Craigslist

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Craigslist Inc.
Kompani private
noform
Logo e Kompanisë
noform
Zyrat qendrore të kompanisë


Industria Web communications
Themeluar 1995 (1995) (e inkorporuar 1999)
Themelues Craig Newmark
Selia San Francisco, SHBA [1]
Territori i shërbimit 570 qytet në 70 shtete
Drejtues Jim Buckmaster (CEO)
Nr. i punonjësve 30+
Faqja e Internetit www.craigslist.org

Craigslist është një web-faqe e klasifikimit të reklamave me seksione të përkushtuara për punë, strehim, personale, për shitje, artikuj të kërkuar, shërbime, komunitet, koncerte, rezyme dhe forume për diskutime.

Craig Newmark e filloj shërbimin në vitin 1995, si shpërndarës i mesazheve elektronike në listën miqve të tij, duke shfaqur ngjarjet lokale në San Francisco Bay Area. Në vitin 1996 u bë një shërbim i bazuar në web dhe u zgjerua në në kategori të tjera klasifikuese. Filloj të zgjerohej në më shumë qytete të SHBA-së në vitet 2000, ndërsa sot mbulon 70 shtete.

Në mars të vitit 2008, spanjishtja, frëngjishtja, italishtja, gjermanishtja dhe portugalishtja u bënë gjuhët e para përveç anglishtes që u mbështetën nga Craigslist.[2] Më 9 gusht 2012, mbi  700 "qytete" në 70 shtete kanë faqe në Craigslist.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "craigslist – Company Overview". Hoover's. Marrë më maj 8, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Craig Newmark (27 mars 2008). "Multiple language support on Craigslist". cnewmark. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2008. Marrë më shtator 13, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "about > factsheet". craigslist.org. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2012. Marrë më gusht 9, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]