Debby Ryan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Debby Ryan
Debby Ryan 2012.jpg
Ryan duke u intervistuar për filmin "Radio Rebel".
Informacione personale
Vendlindja Huntsville, Alabama, SHBA
Kombësia Amerikane
Faqja zyrtare debbyryan.com

Deborah Ann Ryan[1][2] (lindi më 13 maj 1993)[3] është aktore dhe këngëtare amerikane.[4] Ryan filloi aktrimin në teatër në moshën shtatë vjeçare; në vitin 2007, ajo u shfaq në serialin për fëmijë Barney: Let's Go to the Firehouse. Ajo është e njohur për rolin e saj në filmin The Longshots.

Në vitin 2013, ajo formoi një bandë muzikor The Never Ending. Ajo është vokaliste dhe kompozitore e grupit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryan lindi në Huntsville, Alabama.[3][5] Babai i saj ishte në ushtri, kështu që ajo u zhvendos në vende të ndryshme të Evropës. Ajo ka jetuar në Gjermani deri në moshën 10 vjeç dhe din të flasë anglisht dhe gjermanisht. Ajo filloi të aktrojë në teatër në moshën shtatë vjeçare në Gjermani. Ajo u kthye në Shtetet e Bashkuara në vitin 2003 dhe u rrit në Texas.[6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo luan instrumente të ndryshme, përfshirë kitarë dhe piano. Ryan ishte lidhje me bateristin e grupit Twenty One Pilots, Josh Dun prej majit 2013 deri në shtatorit 2014.[7][8]

Në prill 2016, Ryan u arrestua nën ndikimin e pijes.[9][10] Ajo u lirua me kusht prej 100,000 dollarësh. Më 30 qershor 2016, në bazë të një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë, ajo nuk kërkoi asnjë garë drejt ngasjes së pakujdesshme dhe u dënua me tre vjet kushtim, shërbim të komunitetit dhe një program BDI.[11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet
Viti Titulli Roli Shënimet
2006 Barney and Friends Debby Luajti në sezonin 10
2008 Jonas Brothers: Living the Dream Herself Epizodi: "Hello Hollywood"
2008–11 The Suite Life on Deck Bailey Pickett Main role; 62 episodes
2009 Wizards of Waverly Place Epizodi: "Cast Away (To Another Show)"
2009 Hannah Montana Epizodi: "Super(stitious) Girl"
2010 16 Wishes Abigail "Abby" Jensen Television film
2011 The Suite Life Movie Bailey Pickett
R. L. Stine's The Haunting Hour: The Series Stefani Howard Epizodi: "Wrong Number"
PrankStars Herself Episode: "Something to Chew On"
Private Practice Hayley Epizodi: "The Breaking Point"
2011–15 Jessie Jessie Prescott 98 epizodat
2012 Zeke and Luther Courtney Mills Epizodi: "There's No Business Like Bro Business"
The Glades Christa Johnson Epizodi: "Fountain of Youth"
Radio Rebel Tara Adams
Austin & Ally Jessie Prescott Epizodi: "Austin & Jessie & Ally All Star New Year"
2013 We Day Host
Good Luck Charlie Jessie Prescott Epizodi: "Good Luck Jessie: NYC Christmas"
Kristin's Christmas Past Haddie
2014 Mighty Med Jade / Remix Epizodi: "Guitar Superhero"
Ultimate Spider-Man Jessie Prescott Dublim; epizodi: "Halloween Night at the Museum"
Fashion Police Guest mentor Episode: "Debby Ryan and Jamie Chung"
2015 Girl Meets World Aubrey Epizodi: "Girl Meets Demolition"[12]
Goldie & Bear Thumbelina Dublim; epizodi: "Thumbulina's Wild Ride"
2015–16 The Mysteries of Laura Lucy Diamond Sezoni i dytë
2016 Sing It! Holli Holiday Roli kryesor; 10 epizoda
2017 Daytime Divas Maddie Finn Epizodi: "Lunch Is on Us" and "Shut It Down"
Do të njoftohet Insatiable[13] Patty
Filmat
Viti Titulli Roli
2007 Barney: Let's Go to the Firehouse Teenage Girl
2008 The Longshots Edith Smith
2010 What If... Kimberly "Kim" Walker
2012 Secret of the Wings Spike
2014 Muppets Most Wanted Savana
2017 Rip Tide Cora
Cover Versions Maple
Grace Nicole
2018 Life of the Party Jennifer

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Debby Ryan (TheDebbyRyan) on Twitter". Marrë më nëntor 17, 2009. it's Deborah; call me Debs. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Fan's Dayyy!. Debby Ryan's official YouTube channel. Retrieved on October 28, 2012. Event occurs at 2:19. "My full name is Deborah Ann..."
 3. ^ a b "Debby Ryan "Jessie"". Disney Channel Media Net. Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 29, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Debby Ryan – Made of Matches". Cartoon Doll. 23 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 29, 2013. Marrë më tetor 31, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Meet Debby Ryan". Spartanburg Herald-Journal. 2 dhjetor 2008. Marrë më nëntor 19, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Debby Ryan Teen Magazine interview". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 mars 2010. Marrë më 30 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Debby Ryan Instagram: 'Jessie' Star and Boyfriend Josh Dun Named Hot, Young Couple of 2014?". Fashion & Style. 28 mars 2014. Marrë më qershor 27, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Debby Ryan's New Year's Eve Kiss With Boyfriend Joshua Dun". Disney Dreaming. 3 janar 2014. Marrë më qershor 27, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Disney star Debby Ryan arrested for drunk driving". Marrë më janar 29, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Lawrence, Derek (13 prill 2016). "Disney Channel star arrested for DUI". Entertainment Weekly. Marrë më prill 14, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Francesca Bacardi. "Disney Star Debby Ryan Pleads No Contest in DUI Case". ENews. Marrë më korrik 9, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Byrne, Craig (30 mars 2015). "Girl Meets World Spoiler Photos: "Girl Meets What The What"". KSiteTV. Marrë më prill 5, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Andreeva, Nellie (10 qershor 2017). "'Insatiable': Netflix Picks Up Ex-CW Pilot Starring Debby Ryan To Series". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]