Jump to content

Dell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dell, Inc.
LlojiPublike (NASDAQ: DELL SEHK: 4331)
Industriateknologji
Themeluar nëAustin, Texas (4 nëntor,1984) (si "PC's Limited")
Zyrat qendroreRound Rock, Texas
SHBA
Zona e shërbimit
gjithë bota
Njerëzit kyç
Michael Dell, themelues, kryetar dhe CEO
Don Carty,CFO
ProdhimiDesktopë
Serverë
Laptopës
Margjinalës
Printerë
Fitimet $61.133 miliard USD (2008)[1]
$3.4 billion USD (2008)[1]
$2.9 billion USD (2008)[1]
Numri i punëtorëve
88,200 në gjithë botën[1]
SubsidiariesAlienware
ASAP programe kompjuterike
EqualLogic
Faqja e internetitwww.dell.com

Dell, Inc. (NASDAQDELL SEHK: 4331) është kompani ndërkombëtare, me seli në Round Rock, Texas, ShBA, zhvillon, prodhon, shet dhe mirmbanë kompjuterët personal dhe produktet e tjera të ndërlidhura me kompjuterët. Që nga viti 2008 Dell ka të punësuar mbi 88,000 njerëz në mbar botën.[1]

Dell në ShBA dhe në tregun ndërkombëtarë u rrit gjatë viteve 1980 - 1990 dhe u bë ndër shitësit më të mëdhenjë të kompjuterëve dhe serverëve në kohën e sotme. Që nga viti 2008 mban pozitën e dytë për nga shitja e pas kompanisë Hewlett-Packard Company. Kompania shet kompjuterë personal, serverë, paisje për ruajtjen e të dhënave, lidhës rrjetesh dhe programe kompjuterike.

Në vitin 2006, Fortune magazine e radhitit Dell-in si kompaninë e 25-të në listën Fortune 500, si dhe të tetën në listën vjetore të listës Top 20 si kompania më e dashur në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2007 në të njejtat lista Dell u radhit si e 34-ta dhe 8-ta.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michael Dell, themeluesi i kompanisë Dell

Michael Dell themeloi Limited PC kur ishte një student në Universitetin e Teksasit në Austin. Dell e la shkollën për tu përqendruar me kohë të plotë në biznesin e tij.

Në vitin 1985, kompania prodhoi kompjuterin e parë të dizajnit të vet, PC Turbo, i cili u shit për $ 795. Dell u shfaq në reklama të Kufizuara per PC në revista kombëtare, duke i kërkuar lexuesit të t’i jepnin një shans për të treguar se çfarë produktet e tyre mund të bëjnë. Nga shitja e drejtpërdrejtë tek konsumatorët per kompjutera me porosi, kompania pati të ardhura bruto më shumë se 73 milion $ në vitin e parë të operacionit.

Në vitin 1986, Michael Dell solli në Lee Walker, në ndërmarrje nje 51-vjeçar, si president dhe shef Operativ Zyrtar, për të shërbyer si këshilltar dhe për të zbatuar idetë e Dell për rritje të kompanisë. Walker ishte gjithashtu i rëndësishëm në rekrutimin e anëtarëve të bordit të drejtorëve, kur kompania doli në publik në vitin 1988. Walker doli në pension në vitin 1990 për shkak të shëndetit të sëmurë, dhe Michael Dell punësoi Morton Meyerson, ish CEO dhe kryetari i Electronic Data Systems për të transformuar kompaninë nga një kompani të mesme në një ndërmarrje miliardë dollarësh. 

Kompania hoqi emrin Limited PC në vitin 1987 për t'u bërë Dell Computer Corporation dhe filloi zgjerimin globalisht. Në qershor 1988, ne treg Dell u rrit me 30 milionë $ në $ 80 milion . Në vitin 1992, revista Fortune përfshin Dell Computer Corporation në listën e 500 kompanive më të mëdha të botës, duke e bërë Michael Dell CEO më ​​te ri te një kompanie Fortune.

Në vitin 1993, për të plotësuar vetë kanalin e saj të shitjes direkte, Dell planifikoi për të shitur PC në treg të madh me pakicë të tilla si Wal-Mart, e cila do të sjellë në një shtesë $ 125 milionë në të ardhura vjetore. konsulent Bain Kevin Rollins bindi Michael Dell për të dalë nga këto marrëveshje, duke besuar se ata do të jenë të humbur nga marrja e parave në afat të gjatë. Shitjet me pakicë ishin të pakta dhe në të mirë te kompanise Dell u largua nga rishitjet në vitin 1994. Rollins bashkohet shpejt me Dell me kohë të plotë dhe përfundimisht bëhet President kompanie dhe CEO.

Fillimisht, Dell nuk e ka pranuar tregun e konsumit, për shkak të kostove të larta dhe kufijtë e papranueshme të ulëta të fitimit në shitjen për individët dhe familjet; Kjo ndryshoi kur faqja e kompanisë në internet u ngrit në vitin 1996 dhe 1997. Ndërsa çmimi mesatar i industrisë së shitjes për individë po zbriste, Dell ishte duke u ngritur ekonomikisht, me kohë blerësit e kompjuterave të cilët dëshironin kompjutera të fuqishëm me karakteristika të shumta kane zgjedhur Dell. Dell gjeti një mundësi në mes të individëve të PC që u pëlqente komoditeti i blerjes së drejtpërdrejtë, tjeter gje DELL kishte te drejten e rikthimit ne rast mospëlqimi te produktit. Në fillim të vitit 1997, Dell ka krijuar një shitje dhe marketing të brendshëm, grup i përkushtuar për të shërbyer në tregun vendas dhe futi një linjë produkt te projektuar posaçërisht për përdoruesit individual.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompjuter personal i zakonshëm Dell.

Markat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Markat e njohura të prodhuara nga Dell:

  • Për biznese::
  • Për përdorim personal::

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirëmbajtja teknike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DellConnect[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aspekti komercial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hetimi SEC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e "Form 10-K" (në anglisht). Dell Inc., United States Securities and Exchange Commission. 2008-03-31. Marrë më 2008-07-01. For the fiscal year ended: February 1, 2008

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]