Da Nang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Da Nang
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Nam Trung Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1254,55 km2
Popullsia 803'988 banorë
Dendësia 668 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +84511
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Da Nang (Đà Nẵng )është kryeqyteti i provincës së Da Nang, rajoni e Nam Trung Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 803.988 banorë në një sipërfaqe prej 154,55 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Da Nang. Aeroporti Da Nang: (vietnamsht: Sân bay Đà Nẵng ) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Da Nang.