D-1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
D-20
Howitzer D-20.jpg
Tipi Top obus i riomkiueshëm
Vendi i origjinës FlamuriBashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Përdorur nga Bashkimi Sovjetik, etj.
Luftërat Lufta e Vietnamit, Lufta Sovjetike në Afganistan, Lufta civile në Siri etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Petrov Artillery
Dizenjuar rreth vitit 1947
Prodhuesi Artillery Plant Number 9, Yekaterinburg
Specifikimet
Pesha 5,700 kg
Gjatësia 8.69 m
Tyta Gjatësia 5.195 m
Gjërësia 2.35 m
Lartësia 1.93 m
Ekuipazhi 8

Kalibri 152.4 mm
Foleja e mbushjes Pykë rrëshqitëse vertikale gjysëmautomatike
Pasgoditja amortizator hidraulik dhe rikthyes hidropneumatik
Mbajtja rimorkio e ndarë
Lartësia -5° deri 63°
Traversa 58°
Shpejtësia e goditjes Me hov: 5-6 rpm
I përmbajtur: 1 rpm
Shpejtësia e fishekut 650 m/s
Rrezja efektive 17.4 km
Rrezja maksimale 24 km (15 mi)
(me predhë të asistuar nga një raketë)
Shënjestruesi PG1M shikim indirekt dhe OP4M shikim direkt zjarri


Topi obus D-1 M1943 (Rusisht: 152-mm gaubitsa obr. 1943 g. (D-1)) është një obus Sovjetik i Luftës së dytë botërore.