Delft

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Delft (kthjellim).


Delft
— '
Vendndodhja
Delft is located in Hollandë
Delft
Delft

Koordinatat: 52°0′42.25″V 4°21′33.15″L / 52.0117361°V 4.3592083°L / 52.0117361; 4.3592083

Administrimi
Shteti Flamuri Holanda
Provinca Hollanda e Jugut
Kryetari i Bashkisë Marja van Bijsterveldt (CDA)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24,06 km2
Dendësia 2,984 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 015
Koordinatat 52° 0′ 42.25″ Veri

4° 21′ 33.15″ Lindje

Delft është një qytet dhe komunë në provincën Hollanda e JugutHolandë. Ndodhet midis Roterdamit, në juglindje dhe Hagës, në veriperëndim. Së bashku me ta, është pjesë e zonës metropolitane Roterdam–Hagë dhe Randstad.

Delft është një vend turistik popullor në Holandë, i famshëm për lidhjet e tij historike me Shtëpinë në pushtet të Orange-Nassau, për qeramikën e tij blu, për të qenë shtëpia e piktorit Jan Vermeer dhe për mikpritjen e Universitetit të Teknologjisë Delft (TU Delft). Historikisht, Delft luajti një rol shumë me ndikim në Epokën e Artë Holandeze. Për sa i përket shkencës dhe teknologjisë, falë kontributeve pioniere të Antonie van Leeuwenhoek dhe Martinus Beijerinck, Delft mund të konsiderohet të jetë vendlindja e mikrobiologjisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]