Daifuku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daifuku i tërë dhe i prerë

Daifukumochi (大 福 餅), ose Daifuku (大 福) (fjalë për fjalë "fat i madh"), është një ëmbëlsirë japoneze e përbërë nga një mochi të vogël të rrumbullakët (tortë orizi glutinoz) e mbushur me mbushje të ëmbël, më së shpeshti anko (pastë e fasules së kuqe) e bërë nga fasule azuki. Daifuku është një Wagashi shumë i njohur në Japoni, dhe shpesh shërbehet me çaj të gjelbërt.

Daifuku vjen në shumë lloje. Më e zakonshme është e bardha, jeshile e zbehtë, ose mochi me ngjyrë rozë të zbehtë të mbushur me anko. Këto vijnë në madhësi, me diametër afërsisht 4 cm. Pothuajse të gjithë daifuku janë të mbuluara në një shtresë të imët të miellit të orizit (amidon orizi) ose amidon misri ose amidon patatesh për t'i mbajtur ato të mos ngjiten me njëra-tjetrën, ose në gishta. Megjithëse mochitsuki është metoda tradicionale për të bërë mochi dhe daifuku, ato gjithashtu mund të gatuhen në mikrovalë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uzumomochi, e cila lindi në periudhën e hershme të Edos. Daifuku fillimisht quhej Habutai mochi (腹 太 餅) (tortë me trashësi orizi të trashë) për shkak të natyrës së saj të mbushjes. Më vonë, emri u ndryshua në Daifuku mochi (大 腹 餅) (tortë orizi bark i madh). Meqenëse shqiptimet e Fuku (腹) (bark) dhe Fuku (福) (fat) janë të njëjta në japonisht, emri u ndryshua më tej në Daifuku mochi (大 福 餅) (tortë orizi me fat të madh), një sjellës i fatit. Deri në fund të shekullit të 18-të, Daifuku po fitonte popullaritet dhe njerëzit filluan t’i hanin ato të thekur. Ato u përdorën gjithashtu për dhurata në raste ceremoniale.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Not-So-Stressful Microwave Mochi" (në anglisht). The Fatty Reader.
  2. ^ "Daifuku" (në japonisht). Dictionary of Etymology.