Jump to content

Delft

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Delft
Qytet dhe komunë
Popullsia
 • Gjithsej103,322
{{{postal_code_type}}}
2610-2629
Faqja zyrtarewww.delft.nl

Delft është një qytet dhe komunë në provincën Hollanda e JugutHolandë. Ndodhet midis Roterdamit, në juglindje dhe Hagës, në veriperëndim. Së bashku me ta, është pjesë e zonës metropolitane Roterdam–Hagë dhe Randstad.

Delft është një vend turistik popullor në Holandë, i famshëm për lidhjet e tij historike me Shtëpinë në pushtet të Orange-Nassau, për qeramikën e tij blu, për të qenë shtëpia e piktorit Jan Vermeer dhe për mikpritjen e Universitetit të Teknologjisë Delft (TU Delft). Historikisht, Delft luajti një rol shumë me ndikim në Epokën e Artë Holandeze. Për sa i përket shkencës dhe teknologjisë, falë kontributeve pioniere të Antonie van Leeuwenhoek dhe Martinus Beijerinck, Delft mund të konsiderohet të jetë vendlindja e mikrobiologjisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]