Crawfordsville, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Crawfordsville, Indiana
Anglisht : Crawfordsville, Indiana
qytet
noform
Montgomery County Courthouse, 1997
Vendndodhja
Crawfordsville, Indiana is located in SHBA
Crawfordsville, Indiana
Crawfordsville, Indiana

Koordinatat: 40°2′20″V 86°53′48″P / 40.03889°V 86.89667°P / 40.03889; -86.89667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Montgomery
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23.7 km2
 •  tokësore 23.7 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 240 m (m.n.d.)
Popullsia 15915 banorë (2010)
Dendësia 671.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 47933-47939
Prefiksi 765
Koordinatat 40° 2′ 20″ Veri

86° 53′ 48″ Perëndim

Faqja Zyrtare crawfordsville.net

Crawfordsville, Indiana (Crawfordsville, Indiana) është një qytet në qarkun Montgomeryshtetit federal Indiana, SHBA. Në Crawfordsville, Indiana jetojnë 15915 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 671.5 banor/km2 (1739.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 23.7 km2 (9.15 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 240 m (787 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Crawfordsville, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale