Jump to content

Danny DeVito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Danny DeVito
DeVito in 2011
U lind në
Daniel Michael DeVito Jr.

(1944-11-17) 17 nëntor 1944 (79 vjeç)
Profesioni
 • Actor
 • comedian
 • filmmaker
Vite aktiviteti1969–present
Vepra të shquara
Full list
Gjatësia4 ft 10 in (147 cm)[1]
Bashkëshorti/jaRhea Perlman (28 January 1982 - March 2017)
Fëmijë3, including Lucy

Daniel Michael DeVito Jr. (lindur më 17 nëntor 1944) është një aktor, komedian dhe regjisor amerikan. Ai fitoi rëndësi për portretizimin e dispeçerit të taksive Louie De Palma në serialin televiziv Taxi (1978–1983), i cili i dha atij një çmim Golden Globe dhe një çmim Emmy . Ai luan Frank Reynolds në sitcomin FX dhe FXX It's Always Sunny in Philadelphia (2006–tani).

Ai është i njohur për rolet e tij filmike në One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975), Terms of Endearment (1983), Romancing the Stone (1984), Throw Momma from the Train (1987), Binjakët (1988), The War of the Roses (1989), Batman Returns (1992), Jack the Bear (1993), Junior (1994), Get Shorty (1995), Matilda (1996), LA Confidential (1997), The Big Kahuna (1999), Big Fish ( 2003), Deck the Halls (2006), When in Rome (2010), Wiener-Dog (2016) dhe Jumanji: The Next Level (2019). Ai është gjithashtu i njohur për rolet e tij zanore në filma të tillë si Hercules (1997), The Lorax (2012) dhe Smallfoot (2018).

DeVito dhe Michael Shamberg themeluan Jersey Films. Menjëherë pas kësaj, Stacey Sher u bë një partnere e barabartë. Kompania e prodhimit është e njohur për filma të tillë si Pulp Fiction, Garden State dhe Freedom Writers . DeVito zotëronte gjithashtu Jersey Television, i cili prodhoi serialin Comedy Central Reno 911! . DeVito dhe gruaja Rhea Perlman luajtën së bashku në filmin e tij Matilda të vitit 1996, bazuar në romanin për fëmijë të Roald Dahl . DeVito ishte gjithashtu një nga producentët e nominuar për një Oscar për filmin më të mirë për Erin Brockovich (2000).

Në vitin 2017, ai fitoi një nominim për çmimin Tony për aktorin më të mirë të paraqitur në një shfaqje për performancën e tij në ringjalljen e BroadwayArthur Miller 's The Price .

DeVito lindi në Spitalin Raleigh Fitkin-Paul Morgan Memorial në Neptun Township, Nju Xhersi, djali i Daniel DeVito Sr., një pronar biznesi i vogël dhe Julia DeVito ( née Moccello). [2] [3] [4] Ai u rrit në një familje me pesë anëtarë, me prindërit dhe dy motrat më të mëdha. [5] Është me prejardhje italo - shqiptare ; familja e tij është me origjinë nga San Fele, Basilicata, [6] si dhe nga komuniteti arbëresh shqiptar i Kalabrisë . [7] [8] Ai u rrit në Asbury Park, Nju Xhersi ; veçanërisht, ai do të jetonte vetëm milje larg vendndodhjes origjinale të Jersey Mike dhe do të hante shpesh atje, gjë që pjesërisht do ta frymëzonte atë të bëhej zëdhënësi i parë i famshëm i nën-dyqanit në një linjë reklamash që filluan të transmetoheshin në shtator 2022. [9] . [10] [11]

DeVito u rrit si katolik. Kur ishte 14 vjeç, ai e bindi të atin që ta dërgonte në shkollë me konvikt për ta "mbajtur nga telashet", [5] dhe u diplomua në Shkollën Përgatitore të Oratorisë në Summit, New Jersey, në 1962. Ndërsa punonte si estetist në sallonin e motrës së tij, kërkimi i tij për një instruktor profesionist grimi e çoi atë në Akademinë Amerikane të Arteve Dramatike, [12] ku u diplomua në 1966. Në ditët e tij të hershme teatrore, ai interpretoi me Laboratorin e Teatrit Colonnades në Qendrën Teatrore Eugene O'Neill në Waterford, Connecticut . Së bashku me gruan e tij të ardhshme Rhea Perlman, ai u shfaq në shfaqjet e prodhuara nga Kolektivi Feminist i Westbeth Playwrights .

DeVito në San Diego Comic-Con International në korrik 2010

DeVito luajti Martinin në filmin e vitit 1975 One Flew Over the Cuckoo's Nest, duke ripërsëritur rolin e tij nga shfaqja e vitit 1971 jashtë Broadway me të njëjtin titull.

Pasi mbaroi koha e tij në serialin Taxi, DeVito i kushtoi më shumë përpjekje një karriere të suksesshme filmike në rritje, duke u shfaqur si Vernon Dalhart në hitin e vitit 1983 Terms of Endearment ; si mashtrues komik Ralph në aventurën romantike Romancing the Stone (1984), me aktorë Michael Douglas dhe Kathleen Turner ; dhe vazhdimi i tij, Xhevahiri i Nilit (1985). Në vitin 1986, DeVito luajti në Ruthless People me Bette Midler dhe Judge Reinhold, dhe në 1987 ai bëri debutimin e tij si regjisor me komedinë e errët Throw Momma from the Train, në të cilën luajti me Billy Crystal dhe Anne Ramsey . Ai u ribashkua me Douglas dhe Turner dy vjet më vonë në The War of the Roses (1989), të cilën ai e drejtoi dhe në të cilën ai luajti bashkë.

Vepra të tjera përfshinin Paratë e njerëzve të tjerë me Gregory Peck ; Regjisori Barry Levinson 's Tin Men, si një shitës rival i personazhit të Richard Dreyfuss ; komeditë Junior (1994) dhe Binjakët (1988) me Arnold Schwarzenegger ; duke luajtur rolin e zuzarit Penguin në Batman Returns të regjisorit Tim Burton (1992); dhe adaptimi i filmit Matilda (1996), të cilin ai e drejtoi dhe bashkëprodhoi, së bashku me luajtjen e rolit të babait të Matildës, tregtarit të keq të makinave Harry Wormwood.

Edhe pse përgjithësisht një aktor komik, DeVito u zgjerua në role dramatike me The Rainmaker (1997); Hoffa (1992), të cilën ai e drejtoi dhe në të cilën ai luajti bashkë me Jack Nicholson ; Jack the Bear (1993); film neo-noir LA Confidential (1997); Kahuna e Madhe (1999); dhe Heist ( 2001 ), si një armik gangster i Joe Moore ( Gene Hackman ).

DeVito ka një interes për dokumentarët. Në vitin 2006 ai filloi një partneritet me kompaninë e Morgan Freeman, ClickStar, për të cilën ai pret kanalin dokumentar Jersey Docs. Ai u intervistua gjithashtu në dokumentarin Revenge of the Electric Car , duke diskutuar për interesin dhe pronësinë e tij për automjetet elektrike .

Në prill 2012, DeVito bëri debutimin e tij si aktrim në West End në një ringjallje të shfaqjes së Neil Simon The Sunshine Boys si Willie Clark, së bashku me Richard Griffiths . Ai u shfaq paraprakisht në Teatrin Savoy në Londër nga 27 Prill 2012, u hap më 17 maj dhe luajti një sezon të kufizuar 12-javor deri më 28 korrik [13]

DeVito bëri debutimin e tij në Broadway në një ringjallje të Kompanisë së Teatrit Roundabout të shfaqjes së Arthur Miller The Price si Gregory Solomon, për të cilën ai u nominua për një çmim Tony . Produksioni filloi shfaqjet paraprake në Teatrin American Airlines më 16 shkurt 2017 dhe u hap më 16 mars për një shfaqje të kufizuar më 7 maj.

DeVito është bërë një producent i madh filmash dhe televizioni. DeVito themeloi Jersey Films në 1991, [14] duke prodhuar filma si Pulp Fiction, Get Shorty, Erin Brockovich (për të cilin ai mori një nominim për çmimin Oscar për filmin më të mirë), Gattaca dhe Garden State . Në vitin 1999, ai prodhoi dhe luajti në filmin Man on the Moon, një film për jetën e pazakontë të ish-bashkë yllit të tij "Taxi " Andy Kaufman, i luajtur në filmin nga Jim Carrey . DeVito prodhoi gjithashtu serialin Comedy Central Reno 911!, spin-off i filmit Reno 911!: Miami, dhe ringjallja në Quibi . [15] [16]

DeVito bëri debutimin e tij regjisorial në 1984 me The Ratings Game . Më pas ai drejtoi dhe luajti në filmat Throw Momma from the Train (1987), [17] The War of the Roses (1989), Hoffa (1992), Matilda (1996), Death to Smoochy (2002) dhe Duplex (2003). Lufta e Trëndafilave ishte një sukses komercial dhe kritik, siç ishte përshtatja filmike e MatildësRoald Dahl ; Death to Smoochy dhe Duplex kishin komente të përziera. [18] Ai gjithashtu drejtoi filmin televiziv Queen B në 2005. [19]

DeVito ka drejtuar tetë filma të shkurtër midis 1973 dhe 2016, pesë prej të cilëve u shfaqën gjatë viteve 2010 dhe 2011. Këto janë The Sound Sleeper (1973), Minestrone (1975), Oh They Lips (2010), Evil Eye (2010), Poison Tongue (2011), Skin Deep (2011), Nest of Vipers (2011) dhe Curmudgeons (2016) .

Punë në televizion

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
DeVito me grupin It's Always Sunny in Philadelphia Kaitlin Olson dhe Rob McElhenney në ceremoninë për DeVito më 18 gusht 2011

Në 1977, DeVito luajti rolin e John "John John the Apple" DeAppoliso në episodin Starsky & Hutch "The Collector". DeVito fitoi famë në vitin 1978 duke luajtur Louie De Palma, dispeçeri i shkurtër por dominues për kompaninë imagjinare Sunshine Cab, në shfaqjen televizive të suksesshme Taxi .

Në vitin 1986, ai drejtoi dhe luajti në komedinë e zezë "The Wedding Ring", një episod i sezonit 2 të serialit antologjik të Steven Spielberg Amazing Stories, ku personazhi i tij fiton një unazë fejese për gruan e tij (luajtur nga gruaja e vërtetë e DeVito, aktorja Rhea Perlman ). Kur unaza rrëshqet në gishtin e gruas së tij, ajo pushtohet nga ish-pronari i unazës, një e ve e zezë vrasëse. Atë vit, DeVito gjithashtu dha zërin e Mbretit Grundle në My Little Pony: The Movie . Në vitin 1990, ai dhe Rhea Perlman luajtën çiftin Vic & Paula, duke komentuar gjendjen e mjedisit në The Earth Day Special . Në vitin 1991 dhe 1992, DeVito i dha zë Herb Powell-it në episodet " Vëlla, mund të kursesh dy para? " dhe " Oh Brother, ku je? " të The Simpsons . [20] [21] Në vitin 1996, ai dha zërin e z. Swackhammer në Space Jam . Në vitin 1997, ai ishte zëri i Philoctetes në filmin <i id="mwAVM">Hercules</i> .

Në vitin 1999, DeVito priti episodin e fundit të Saturday Night Live përpara vitit 2000. Ai fitoi një nominim për Emmy 2004 për aktor të shquar të ftuar në një seri komedi për një episod të Friends, [22] pas katër nominimeve për Emmy (përfshirë një fitore të vitit 1981) për aktorin dytësor të shquar në një komedi për Taksi . Në vitin 2006, ai iu bashkua kastit të It's Always Sunny në Filadelfia si Frank Reynolds .

DeVito në 2013

Në vitin 2011, DeVito mori një yll në Hollywood Walk of Fame për punën e tij në televizion. [23] Në vitin 2012, ai shprehu personazhin e titullit në versionin e animuar të The Lorax të Dr. Seuss. Në vitin 2013, së bashku me Rashida Jones, ai shprehu Herb për herë të tretë në episodin " The Changing of the Guardian " të The Simpsons (transmetuar më 27 janar 2013). Ai u shfaq në reklamën e turneut të Angry Birds Friends "Champions for Earth" në shtator 2015. Pas publikimit japonez të lojës Nintendo 3DS Detective Pikachu, fansat e përkushtuar të Pokémon dërguan një peticion prej 40,000 nënshkrimesh duke kërkuar që DeVito të ishte aktori zanor anglez për personazhin e titullit. Megjithatë, ai nuk pranoi të hynte në audicion për rolin, duke komentuar se nuk ishte i njohur me ekskluzivitetin. [24] [25]

Paraqitjet në media të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DeVito luajti një version imagjinar të tij në videoklipin muzikor të këngës së One Direction " Seal My Girl ". [26] [27] Ai gjithashtu u shfaq në filmin e shkurtër Curmudgeons, [28] të cilin ai gjithashtu prodhoi dhe drejtoi.

Në vitin 2021, DeVito shkroi një histori prej 12 faqesh të përqendruar te Pinguin dhe Catwoman për antologjinë komike Gotham City Villains . [29]

DeVito është 4 feet 10 inches (1.47 metres) i gjatë. Shtati i tij i shkurtër është rezultat i displazisë së shumëfishtë epifizare (sëmundja e Fairbank), një çrregullim i rrallë gjenetik që ndikon në rritjen e kockave. [30] [31]

DeVito me Rhea Perlman në 2006

Më 17 janar 1971, DeVito u takua me Rhea Perlman kur ajo shkoi të shihte një mik në shfaqjen e vetme të shfaqjes "The Shrinking Bride", ku shfaqej DeVito. [32] Ata u transferuan së bashku dy javë më vonë [33] dhe u martuan më 28 janar 1982. [34] Ata kanë tre fëmijë: Lucy Chet DeVito (lindur më 11 mars 1983), Grace Fan DeVito (lindur në mars 1985) dhe Jacob Daniel DeVito (lindur në tetor 1987). [35]

Perlman dhe DeVito kanë luajtur disa herë përkrah njëri-tjetrit, duke përfshirë në shfaqjen televizive Taxi dhe filmin artistik Matilda (ku ata luanin prindërit e Matildës). [35] Ata u ndanë në tetor 2012, pas 30 vitesh martesë dhe mbi 40 vitesh së bashku, [35] më pas u pajtuan në mars 2013. [36] Ata u ndanë për herë të dytë në mars 2017, por mbetën në kushte miqësore dhe Perlman deklaroi se nuk kishin ndërmend të bënin kërkesë për divorc. [37] Në vitin 2019, Perlman i tha intervistuesit Andy Cohen se ajo dhe DeVito janë bërë miq më të ngushtë pas ndarjes së tyre sesa ishin në vitet e tyre të fundit si çift. [38]

DeVito dhe Perlman banonin në një shtëpi prej 14,579 metrash katrorë (1,354 m 2 ) në Beverly Hills, Kaliforni, të cilën e blenë në vitin 1994, derisa e shitën për 24 milionë dollarë në prill 2015. Ata gjithashtu zotërojnë një shtëpi njëkatëshe pranë Rodeo Drive në Beverly Hills dhe një kompleks me shumë banesa në Broad Beach në Malibu . [39] [40] Ata gjithashtu frekuentuan një shtëpi që kishin në Interlaken, New Jersey për t'u larguar nga Los Angeles. [41]

DeVito dhe Perlman janë anëtarë të komitetit drejtues të Miqve të Apollonit, duke mbështetur një teatër në Oberlin, Ohio, siç ishte regjisori Jonathan Demme . [42] DeVito ishte në pronësi të një restoranti të quajtur DeVito South Beach në Miami Beach, Florida, i cili u mbyll në 2011. [43] Politikisht, DeVito është një demokrat dhe një mbështetës i vendosur i Bernie Sanders . [44]

DeVito ka një karrierë të gjerë filmike, që daton në fillim të viteve 1970.

Filma të zgjedhur:  

Çmimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DeVito ka një punë të madhe dhe të larmishme si aktor, producent dhe regjisor në skenë, televizion dhe film. Ai ka qenë i nominuar për çmimet e Akademisë, çmimet Emmy për Artet Kreative, çmimet Golden Globe, Primetime Emmy, Çmimet e Producers Guild, Screen Actors Guild dhe çmimet Tony . Në vitin 2011 ai u nderua me një yll në Hollywood Walk of Fame, në 6909 Hollywood Blvd., për kontributin e tij në televizion. [45] [46]

Year Title Accolade Results
1979 Taxi Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film Kandidat/e
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Kandidat/e
1980 Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film Fitues/e
1981 Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film Kandidat/e
Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Fitues/e
Going Ape! Stinkers Bad Movie Award for Worst Supporting Actor Kandidat/e
1982 Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actor Kandidat/e
Taxi Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Kandidat/e
1983 Kandidat/e
1985 The Ratings Game CableACE Award for Actor in a Movie or Miniseries Kandidat/e
1987 Ruthless People American Comedy Award for Funniest Lead Actor in a Motion Picture Kandidat/e
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy Kandidat/e
1988 Throw Momma from the Train American Comedy Award for Funniest Lead Actor in a Motion Picture Kandidat/e
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy Kandidat/e
1989 ShoWest Convention Award for Male Star of the Year Fitues/e
1990 The War of the Roses Golden Berlin Bear Kandidat/e
1993 Hoffa Kandidat/e
Golden Raspberry Award for Worst Director Kandidat/e
Batman Returns Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actor Kandidat/e
MTV Movie Award for Best Villain Kandidat/e
Saturn Award for Best Supporting Actor Kandidat/e
1996 Matilda Cinekid Audience Award Fitues/e
Get Shorty Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture Kandidat/e
Matilda Sitges - Catalonian International Film Festival Award for Best Film Kandidat/e
1997 Oulu International Children's Film Festival Starboy Award Fitues/e
Satellite Award for Best Supporting Actor in a Motion Picture - Comedy or Musical Kandidat/e
1998 The Rainmaker Blockbuster Entertainment Award for Favorite Supporting Actor - Drama Kandidat/e
Gattaca Online Film & Television Association Award for Best Sci-Fi/Fantasy/Horror Picture Kandidat/e
Wag the Dog Online Film & Television Association Award for Best Comedy/Musical Picture Kandidat/e
Hercules Online Film & Television Association Award for Best Voice-Over Performance Kandidat/e
The Rainmaker Satellite Award for Best Supporting Actor in a Motion Picture - Drama Kandidat/e
L.A. Confidential Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture Kandidat/e
1999 Living Out Loud Chlotrudis Award for Best Actor Kandidat/e
2001 Erin Brockovich Academy Award for Best Picture Kandidat/e
BAFTA Award for Best Film Kandidat/e
Online Film & Television Association Award for Best Picture Kandidat/e
Producers Guild of America Award for Best Theatrical Motion Picture Kandidat/e
2004 Friends Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actor in a Comedy Series Kandidat/e
Gold Derby Award for Best Guest Actor in a Comedy Series Kandidat/e
Taxi TV Land Award for Bossiest Boss Fitues/e
2006 Deck the Halls Stinkers Bad Movie Award for Worst On-Screen Couple (shared with Matthew Broderick) Kandidat/e
2007 Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actor Kandidat/e
Karlovy Vary International Film Festival Special Prize for Outstanding Contribution to World Cinema Fitues/e
Taxi TV Land Medallion Award Fitues/e
2008 It's Always Sunny in Philadelphia Satellite Award for Best Actor – Television Series Musical or Comedy Kandidat/e
2010 Golden Camera Award for Lifetime Achievement - International Fitues/e
2011 Critics Choice Television Icon Award Fitues/e
2016 Curmudgeons Tribeca Film Festival Award for Best Narrative Short Kandidat/e
2017 Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival Award for Best Short Film Fitues/e
The Price Tony Award for Best Featured Actor in a Play Kandidat/e
2018 San Sebastián International Film Festival Lifetime Achievement Award Fitues/e
 1. ^ Mondello, Bob (7 dhjetor 2012). "Hollywood Heights: The Ups, Downs And In-Betweens". NPR. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mikle, Jean. "Jack Nicholson, Danny DeVito childhood homes: see where they grew up at the Shore". Asbury Park Press (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-08-29.
 3. ^ "Biography - Yahoo! Movies". movies.yahoo.com. Arkivuar nga origjinali më 2012-03-03. Marrë më 2010-02-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Danny DeVito Biography (1944-)". Film Reference. Marrë më 2010-02-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Ellen, Barbara (14 prill 2012). "Danny DeVito: 'It all worked out for me. Life is good'". The Guardian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Shapiro, Dani (29 qershor 2010). "My favorite place: Danny DeVito". CNN. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2010. Marrë më 31 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Daniel Michael DeVito of Arbëresh descent born on November 17". Oculus News (në anglishte britanike). Marrë më 2022-12-20.
 8. ^ "American actor Danny DeVito returns to his Albanian origins and shows how much he adored his grandmother's Georgian dialect". Vox News. Marrë më 2022-12-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Shaw, David." Arkivuar 4 prill 2007 tek Wayback Machine
 10. ^ Shaw, David." Arkivuar 4 prill 2007 tek Wayback Machine
 11. ^ "Campaign Trail: Jersey Mike's Subs serves up authenticity with Danny DeVito". Marketing Dive. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Danny DeVito on how beauty school led him to acting - EMMYTVLEGENDS.ORG (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 21 prill 2023, marrë më 2021-03-26{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 13. ^ "The Sunshine Boys – Reviews". What's On Stage. 18 maj 2012. Marrë më 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Guttarado, Andrew (25 shtator 2019). "Danny DeVito, Never Retire (Bitch)". The Ringer. Marrë më 26 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Petski, Denise (2019-12-06). "'Reno 911!' Revival Gets Green Light At Quibi". Deadline (në anglisht). Marrë më 2019-12-07.
 16. ^ Newman, Melinda (2010-09-13). "Danny DeVito Reminisces About Growing Up In New Jersey-www.njmonthly.com". New Jersey Monthly. Marrë më 2019-12-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Maslin, Janet (1987-12-01). "Throw Momma from the Train". The New York Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Danny DeVito Movie Box Office Results". Box Office Mojo. Marrë më 2010-02-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Schneider, Michael (9 mars 2005). "DeVito king of 'Queen B'". Variety. Marrë më 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Danny DeVito lends his voice to 'The Simpsons'". Observer-Reporter. 11 shkurt 1991. Marrë më 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ ""The Simpsons" guests stars over the years". CBS. Marrë më 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Danny DeVito". Emmy Award. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Danny DeVito gets star on Hollywood Walk". KTAR.com. Bonneville International. Associated Press. 18 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2011. Marrë më 19 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Pokémon Fans Petitioning to Make Danny DeVito the Voice of Pikachu (He'd Be Perfect)". Yahoo!. Marrë më 2016-02-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Paley Center on Twitter: "Audience Q:Will Danny DeVito voice the Detective Pikachu videogame? Danny says "No" and asks what it is, "What the F is Pokemon?" #PaleyLive". Twitter. Marrë më 2016-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "One Direction's 'Steal My Girl' Video Features Danny DeVito... What!?". MTV News. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2016. Marrë më 7 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "One Direction's New 'Steal My Girl' Video Will Feature Danny DeVito". Billboard. 11 tetor 2014. Marrë më 19 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Curmudgeons". Curmudgeons. Arkivuar nga origjinali më 2016-10-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Christian Holub (30 nëntor 2021). "Danny DeVito on why he returned to the Penguin for new Batman comic 'Gotham City Villains'". Entertainment Weekly. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Jenkins, Mark (26 shtator 2013). "For Richer And For Poorer, But What Of That Vanishing Middle?". NPR. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Joseph, Pat (10 shtator 2013). "Lights, Camera, Economics Robert Reich brings his message to the big screen". Berkeley. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Lovece, Frank; with Franco, Jules (1988). Hailing Taxi: The Official Book of the Show. New York: Simon & Schuster / Prentice Hall Press. fq. 53, 286. ISBN 978-0-13-372103-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Lovece, pp. 53, 80
 34. ^ Wallace, Carol (12 dhjetor 1983). "Chalk Up a Successful Marriage for TV's Tart-Tongued Twosome, Danny De Vito and Rhea Perlman". People. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2012. Marrë më 8 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b c "Exclusive: Danny DeVito and Rhea Perlman Separate". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2012. Marrë më 8 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Leonard, Elizabeth (15 mars 2013). "Danny DeVito and Rhea Perlman Are Back Together". People. Marrë më 16 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Hoffman, Barbara (8 mars 2018). "Why Rhea Perlman won't divorce Danny DeVito". New York Post. Marrë më 9 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Squires, Bethy (10 maj 2019). "Rhea Perlman and Danny DeVito May Be Separated, but They're Still Bros". Vulture. Marrë më 26 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ David, Mark (21 prill 2015). "Danny DeVito and Rhea Perlman Quietly List BevHills Estate". Variety. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Beale, Lauren (30 prill 2015). "Danny DeVito, Rhea Perlman sell estate in Beverly Hills". Los Angeles Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Boon, Jon.
 42. ^ "Friends of the Apollo". Oberlin College. Marrë më 2009-07-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "DeVito South Beach". Ocean Drive Miami Beach. 20 tetor 2009. Marrë më 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Budryk, Zack (13 janar 2020). "Danny DeVito endorses Bernie Sanders: 'He is the man to beat Trump'". The Hill. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2020. Marrë më 14 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Emmys: Danny De Vito.
 46. ^ "Danny DeVito". www.goldenglobes.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]