Dassault Rafale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Rafale B e Forcave Ajrore Franceze gjatë Operacionit Serval në Mali, 2013.

Dassault Rafale (frëngjisht: ​[ʁafal], fjalë për fjalë do të thotë "shpërthim i erës" dhe "shpërthim zjarri" në një kuptim më ushtarak) është një aeroplan luftarak francez me dy motorë, me krahë canard delta, avion luftarak me shumë funksione i projektuar dhe ndërtuar nga Dassault Aviation. E pajisur me një gamë të gjerë armësh, Rafale synon të kryejë misione të epërsisë ajrore, ndalimit, zbulimit ajror, mbështetjes tokësore, goditjes së thellë, goditjes kundër anijeve dhe misioneve të parandalimit bërthamor. Rafale është referuar si një avion "omnirole" nga Dassault.

Në fund të viteve 1970, Forcat Ajrore Franceze dhe Marina Franceze po kërkonin të zëvendësonin dhe konsolidonin flotën e tyre ekzistuese të avionëve. Për të reduktuar kostot e zhvillimit dhe për të rritur shitjet e ardhshme, Franca hyri në një marrëveshje me Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Italinë dhe Spanjën për të prodhuar një "Aeroplan luftarak evropian të së ardhmes" të shkathët (i cili do të bëhej Eurofighter Typhoon). Mosmarrëveshjet e mëvonshme mbi ndarjen e punës dhe kërkesat e ndryshme çuan në ndjekjen e Francës për programin e saj të zhvillimit. Dassault ndërtoi një demonstrues teknologjie i cili fluturoi për herë të parë në korrik 1986 si pjesë e një programi tetë-vjeçar të testimit të fluturimit, duke i hapur rrugën miratimit të projektit. Rafale është i dallueshëm nga luftëtarët e tjerë evropianë të epokës së tij në atë që është ndërtuar pothuajse tërësisht nga një vend, duke përfshirë shumicën e kontraktorëve kryesorë të mbrojtjes të Francës, si Dassault, Thales dhe Safran.

Shumë nga pajisjet avionike dhe veçoritë e avionit, të tilla si hyrja e drejtpërdrejtë e zërit, radari aktiv i skanuar elektronikisht RBE2 AA (AESA) dhe sensori optronique secteur frontal i kërkimit dhe gjurmës infra të kuqe (IRST), janë zhvilluar dhe prodhuar në vend për programin Rafale. . Fillimisht e planifikuar për të hyrë në shërbim në 1996, Rafale pësoi vonesa të konsiderueshme për shkak të shkurtimeve të buxhetit të pas Luftës së Ftohtë dhe ndryshimeve në prioritete. Avioni është i disponueshëm në tre variante kryesore: versioni Rafale C me një vend në tokë, versioni Rafale B me dy ndenjëse në tokë dhe versioni Rafale M me një ulëse me bazë transportuesi.

I prezantuar në vitin 2001, Rafale po prodhohet si për Forcat Ajrore Franceze ashtu edhe për operacionet e bazuara në transportues në Marinën Franceze. Rafale është tregtuar për eksport në disa vende dhe është përzgjedhur për blerje nga Forcat Ajrore Egjiptiane, Forcat Ajrore Indiane, Forcat Ajrore të Katarit, Forcat Ajrore Helenike, Forcat Ajrore Kroate, Forcat Ajrore Indoneziane dhe Forcat Ajrore të Bashkuara Arabe. Forcat Ajrore të Emirateve. Rafale është përdorur në luftime mbi Afganistanin, Libinë, Malin, Irakun dhe Sirinë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]