Jump to content

Daenerys Targaryen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emilia Clarke-aktorja që luan Daenerys Targaryen & George R. R. Martin-autori i romaneve

Daenerys Targaryen (referuar edhe si Dany ose Daenerys Stormborn) është një personazh imagjinar në seritë e romaneve A Song of Ice and Fire (Një këngë e akullit dhe zjarrit)George R. R. Martin, si dhe përshtatja televizive, Game of Thrones. Në romanet, ajo është një nga karakteret e shquar. New York Times ka referuar Daenerys si një nga krijimet më të mira të autorit dhe një nga personazzhet më popullor. [1][2]

E prezantuar në A Game of Thrones të vitit 1996, Daenerys është një nga anëtarët e fundit të mbijetuar (së bashku me vëllain e saj më të madh, Viserys III, "Mbreti lypës") i Shtëpisë Targaryen, e cila deri 14 vjet përpara ngjarjeve të romanit të parë, e kishte sunduar Westeros nga Froni i Hekurt për gati 300 vjet përpara se të rrëzohej. Më pas ajo u shfaq në A Clash of Kings (1998) dhe A Storm of Swords (2000). Daenerys ishte një nga disa personazhe të shquar që nuk përfshiheshin në A Feast for Crows të vitit 2005, por u kthye në romanin tjetër A Dance with Dragons (2011).[3][4]

Në histori, Daenerys është në adoleshencën e saj të hershme duke jetuar në mërgim në Essos, ku ajo ka zhvilluar një theks Tyroshi. Ajo mbetet e varur nga vëllai i saj i madh abuziv, Viserys, dhe detyrohet të martohet me kalorësin Dothraki Khal Drogo në këmbim të ushtrisë së Viserys për të rimarrë Fronin e Hekurt në Westeros. Daenerys përshtatet me jetën me Dothraki, dhe karakteri i saj shfaqet si i fortë, i sigurt dhe i guximshëm. Ajo bëhet trashëgimtare e dinastisë Targaryen pas vrasjes së vëllait të saj dhe planifikon të rimarrë vetë Fronin e Hekurt, duke e parë atë si të drejtën e saj të lindjes. Një Daenerys shtatzënë humbet burrin dhe fëmijën e saj, por magjia e gjakut i lejon Daenerys të çelë tre nga vezët e saj të dragoit. Dragonët i japin asaj një avantazh taktik dhe prestigj.

Më vonë, Daenerys pranon të shkojë në Astapor - në vend që të kthehet në Pentos - për një ushtri si masa të sigurta kundër të pakapshmit Illyrio Mopatis. Pasi fiton të gjithë të Pandoturit, ajo i liron ata dhe shumica pranojnë t'i bashkohen revolucionit të saj. Ajo ekzekuton Mjeshtrit e Mirë dhe ngre një këshill për qytetin. Më vonë, ajo pushton Yunkai dhe Meereen, kjo e fundit vendoset në Daenerys për të mësuar se si të sundojë. Megjithë busullën e saj të fortë morale, ajo mund të merret pa mëshirë me armiqtë e saj dhe me ata që beson se komplotojnë kundër saj. Ajo është gjithashtu e shqetësuar nga paralajmërimet profetike të Quaithe, një hijeshi nga Asshai. Ndërsa ishte në Meereen, ajo e vendos veten si një sundimtare e fuqishme dhe e pamëshirshme, por vetëkritike, dhe përfundimisht bëhet një kalorës dragoi për Drogon, të cilin e zbut me një kamxhik pasi ai shqetëson arenën e puseve luftarake të vendosura në gropën e Daznak.

Në përshtatjen televizive Game of Thrones, ajo portretizohet nga aktorja britanike Emilia Clarke. Ndërsa ka shumë ngjashmëri, përshkrimi televiziv i Daenerys është më i vjetër (adoleshentët e vonshëm) dhe ka disa cilësi mistike, të tilla si një aftësi e pashpjegueshme kundër zjarrit. Ajo gjithashtu nuk është e paralajmëruar ose e përhumbur nga profecia si homologu i saj i librit. Megjithatë, portretizimi i Daenerys nga Clarke ka fituar nominime për Primetime Emmy Award për Aktoren e Shquar Dytësore në një Seri Dramë në 2013, 2015 dhe 2016 dhe Aktoren Kryesore të Shquar në një Seri Dramë në 2019. Ajo gjithashtu ka fituar shumë nominime dhe vlerësime të tjera për portretizimin e saj. Harku i saj i personazhit nga heroik në i keq në fund të serialit HBO ka qenë një burim polemikash me kritikët dhe fansat.

Përshkrimi i karakterit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pergamena e A Song of Ice and Fire arms e Shtëpisë Targaryen

Daenerys Targaryen është e bija e mbretit Aerys II Targaryen (i referuar gjithashtu si "Mbreti i Çmendur") dhe motrës së tij, Mbretëreshës Rhaella, dhe është një nga të mbijetuarit e fundit të Shtëpisë Targaryen.[5] Ajo shërben si personazhi i këndvështrimit të personit të tretë të 31 kapitujve të A Game of Thrones, A Clash of Kings, A Storm of Swords, dhe A Dance with Dragons.[6] Kjo e bën atë zërin e katërt narrativ më të spikatur të serialit pas Tyrion Lannister, Jon Snow dhe Arya Stark.[7]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pothuajse 14 vjet para ngjarjeve të romaneve, pasi babai i saj dhe vëllai i saj i madh Rhaegar u vranë gjatë rebelimit të Robertit, Daenerys lindi gjatë një stuhie të madhe, duke i dhënë asaj pseudonimin "Stormborn".[8] Nëna e saj, Rhaella, vdiq gjatë lindjes së fëmijës, dhe Mjeshtri i Armëve të Kuqe Keep, Ser Willem Darry i largoi Daenerys dhe vëllain e saj më të madh ViserysBraavos përpara se garnizoni i Dragonstone të mund t'ia dorëzonte fëmijët Robertit. Darry vdiq kur Daenerys ishte pesë vjeç, dhe ajo dhe Viserys kaluan vitet në vijim duke u endur nëpër Qytetet e Lira.[5] Nga fillimi i A Game of Thrones, Daenerys dhe vëllai i saj kanë qenë të ftuar të Illyrio Mopatis në Pentos për gjysmë viti. Krijuesit e Game of Thrones D. B. Weiss dhe David Benioff e përshkruan Daenerys si një kombinim të Joan of Arc, Lawrence of Arabia and Napoleon.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Orr, David (12 gusht 2011). "Dragons Ascendant: George R. R. Martin and the Rise of Fantasy". The New York Times (në anglisht). Marrë më 12 korrik 2014.
  2. ^ Jennings, Dana (14 korrik 2011). "A Dance with Dragons Review: In a Fantasyland of Liars, Trust No One, and Keep Your Dragon Close". The New York Times (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2014.
  3. ^ Brown, Rachael (11 korrik 2011). "George R. R. Martin on Sex, Fantasy, and A Dance With Dragons". The Atlantic (në anglisht). Emerson Collective. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2020. Marrë më 11 tetor 2020. Characters who were sorely missed in Feast—Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, and Jon Snow—make up more than a third of the novel, and Martin is wise enough to give us at least a chapter from (almost) everyone else.
  4. ^ Leonard, Andrew (10 korrik 2011). "Return of the new fantasy king: "A Dance With Dragons"". Salon (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2020. Marrë më 11 tetor 2020.
  5. ^ a b Martin, George R. R. (1 gusht 1996). "Chapter 3: Daenerys I". A Game of Thrones (në anglisht). Bantam Spectra. ISBN 0-553-10354-7.
  6. ^ Colyard, K.W. (13 korrik 2016). "Does 'Game Of Thrones' Have A Narrator?". Bustle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2020. Marrë më 12 tetor 2020. Daenerys Targaryen takes 4th place honors with a respectable 31 chapters.
  7. ^ Colyard, K.W. (13 korrik 2016). "Does 'Game Of Thrones' Have A Narrator?". Bustle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2020. Marrë më 12 tetor 2020. Tyrion Lannister is the most prolific A Song of Ice and Fire POV character, with 49 chapters to his name. Just behind him is Jon Snow, with 42 chapters. Arya Stark is the only cast member to appear as a POV character in all five books, and her name graces 34 chapters across Martin's saga.
  8. ^ Bowman, Sabienna (12 korrik 2017). "Dragonstone Is Pivotal To Daenerys' 'GOT' Journey". Bustle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2017. Marrë më 14 tetor 2020.
  9. ^ Robinson, Joanna (23 maj 2018). "Emilia Clarke's Solo Flight". Vanity Fair (në anglisht). Condé Nast. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2019. Marrë më 14 tetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]