Jump to content

Dejan Saviçeviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dejan Savićević (15 shtator 1966, Titograd) është një futbollist malazez, ndërkombëtar jugosllav, i lindur15 septembre 1966 Aktualisht është kryetar i Federatës së Futbollit të Malit të Zi .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali i Vladimir Savićević-it dhe Vojislava Djurović-it, Dejani i ri menjëherë pati një afinitet me futbollin .

Talenti i tij ishte zbuluar gjatë fitores së Yllit të Kuq të Beogradit në Kupën e Kampionëve Evropian1991, ai u ble vitin e ardhshëm nga AC Milan i madh. Anësori i majtë “i modës së vjetër”, domethënë një driblues dhe krosues i mirë, por që mund të kthehet në golashënues në momente të rëndësishme.

Saviçeviq së bashku me Paolo Maldini, Zvonimir Boban, Franco Baresi dhe Alessandro Costacurta, është njëri nga simbolet e epokës Capello dhe dominimit të Milanit në mesin e viteve 1990. Ndjenja e tij e driblimit, veçanërisht një këmbë e majtë magjike, e bëri atë një nga artistët e mëdhenj të Milanit të madh të viteve 1990.

Ai aktualisht është nënkryetar i Federatës së Futbollit të Serbisë dhe Malit të Zi deri në vitin 2006 . Më pas ai shërbeu si presidenti i parë i Federatës së Futbollit të Malit të Zi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]