David Bailey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Bailey

David Bailey (lindi më 2 janar 1938) është fotograf anglezë i portretit dhe modës.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Bailey lindi në Leytonstone, Londra Lindore.[3] Nga mosha tre vjeç jetoi në East Ham.[4]

Bailey zhvilloi dashurinë e historisë së natyrës dhe kjo bëri që ai të marrë drejtimin si fotograf. Vuante nga disleksia e padisjetuar, ai përjetoi probleme në shkollë. Ai ndoqi një shkollë private, Kolegjin Clark në Ilford, ku ai thotë se ata e mësuan atë më pak se shkolla më e rëndësishme e këshillit. Si dhe disleksia ai gjithashtu ka dyspraxia e çrregullimeve të aftësive motorike.

Moda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bailey filloi të punojë me markën prestigjoze të modës Jaeger në fund të viteve 1950 kur Jean Muir u ul në rolin e projektuesit. Pasi punoi së bashku me fotografë të tjerë të modës si fundi i Norman Parkinson, Bailey u ngarkua zyrtarisht nga Vogue në vitin 1962.[5]

Xhirimi i tij i parë në New York City ishte i modelit të ri Jean Shrimpton, i cili mbante një gamë të veshjeve Jaeger dhe Susan Small, duke përfshirë një kostum deveje me një bluzë të gjelbër dhe një pallto kamoshi të veshur me këmbë kotele. Xhirimi u titullua 'Young Idea Goes West'.

Pas 53 vjetësh Bailey u kthye në Jaeger për të xhiruar fushatën e tyre AW15.[6] Fushata mbajti në përputhje me trashëgiminë e Jaegerit, si lëndë e veshjes për meshkuj; James Penfold modeloi xhaketa të modës tweed dhe një shtresë deveje. Gjithashtu në xhirimin ishte model, filantrop dhe regjisor Elisa Sednaoui së bashku me revistën më të mirë të revistës GQ 2003, Martin Gardner.

Piktura dhe skulptura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bailey pikturon dhe skulpton. Disa nga skulpturat e tij u shfaqën në Londrën Lindore më 2010,[7] dhe piktura dhe punët e tij të ndryshme u shfaqën në tetor 2010.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bailey është martuar katër herë: në vitin 1960 me Rosemary Bramble; në vitin 1965 për aktoren Catherine Deneuve (divorcuar në vitin 1972); në vitin 1975 me modelen amerikane të modës dhe shkrimtaren Marie Helvin; dhe në vitin 1986 në modelen Catherine Dyer (lindur më 20 korrik 1961). Ai është një kohë të gjatë vegjetarian dhe shmanget nga pirja e alkoolit. Një art-dashuruar me një pasion të gjatë për veprat e Picasso, adresa e tij e kompanisë është në Londër[9] dhe ai ka një shtëpi në Dartmoor afër Plymouth.[10] Bailey ka dy djem dhe një vajzë. Djali i tij Sascha Bailey është përgjegjës i artit.

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Box of Pin-Ups, 1964
 • Goodbye Baby & Amen, 2017
 • Warhol, 1974
 • Beady Minces, 1974
 • Papua New Guinea, 1975
 • Mixed Moments, 1976
 • Trouble and Strife, 1980
 • Bailey NW1, 1982
 • Black & White Memories, 1983
 • Nudes 1981–1984, 1984
 • Imagine, 1985
 • If We Shadows, 2001
 • The Lady is a Tramp, 1995
 • Rock & Roll Heroes, 1997
 • Archive One, 1999 (also titled The Birth of the Cool for USA)
 • Chasing Rainbows, 2001
 • Art of Violence, Kate Kray & David Bailey, 2003 (also titled Diamond Geezers)
 • Bailey/Rankin Down Under, 2003
 • Archive Two: Locations, 2003
 • Bailey's Democracy, 2005
 • Havana, 2006
 • NY JS DB 62, 2007
 • Pictures That Mark Can Do, 2007
 • Is That So Kid, 2008
 • David Bailey: 8 Minutes: Hirst & Bailey, 2009 With Damien Hirst
 • EYE, 2009
 • Flowers, Skulls, Contacts, 2010
 • British Heroes in Afghanistan, 2010

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Heaf, Jonathan (20 janar 2012). "David Bailey photography interview - GQ.COM (UK)". gq-magazine.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2012. Marrë më 10 prill 2012.
 2. ^ "BBC Four - David Bailey: Four Beats to the Bar and No Cheating". bbc.co.uk (në anglisht). 2012. Marrë më 10 prill 2012.
 3. ^ The Houghton Mifflin Dictionary of Biography. Houghton Mifflin Harcourt. 15 korrik 2003. fq. 96. Marrë më 10 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Passed/Failed: An education in the life of David Bailey, photographer Arkivuar 26 shtator 2006 tek Wayback Machine The Independent.
 5. ^ "Not used". Vogue UK. Marrë më 9 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "The Campaign: AW15". Jaeger. Jaeger. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 16 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Stuart, Jeffries (26 gusht 2010). "Out of his skulls". The Guardian (në anglisht).
 8. ^ David Bailey: "Hitler killed the Duck" Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, ArtLyst.com; retrieved 12 shtator 2011.
 9. ^ "UK Company Search" (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2015.
 10. ^ "UK Electoral Roll" (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2015.