Jump to content

David S. Cohen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David S. Cohen
Zëvendës drejtor i Central Intelligence Agency
Në detyrë
9 shkurt 2015 – 20 janar 2017
Paraprirë ngaAvril Haines
Pasuar ngaGina Haspel
Ndihmës Sekretari për Financimin e Terrorizmit
Në detyrë
1 maj 2009 – 30 qershor 2011
Paraprirë ngaPat O'Brien
Pasuar ngaDaniel Glaser

David S. Cohen (lindi në vitin 1963) është një avokat amerikan që shërbeu si Zëvendës Drejtor i Agjencisë Qendrore e Inteligjencës (CIA) nga viti 2015 deri më 2017.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u diplomua në Cornell University në vitin 1985 dhe vazhdoi të marrë një Juris Doctor nga Yale Law School më 1989. Pas mbarimit të shkollës juridike, Cohen shërbeu si nëpunës i ligjit për gjyqtarin federal Norman P. Ramsey për Gjykatën e Qarkut në SHBA për Qarkun e Maryland.[1][2][3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cohen është i martuar dhe ka dy fëmijë. Në maj 2019, Cohen pati një rol cameo role në sezonin 8, epizodi 2 në Game of Thrones.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kampeas, Ron (18 shkurt 2015). "As David Cohen becomes CIA's No. 2, Jews appear to have smoother sailing at security agencies". Washington Jewish Week (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2016. Marrë më 30 prill 2016.
  2. ^ "David S. Cohen". United States Department of the Treasury. Marrë më 30 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Davis, Julie (21 tetor 2014). "Enforcer at Treasury Is First Line of Attack Against ISIS". The New York Times (në anglisht). Marrë më 30 prill 2016.
  4. ^ "'Game of Thrones': Former CIA deputy director David Cohen cameos in Winterfell soup line". USA TODAY (në anglisht). Marrë më 2019-05-02.