieved on April 3, 2009". Comedycentric.com. 2 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2009. Marrë më 24 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "44-year-old Courteney Cox Arquette goes on the prowl while shooting the pilot for her potential ABC comedy, "Cougartown." ... – omg! photos on Yahoo!". Omg.yahoo.com. 19 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2011. Marrë më 24 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Andreeva, Nellie (10 maj 2014). "TBS Renews 'Cougar Town' For Sixth & Final Season". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2014. Marrë më 2 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Swift, Andy (6 nëntor 2014). "Cougar Town's Final Season Premiere Date Revealed in New Music Video". TVLine. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2020. Marrë më 2 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Courteney Cox". Celeb Archive (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2013.
 54. ^ Gray, Brandon (15 prill 2011). "Weekend Briefing: 'Scream 4,' 'Rio' Set to Perk Up Box Office". Box Office Mojo (në anglisht). Amazon.com. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2011. Marrë më 17 prill 2011.
 55. ^ Cooper, Jackie K. (25 qershor 2012). "Review: Talhotblond, Directed By Courteney Cox" (në anglisht). HuffingtonPost.com. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2012. Marrë më 23 qershor 2012.
 56. ^ Chang, Justin (2015-04-26). "Film Review: 'Just Before I Go'". Variety (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2021. Marrë më 2021-02-19.
 57. ^ Takeda, Allison (27 prill 2014). "Courteney Cox Gushes About Boyfriend Johnny McDaid: "He Supports Me in Every Way"". Us Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 58. ^ Brow, Jason (21 prill 2015). "'Friends' Reunion: Jennifer Aniston & Courteney Cox Hug On Red Carpet". Hollywood Life. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2020. Marrë më 2 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ a b Montgomery, Daniel (22 mars 2017). "Courteney Cox FINALLY nominated for an Emmy: Best Game Show for 'Celebrity Name Game'". Gold Derby (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2019. Marrë më 2 gusht 2020.
 60. ^ Sneider, Jeff (8 korrik 2015). "Courteney Cox, 'Devious Maids' Star Roselyn Sanchez Join Indie Drama 'Mothers Day'" (në anglisht). thewrap.com. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 61. ^ "David Arquette Wrestling Doc 'You Cannot Kill David Arquette' in the Works". The Hollywood Reporter (në anglisht). 12 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2020. Marrë më 2020-03-18.
 62. ^ Treese, Tyler (18 mars 2022). "Scream 6 Release Date Announced by Paramount". ComingSoon (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2022. Marrë më 18 mars 2022.
 63. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura 9months
 64. ^ Harnick, Chris (6 maj 2020). "Can Ben Stiller, Adam Scott, Lisa Kudrow and Courteney Cox Get Out of the Celebrity Escape Room?". E News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2020. Marrë më 21 maj 2020.
 65. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (21 shkurt 2020). "'Friends' Reunion Special Officially A Go At HBO Max With Cast Returning". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2020. Marrë më 24 shkurt 2020.
 66. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura shiningvale
 67. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura lastchanceu
 68. ^ Rowles, Dustin (2014-11-21). "'Imagine' Gets the Star-Studded 'We Are The World' Treatment for UNICEF". Pajiba (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2021. Marrë më 2021-05-24.
 69. ^ "Golden Apple Awards (1995)". IMDb. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2021. Marrë më 2018-10-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Women's Image Network Awards (2010)". IMDb. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2019. Marrë më 2018-10-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Jennifer Aniston makes low-key appearance to support best friend Courteney at awards". hellomagazine.com (në anglisht). 2010-06-02. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 2019-02-06.
 72. ^ "The 2nd Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2020. Marrë më 2019-08-13.
 73. ^ "The 5th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2022. Marrë më 2019-08-13.
 74. ^ "The 6th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2022. Marrë më 2019-08-13.
 75. ^ "The 7th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 2019-08-13.
 76. ^ "The 8th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2021. Marrë më 2019-08-13.
 77. ^ "The 9th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2018. Marrë më 2019-08-13.
 78. ^ "The 10th Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2018. Marrë më 2019-08-13.
 79. ^ "Winners & Nominees 2010". www.goldenglobes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2018. Marrë më 2019-08-13.
 80. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura emmy2
 81. ^ Tinoco, Armando (12 gusht 2022). "Saturn Awards Nominations: 'The Batman', 'Nightmare Alley', 'Spider-Man', 'Better Call Saul' Top List". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2022. Marrë më 22 shtator 2022.
 82. ^ Petski, Denise (5 prill 2023). "MTV Movie & TV Awards: Top Gun: Maverick, Stranger Things, The Last Of Us Lead 2023 Nominations". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 7 maj 2023.