Cuba Gooding Jr.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cuba Gooding Jr.

Cuba Micheal Jr. (lindur më 2 Janar,1968) është një aktor amerikan.Pas suksesit në filmin Boyz n the Hood (1991) në rolin e Tre Stylez,ai u shfaq në A Few Good Men (1992),The Tuskegee Airmen (1995), Outbreak (1995) dhe Jerry Maguire (1996), për të cilin fitoj çmimin si Aktori më i mirë në Rol Mbështetës.Ai mori më vonë vëmendje në rolet e tij si Carl Brashear ne filmin Men of Honor (2000) dhe në filmin e Micheal Bay së Luftës së Dytë Botërore Pearl Harbor me rolin e Doris Miller.Filma të tjerë të arrirë mund të përmëndim As Good as it Gets (1997), grupi farsë Rat Race (2001),American Gangster (2007),The Butler i Lee Daniels (2013), dhe Selma (2014),në rolin e avokatit të të drejtave civile Fred Gray.Në 2016-ën portretizoj O.J.Simpson në seritë dramë të FX,The People v O.J.Simpson:American Crime Story,dhe në sezonin e gjashtë të FX, American Horror Story, titruar Roanoke.

Vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]