Jump to content

Covid-i kronik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

COVID kronik, i njohur si sindroma kronike COVID ( CCS ) dhe COVID me ngarkesë të gjatë, është gjendja e karakterizuar nga pasoja afatgjata - që ekzistojnë pas periudhës tipike të rimëkëmbjes - e sëmundjes së koronavirusit 2019 (COVID-19). Simptomat e vazhdueshme përfshijnë lodhje, dhimbje koke, gulçim, anosmi (humbje e nuhatjes), dobësi muskulore, ethe të ulët dhe mosfunksionim njohës ( mjegulla e trurit ).[1][2][3]

Vuajtësit e COVID kronik nganjëherë quhen transportues të gjatë . Numri i saktë i njerëzve që përjetojnë simptoma afatgjata është i panjohur dhe ndryshon në varësi të popullatës që studiohet, përkufizimit të përdorur dhe periudhës kohore të përdorur në studim. Sidoqoftë, disa studime sugjerojnë se afërsisht 10% e njerëzve që testuan pozitivisht për SARS-CoV-2 përjetuan një ose më shumë simptoma për më shumë se 12 javë.

Tek fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simptomat e zakonshme që vazhdojnë përtej periudhës së zakonshme të rimëkëmbjes tek fëmijët ishin lodhja, dispnea, rrahjet e zemrës ose dhimbja e gjoksit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Baig AM (tetor 2020). "Chronic COVID Syndrome: Need for an appropriate medical terminology for Long-COVID and COVID Long-Haulers". Journal of Medical Virology (në anglisht). doi:10.1002/jmv.26624. PMID 33095459.
  2. ^ Staff (13 nëntor 2020). "Long-Term Effects of COVID-19". Centers for Disease Control and Prevention (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2020.
  3. ^ "Overview | COVID-19 rapid guideline: managing the long-term effects of COVID-19 | Guidance | NICE". National Institute for Health and Care Excellence (në anglisht). 18 dhjetor 2020. Marrë më 18 dhjetor 2020.