Courteney Cox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Courtney Cox
CourteneyCoxFeb09.jpg
U lind në15 qershor 1964
TitulliKortni Koks

Courtney Cox (lexo: Kortni Koks) ka lindur më 15 qershor 1964 në një familje me pasuri normale. Babai i saj Richard Cox (1930-2001) ka qenë një biznesmen i cili ka qenë i martuar me nënën e Kortni Koksit. Ajo ka dy motra më të mëdha (Virginia Cox dhe Dottie Cox) dhe një vëlla më të madh (Richard Cox Jr.). Babai i saj, Richard Cox u nda nga nëna e saj dhe u shpërngul për në Floridë, prandaj nëna e saj u martua me Huper Copeland i cili u bë njerku i ri i Kortnit dhe motrave e vëllaut të saj. Si një fëmijë rebel, jo vetëm nëna e kishte të vështirë që ta rriste, por madje edhe njerku i saj e kishte shumë të vështirë! Rol i shquar i Kortni Koks ka qenë roli në serialin Friends, ku ajo luajti rolin e Monika Gellerit.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1987 Down Twisted Tarah

1987 Masters of the Universe Julie Winston

1988 Cocoon: The Return Sara

1990 Mr. Destiny Jewel Jagger

1991 Blue Desert Lisa Roberts

1992 Shaking the Tree Kathleen

1993 The Opposite Sex and How to Live with Them Carrie Davenport

1994 Ace Ventura: Pet Detective Melissa Robinson

1996 Scream Gale Weathers

1997 Commandments Rachel Luce

1997 Scream 2 Gale Weathers

1999 The Runner Karina

2000 Scream 3 Gale Weathers

2001 3000 Miles to Graceland Cybil Waingrow

2001 The Shrink Is In Samantha Crumb

2001 Get Well Soon Lily

2002 Alien Love Triangle Alice Connor

2004 November Sophie Jacobs

2005 The Longest Yard Lena

2006 Barnyard Daisy Voice Role

2006 Zoom Marsha Holloway

2006 The Tripper Cynthia Also film producer

2008 Bedtime Stories Wendy

2008 The Monday Before Thanksgiving Cece

2009 The Big Change

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1984 As the World Turns Bunny

1985 Code Name: Foxfire Flight Attendant

1985–1986 Misfits of Science Gloria Dinallo

1986 The Love Boat Episode: Dare Devil/Picture Me As a Spy/Sleeper

1986 Sylvan in Paradise Lucy Apple NBC TV-Pilot

1986 Murder, She Wrote Carol Bannister Episode: Death Stalks the Big Top (1) Episode: Death Stalks the Big Top (2)

1987 If It's Tuesday, It Still Must Be Belgium Hana Wyshocki NBC TV-Movie

1987–1989 Family Ties Lauren Miller

1988 I'll Be Home for Christmas Nora Bundy NBC TV-Movie

1989 Roxanne: The Prize Pulitzer Jacquie Kimberly TV-Movie

1989 Judith Krantz's Till We Meet Again Marie-Frederique 'Freddy' de Lancel CBS Miniseries

1990 Curiosity Kills Gwen NBC TV-Movie

1991 Morton & Hayes Princess Lucy Episode: Oafs Overboard

1992 Battling for Baby Katherine CBS TV-Movie

1992 Dream On Alisha Episode: Come and Knock on Our Door

1993 The Trouble with Larry Gabriella Easden

1994 Seinfeld Meryl Episode: The Wife

1994–2004 Friends Monica Geller

1995 Sketch Artist II: Hands that See Emmy Showtime TV-Movie

Saturday Night Live Host Episode: Courtney Cox/Dave Matthews Band

1999 Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child Voice Role Emerald Salt Pork Episode: The Three Little Pigs

2007–2008 Dirt Lucy Spiller