David A. Kolb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
David A. Kolb

'David A. Kolb (i lindur më 1939) është një amerikan teoricien edukative interesat e të cilëve dhe publikime të përqëndrohet në experiential mësuarit, ndryshimi individual dhe social, zhvillimin e karrierës, dhe ekzekutiv dhe arsimit profesional. Ai është themelues dhe kryetar i [Përvoja http://www.learningfromexperience.com/about-us/ Sistemet Bazuar Mësoni, Inc (EBLS)], dhe një profesor i Sjellje Organizative në Weatherhead Shkolla e Menaxhimit , Case Western Reserve University, Cleveland, Ohio.

Kolb fituar BA tij nga Knox College në vitin 1961 dhe MA dhe Ph.D. e tij nga Universiteti i Harvardit në vitin 1964 dhe 1967 respektivisht, në Psikologji Sociale.

Të mësuarit eksperimental == ==

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: mësuarit eksperimental.

Në fillim të viteve 1970, Kolb dhe Ron Fry (tani të dy në Weatherhead Shkolla e Menaxhimit) zhvilluar modelin eksperimental Learning (ELM), Kolb Gabim referencash: Duke mbyllur </ref> mungon për etiketën <ref>