Da Nang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Da Nang
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
803'988 banorë
668 banorë për km² banorë/km²
Sipërfaqja 1254,55 km² prej të cilave km²
Administrata
Shteti Vietnami
Qarku Nam Trung Bo
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik +84511
Faqe zyrtare Faqja zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Da Nang (Đà Nẵng )është kryeqyteti i provincës së Da Nang, rajoni e Nam Trung Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 803.988 banorë në një sipërfaqe prej 154,55 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Da Nang. Aeroporti Da Nang: (vietnamsht: Sân bay Đà Nẵng ) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Da Nang.