Daria Bilodid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Daria Bilodid ( ukrainisht: Дар'я Геннадіївна Білодід ; e lindur më 10 Tetor 2000) është një xhudiste ukrainase. [1] [2] Ajo është fituesja e Medaljes së Artë në Botë 2019 dhe 2019 në Evropë 2019   për ndarje me 48 kg.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i saj ishte juristi (i suksesshëm ) Gennadiy Bilodid . [3]

Bilodid fitoi titullin e saj të parë në botë dhe në këtë proces, ajo theu rekordin për t'u bërë kampionia më e re në botë e xhudos menjëherë në moshën 17 vjeç. [4] Ajo mposhti ish kundërshtarët: ish medalistin olimpik dhe botëror të bronzit, Galbadrakhyn Otgontsetseg nga ippon ; ish-kampione olimpike dhe kampione e botës, Paula Pareto e Argjentinës në gjysmëfinale nga waza-ari ; në finale, ajo u përball me kundërshtaren finale të Grand Grand Slam të Parisit, Funa Tonaki të cilën e mposhti me nënshkrimin e saj ouchi gari për ippon në minutën 1:59 të konkursit, duke fituar medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Xhudos 2018Baku, Azerbajxhan . [5] Ajo është kampionia më e re dy herë në botë e xhudos midis burrave dhe grave.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Daria Bilodid". judoinside. Marrë më 20 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ IJF profile
  3. ^ GREAT EXPECTATIONS MET BY BILODID’S SERENE COMPOSURE, European Judo Union (08/10/2015)
  4. ^ "Bilodid makes judo history as world's youngest champion". Gulf-Times (në arabisht). 20 shtator 2018. Marrë më 20 shtator 2018.
  5. ^ "Daria Bilodid youngest ever Judo World Champion in history". Marrë më 20 shtator 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)