Darda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Darda
—  Qytet  —
Darda is located in Kroacia
Darda
Darda
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.63°0′0″V 18.7°0′0″L / 45.63000°V 18.70000°L / 45.63000; 18.70000 (Darda)Koordinatat: 45.63°0′0″V 18.7°0′0″L / 45.63000°V 18.70000°L / 45.63000; 18.70000 (Darda)
Popullsia 5.311 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Darda (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 5311 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5322 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5394 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.21%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Darda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Osijek-Baranja