Dea e Butrintit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dea e Butrintit.gif
Apollo Kitharoidos apo muzicienti

Perëndesha e Butrintit (Dea), kokë mermeri burri në një shtat gruaje 2,5 m të lartë, është zbuluar në vitin 1928, gjatë gërmimeve arkeologjike të misionit italian në Butrint. Dëshmohet se objekti, me vlera të rralla kulturore dhe historike, u grabit dhe u dërgua në Itali, i ligjëruar nga mbreti, Ahmet Zog, si dhuratë. U rikthye në vendin tonë nga qeveria italiane në vitin 1981. Ky verzioni i statujës, që sipas gjitha gjasave, paraqet Perëndinë Apollo, në formën e tij androgjene, e cila zakonisht lidhej me Apollon si muzicient, apo udheheqës i muzave, dhe njihej si Apollo i Antiumit[1], apo Apollo i Cyrenes[2].Trupi i statujës duhet të ketë qenë mashkullor, duke paraqitur Apollon të mbështjellur në tunikë, duke u mbështetur në një lyrë, apo trung të vogël druri. Ndërsa, siç duket, koka ka tipare femërore, me flokët e lidhura në dy ndarje mbi kokë, ngjajshëmrme statujat e Afërditës, me lëvizjen e kokës në njërën anë, dhe veti të buta si sytë dhe buzët. Nga madhësia e statujës, mund të sugjerohet se ka qenë statujë tempullore, pra Butrinti duhet të ketë pasur një tempull të dedikuar Apollos dhe Dafinës

Gjendet i ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar.

Galeri[redakto | redakto tekstin burimor]

Apollo & Dafina, Bernini - Romë
Apollo Kitharoidos - muzicienti - Berlin
Apollo Kitharoidos - muzicienti 3
Apollo Belvedere

Kjo skulpture ose ky bust i perendeshes Apolon e punuar me mjeshteri nga shqipetaret tregon kulturen dhe zhvillimin e saj ne ate kohe ne territoret e Butrintit Dea me vlerat e saj kulturore na ka bere te nderohemi.

Dea e Butrintit ndodhet konkretisht ne qytetin e famshem te butrintit afër Sarandës edhe Ksamilit një vend i cili vizitohet Çdo vit nga shum turista shqiptar por edhe te huaj. Dea ka qen perendesha e bukuris. Mund te dallojm shum mire edhe ne fotografin e mesiperme floket e saj te krijuara ne një model te lasht si edhe ne Greqin e lasht.
  1. ^ http://www.liebieghaus.de/en/antike/head-god-apollo-apollo-antium
  2. ^ https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=460420&partId=1&place=34666&plaA=34666-3-1&page=1