Craig, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Craig, Alaska
Anglisht : Craig
qytet
noform
Oblique aerial view of Craig from the south
Vendndodhja
Craig, Alaska is located in SHBA Alaska
Craig, Alaska
Craig, Alaska

Koordinatat: 55°28′35″V 133°8′54″P / 55.47639°V 133.14833°P / 55.47639; -133.14833

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku [1][2]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.3 km2
 •  tokësore 17.3 km2
 •  ujore 7 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 1201 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1907 [3]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99921 [4]
Prefiksi 907
Koordinatat 55° 28′ 35″ Veri

133° 8′ 54″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.CraigAK.com

Craig, Alaska (Craig) është një qytet në qarkun Unorganized [1][2]]] të shtetit federal Alaska, SHBA. Në Craig, Alaska jetojnë 1201 banorë (2010)[5]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 24.3 km2 (9.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 7 m (23 ft).[6] | accessdate = February 18, 2007}}</ref>

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Alaska Statutes - Title 29 Chapter 03. The Unorganized Borough". Alaska Department of Commerce, Community and Economic Development. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 qershor 2009. Marrë më 27 janar 2017.
  2. ^ a b "Legislative Directive for Unorganized Borough Review". Alaska Department of Commerce, Community and Economic Development.
  3. ^ "Community Profiles For North Pacific Fisheries - Alaska/South East Alaska/Craig" (PDF). Alaska Fisheries Science Center, National Marine Fisheries Service, National Oceanic and Atmospheric Administration, United States Department of Commerce.
  4. ^ "Zip Code Lookup - Find a list of cities that are in a ZIP Code". United States Postal Service.
  5. ^ "Craig city, Alaska". Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010 Demographic Profile Data. United States Census Bureau. Marrë më janar 17, 2013.
  6. ^ {{Cite web | title = USGS detail on Craig (populated place, GNIS ID: 1421260) | work = Geographic Names Information System | publisher = United States Board on Geographic Names, United States Geological Survey, United States Department of the Interior | url = http://geonames.usgs.gov/apex/f?p=gnispq:3:::NO::P3_FID:1421260

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Craig, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale