Dejzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dejzi
U lind në10 Shtator 1993
KombësiaShqiptare
ShtetësiaKosovare
ShkollimiUniversiteti për Biznes dhe Teknologji - UBT
ProfesioniStiliste
Gjatësia1.75 cm (1 in)

Diellza Krasniqi (10 shtator 1993), e njohur me emrin artistik Dejzi, është një stiliste shqiptare nga Kosova.[1]

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diellza Krasniqi lindi në Mitrovicë. Studimet e larta i kreu në Universitetin për Biznes dhe Teknologji "UBT" në Prishtinë, por që e vogël zhvilloi pasionin për qepjen dhe modën e ndikuar prej nënës së saj rrobaqepëse. Në janar, 2018 në Javën e Modës në Harbin, Kinë u prezantua me koleksionin e saj “Galaxy”. [2] Diellza ka stiliuar veshje për emra të njohur të artit dhe muzikës të skenës vendore e po ashtu edhe ndërkombëtare si: Nour Al Ghandour, Gizele Oliveira, Narin Ammara, Tayna, Eni Koçi, Greta Koçi etj. [nevojitet citimi]


Koleksionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diellza zakonisht ka prezantuar krijimet e saj përmes koleksioneve ku disa prej tyre janë:

 • Pralla, Mars 2016 [3]
 • Delphinium, Nëntor 2017 [4]
 • Galaxy, Janar 2018 [5]
 • Gradient, Maj 2018
 • By The Way, Nëntor 2018 [6]
 • Éternité, Dhjetor 2018
 • Bloom, Prill 2019
 • Énorme, Tetor 2019.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ ""Dejzi's Dresses" përfaqëson Kosovën në Kinë". koha.net. Marrë më 16 nëntor 2019.
 2. ^ "2018 Harbin". vogue.com (në kinezisht). Marrë më 15 nëntor 2019.
 3. ^ "Diellza Krasniqi publikon koleksionin e ri". telegrafi.com. Marrë më 17 nëntor 2019.
 4. ^ "Koleksioni "Delphinium" sjell ndjenjën mbretërore". gazetablic.com. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2019. Marrë më 17 nëntor 2019.
 5. ^ "Dizajnerja kosovare shkëlqen në javën e modës në Harbin të Kinës me koleskionin "Galaxy"". kultplus.com. Marrë më 17 nëntor 2019.
 6. ^ "Kreatorja Diellza Krasniqi vjen me koleksionin e ri "By The Way"". telegrafi.com. Marrë më 17 nëntor 2019.