Dassaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dassaro është një person i mitologjisë greke.

Ajo është e bija e Iliri, mbesa e ciklopit Polifemi dhe e Galateia si edhe eponimi i fisit ilir te Dasaretët.[1]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Appian, Illyrische Kriege 2.