Jump to content

Delaware

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dellëuer)
Delaware
Shteti i Delaware
Nofka(t): 
The First State; The Small Wonder;[1] Blue Hen State; The Diamond State
Parimet: 
Liria dhe Pavarësia
Himni: "Our Delaware"
Harta e Shteteve të Bashkuara me Delaware të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Delaware të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëKolonia e Delaware, Holanda e Re, Suedia e Re
U pranua në Bashkim7 dhjetor 1787 (1st)
KryeqytetiDover
Qyteti më i madhWilmington
Metroja më e madhe dhe zonat urbaneLugina Delaware
Qeveria
 • GuvernatoriJohn Carney (D)
 • Guvernatori togerBethany Hall-Long (D)
LegjislaturaAsambleja e Përgjithshme
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtDhoma e Përfaqësuesve
GjyqësoriGjykata e Lartë e Delaware
Senatorët amerikanTom Carper (D)
Chris Coons (D)
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBALisa Blunt Rochester (D) (lista)
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.982[2] sq mi (5.130 km2)
Sipërfaqja vendi49th
Dimensionet
 • Gjatësia96 mi (154 km)
 • Gjerësia30 mi (48 km)
Lartësia mbidetare
60 ft (20 m)
Lartësia më e lartë447,85 ft (136,50468 m)
Lartësia më e ulët
(Atlantic Ocean[3])
0 ft (0 m)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej1.003.384
 • Vendi45-të
 • Dendësia469/sq mi (179/km2)
 • Dendësia vendi6th
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$69,100[5]
 • Të ardhurat vendi
16-të
Emri i banorëveDelawarean
Gjuha
 • Gjuha zyrtareS'ka
Zona kohoreUTC−05:00 (EST)
 • Verës (DST)UTC−04:00 (EDT)
Shkurtesa USPS
DE
Kodi ISO 3166US-DE
Shkurtesa tradicionaleDel.
Gjerësia gjeografike38° 27′ N to 39° 50′ N
Gjatësia gjeografike75° 3′ W to 75° 47′ W
Faqja zyrtaredelaware.gov
image_skyline nga muzeu Hagley

Delaware (shqiptimi: Dellëuer) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara, që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte 7 dhjetor 1787. Kryeqyteti i Dellëuer është Dover. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga Maryland, në verilindje nga Nju Xhersi, dhe në veri nga Pensilvania. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i 3-të De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.

Delaware zë pjesën verilindore të Gadishullin Delmarva. Ai është shteti i para fundit për nga sipërfaqja, i gjashti nga fundi për nga popullsia, por i gjashti për nga dendësia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Delaware ndahet në tri qarqe, duke pasur numrin më të vogël të qarqeve ndër shtetet e SHBA-së. Nga veriu në jug, të tre qarqet janë New Castle, Kent, dhe Sussex. Dy qarqet jugorë kanë qenë historikisht kryesisht bujqësore, ndërsa Qarku New Castle ka qenë më i industrializuar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amerikanët vendas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se Delaware të vendosej nga kolonistët evropianë, zona ishte shtëpia e fiseve Algonquiane Lindore të njohura si Unami Lenape, ose Delaware, të cilët jetonin kryesisht përgjatë bregdetit, dhe Nanticoke që pushtoi pjesën më të madhe të Gadishullit Delmarva jugor. John Smith tregon gjithashtu dy fise Iroquoiane, Kuskarawock dhe Tockwogh, që jetojnë në veri të Nanticoke - ata mund të kenë mbajtur pjesë të vogla toke në pjesën perëndimore të shtetit para se të migronin përtej Gjirit Chesapeake. Kuskarawocks ishin më shumë gjasa Tuscarora.

Unami Lenape në Luginën e Delaware ishin të lidhur ngushtë me fiset Munsee Lenape përgjatë lumit Hudson. Ata kishin një shoqëri të gjuetisë dhe bujqësisë të vendosur, dhe ata shpejt u bënë ndërmjetës në një tregti gjithnjë e më furike lesh me armikun e tyre të lashtë, Minqua ose Susquehannock. Me humbjen e tokave të tyre në lumin Delaware dhe shkatërrimin e Minqua nga Iroquois e Pesë Kombeve në vitet 1670, mbetjet e Lenape që dëshironin të mbeteshin të identifikuar si të tillë u larguan nga rajoni dhe u zhvendosën mbi Malet Alleghany nga mesi i shekullit të 18-të. Në përgjithësi, ata që nuk u zhvendosën jashtë shtetit të Delaware u pagëzuan, u bënë të krishterë dhe u grupuan së bashku me persona të tjerë me ngjyrë në regjistrat zyrtarë dhe në mendjet e fqinjëve të tyre jo-amerikanë vendas.

Delaware kolonial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hollandezët ishin evropianët e parë që u vendosën në Delaware-in e sotëm në rajonin e mesëm duke krijuar një post tregtar në Zwaanendael, afër vendit të Lewes në 1631. Brenda një viti të gjithë kolonët u vranë në një mosmarrëveshje me fiset e zonës amerikane vendase. Në 1638, Suedia e Re, një postë tregtare dhe koloni suedeze, u krijua në Fort Christina (tani në Wilmington) nga Peter Minuit në krye të një grupi suedezësh, finlandezësh dhe holandezë. Kolonia e Suedisë së Re zgjati 17 vjet. Në 1651 Hollandezët, të gjallëruar nga udhëheqja e Peter Stuyvesant, krijuan një fortesë në Kështjellën e sotme të Re dhe në 1655 ata pushtuan koloninë e Suedisë së Re, duke e aneksuar atë në Hollandën e Re Hollandeze. Vetëm nëntë vjet më vonë, në 1664, Hollandezët u pushtuan nga një flotë anijesh Angleze nga Sir Robert Carr nën drejtimin e James, Dukës së Jorkut. Duke luftuar një pretendim paraprak nga Cecil Calvert, Baroni i 2-të Baltimore, Pronari i Maryland, Duka i dha pronësinë e tij disi të dyshimtë William Penn në 1682. Penn dëshironte me forcë hyrjen në det për provincën e tij të Pensilvanisë dhe dha me qira atë që më pas u bë e njohur si "Qarqet e Ulëta në Delaware" nga Duka.

Penn krijoi qeverinë përfaqësuese dhe bashkoi shkurtimisht dy zotërimet e tij nën një Asamble të Përgjithshme në 1682. Sidoqoftë, në 1704 Provinca e Pensilvanisë ishte rritur aq e madhe që përfaqësuesit e tyre donin të merrnin vendime pa miratimin e Qarqeve të Ulëta dhe të dy grupet e përfaqësuesve filluan duke u takuar vetë, njëra në Filadelfia dhe tjetra në New Castle. Penn dhe trashëgimtarët e tij mbetën pronarë të të dyve dhe caktuan gjithmonë të njëjtin person Guvernator për Provincën e tyre të Pensilvanisë dhe territorin e tyre të Qarqeve të Ulëta. Fakti që Delaware dhe Pennsylvania kishin të njëjtin guvernator nuk ishte unik. Nga 1703 deri në 1738 New York dhe New Jersey ndanin një guvernator. Massachusetts dhe New Hampshire gjithashtu ndanë një guvernator për disa kohë.

I varur në vitet e para nga puna e indenturuar, Delaware importoi më shumë skllevër pasi numri i emigrantëve anglezë u zvogëlua me kushte më të mira ekonomike në Angli. Kolonia u bë një shoqëri skllevërish dhe kultivoi duhanin si një kulturë parash, megjithëse emigrantët anglezë vazhdonin të mbërrinin.

Revolucioni amerikan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si kolonitë e tjera të mesme, qarqet e ulëta në Delaware fillimisht treguan pak entuziazëm për një ndërprerje me Britaninë. Qytetarët kishin një marrëdhënie të mirë me qeverinë e pronarit dhe përgjithësisht u lejohej më shumë pavarësi veprimi në Asamblenë e tyre Koloniale sesa në kolonitë e tjera. Tregtarët në portin e Wilmington kishin lidhje tregtare me britanikët.

Kështu ndodhi që avokati i New Castle Thomas McKean denoncoi Aktin e Pullave në termat më të fortë, dhe vendasit në Kent County John Dickinson u bënë "Njeriu i Revolucionit". Duke parashikuar Deklaratën e Pavarësisë, udhëheqësit e Patriotit Thomas McKean dhe Caesar Rodney bindën Asamblenë Koloniale që të deklarohej e ndarë nga rregulli Britanik dhe Pensilvanisë në 15 qershor 1776. Personi që përfaqëson më së miri shumicën e Delaware, George Read, nuk mund ta vinte veten për të votuar për një Deklarata e Pavarësisë. Vetëm udhëtimi dramatik brenda natës i Caesar Rodney i dha delegacionit votat e nevojshme për të hedhur votën e Delaware për pavarësi.

Fillimisht i udhëhequr nga John Haslet, Delaware siguroi një nga regjimentet kryesore në Ushtrinë Kontinentale, i njohur si "Blutë e Delaware" dhe me nofkën "Zogjtë e Henit të Kaltër". Në gusht 1777 Gjenerali Sir William Howe udhëhoqi një ushtri britanike përmes Delaware në rrugën e tij për një fitore në Betejën e Brandywine dhe kapjen e qytetit të Filadelfias. Angazhimi i vetëm i vërtetë në tokën e Delaware ishte Beteja e Urës së Cooch, e luftuar më 3 Shtator 1777, në Urën e Cooch në New Castle County, megjithëse kishte një rebelim të vogël Loyalist në 1778.

Pas Betejës së Brandywine, Wilmington u pushtua nga Britanikët, dhe Presidenti i Shtetit John McKinly u zu rob. Britanikët mbetën në kontroll të lumit Delaware për pjesën më të madhe të luftës, duke prishur tregtinë dhe duke siguruar inkurajim për një pjesë aktive Besnike të popullsisë, veçanërisht në Qarkun e Sussex. Për shkak se britanikët u premtuan skllevërve të rebelëve liri për të luftuar me ta, skllevërit e arratisur u dyndën në veri për t'u bashkuar me linjat e tyre.

Pas Revolucionit Amerikan, burrat e shtetit nga Delaware ishin ndër ithtarët kryesorë të një Shtetet e Bashkuara të fuqishme qendrore me përfaqësim të barabartë për secilin shtet.

Skllavëria dhe raca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë kolonë kolonialë erdhën në Delaware nga Maryland dhe Virginia, ku popullsia ishte rritur me shpejtësi. Ekonomitë e këtyre kolonive ishin kryesisht të bazuara në duhanin intensiv të punës dhe gjithnjë e më të varur nga skllevërit Afrikanë për shkak të një rënie të emigrantëve të klasës punëtore nga Anglia. Shumica e kolonistëve anglezë kishin mbërritur si shërbëtorë të indenturuar (të kontraktuar për një periudhë të caktuar për të paguar për kalimin e tyre), dhe në vitet e para kufiri midis shërbëtorit dhe skllavit ishte i rrjedhshëm.

Shumica e familjeve falas afrikano-amerikane në Delaware para Revolucionit kishin migruar nga Maryland për të gjetur tokë më të përballueshme. Ata ishin pasardhës kryesisht të marrëdhënieve ose martesave midis grave shërbëtore të bardha dhe burrave të skllavëruar, shërbëtor ose të lirë afrikano-afrikano-amerikan. Sipas ligjit të skllavërisë, fëmijët morën statusin shoqëror të nënave të tyre, kështu që fëmijët e lindur nga gra të bardha ishin të lirë, pavarësisht nga atësia e tyre, ashtu si fëmijët e lindur nga gratë e skllavëruara lindi në skllavëri. Ndërsa fluksi i punëtorëve të indentruar në koloni u zvogëlua me përmirësimin e kushteve ekonomike në Angli, më shumë skllevër u importuan për punë dhe linjat e kastës u ngurtësuan.

Në fund të periudhës koloniale, numri i njerëzve të robëruar në Delaware filloi të bjerë. Ndryshimet në ekonominë e bujqësisë nga duhani në bujqësi të përziera rezultuan në më pak nevojë për punë të skllevërve. Për më tepër, Metodistët dhe Kuakëret lokalë inkurajuan skllavopronarët të lirojnë skllevërit e tyre pas Revolucionit Amerikan, dhe shumë e bënë këtë në një rritje të manumizimeve individuale për arsye idealiste. Në vitin 1810 tre të katërtat e të gjithë zezakëve në Delaware ishin të lirë. Kur John Dickinson liroi skllevërit e tij në 1777, ai ishte pronari më i madh i skllevërve në Delaware me 37 skllevër. Deri në vitin 1860, skllavopronari më i madh zotëronte 16 skllevër.

Megjithëse përpjekjet për të hequr skllavërinë dështuan me kufij të ngushtë në legjislaturë, në aspektin praktik shteti kryesisht i dha fund praktikës. Nga regjistrimi i vitit 1860 në prag të Luftës Civile, 91.7% e popullsisë zezake ishin të lirë; 1,798 ishin skllevër, krahasuar me 19,829 "persona me ngjyrë të lirë".

Një emërtim i zi i pavarur u regjistrua në 1813 nga skllavi i liruar Peter Spencer si "Bashkimi Kisha e Afrikanëve". Kjo pasoi themelimin e 1793 në Filadelfia të Kishës Episkopale Metodiste Afrikane nga Richard Allen, e cila kishte lidhje me Kishën Episkopale Metodiste deri në 1816. Spencer ndërtoi një kishë në Wilmington për emërtimin e ri. Kjo u riemërua si Kisha Protestante dhe Lidhja Metodiste e Ngjyrosur e Bashkimit Afrikan, e njohur më shpesh si A.U.M.P. Kisha Në 1814, Spencer bëri thirrje për mbledhjen e parë vjetore, të njohur si Tremujori i Big Gushtit, i cili vazhdon të tërheqë anëtarët e kësaj emërtimi dhe pasardhësit e tyre së bashku në një festival fetar dhe kulturor.

Delaware votoi kundër shkëputjes më 3 janar 1861 dhe kështu mbeti në Bashkim. Ndërsa shumica e qytetarëve të Delaware që luftuan në luftë shërbenin në regjimentet e shtetit, disa shërbenin në kompani në anën e Konfederatës në Regjimentet Maryland dhe Virginia. Delaware shquhet për të qenë i vetmi shtet skllav nga i cili nuk u mblodhën asnjë regjimente ose grupe milicie të Konfederatës. Delaware në thelb çliroi disa skllevër që ishin ende në skllavëri pak pas Luftës Civile, por hodhi poshtë ndryshimet e 13, 14 dhe 15 të Kushtetutës; Ndryshimi i 13-të u refuzua në 8 Shkurt 1865, Ndryshimi i 14-të u refuzua në 8 shkurt 1867 dhe Ndryshimi i 15-të u refuzua në 18 mars 1869. Delaware zyrtarisht ratifikoi ndryshimet e 13-të, 14-të dhe 15-të më 12 shkurt 1901.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Delaware është 96 milje (154 km) e gjatë dhe shkon nga 9 milje (14 km) në 35 milje (56 km) në të gjithë, gjithsej 1,954 milje katrore (5,060 km2), duke e bërë atë shtetin e dytë më të vogël në Shtetet e Bashkuara pas Rhode Island . Delaware kufizohet në veri nga Pensilvania; në lindje nga lumi Delaware, Delaware Bay, New Jersey dhe Oqeani Atlantik; dhe në perëndim dhe në jug nga Maryland. Pjesë të vogla të Delaware janë gjithashtu të vendosura në anën lindore të lumit Delaware duke ndarë kufijtë e tokës me New Jersey. Shteti i Delaware, së bashku me qarqet Lindore të Merilendit dhe dy qarqet e Virxhinias, formojnë Gadishullin Delmarva, i cili shtrihet në brigjet e Mid-Atlantikut.

Përkufizimi i kufirit verior të shtetit është i pazakontë. Pjesa më e madhe e kufirit midis Delaware dhe Pensilvanisë u përcaktua fillimisht nga një hark që shtrihej 12 milje (19.3 km) nga kupola e pallatit të gjykatës në qytetin e New Castle. Ky kufi shpesh quhet rrethi dymbëdhjetë milje. Megjithëse Rrethi Dymbëdhjetë Milesh shpesh pretendohet të jetë kufiri i vetëm territorial në SH.B.A. që është një hark i vërtetë, kufiri meksikan me Teksasin përfshin disa harqe, dhe shumë qytete në Jug (të tilla si Plains, Georgia) gjithashtu kanë kufij rrethorë .

Ky kufi shtrihet deri në lindje deri në shenjën e baticës në bregun e New Jersey, pastaj vazhdon në jug përgjatë vijës bregdetare derisa të arrijë përsëri harkun prej 12 miljesh (19 km) në jug; atëherë kufiri vazhdon në një mënyrë më konvencionale në mes të kanalit kryesor (thalweg) të lumit Delaware. Në perëndim, një pjesë e harkut shtrihet përtej skajit më lindor të Maryland. Kufiri perëndimor i mbetur shkon pak në lindje të jugut të duhur nga kryqëzimi i tij me harkun. Pykë e tokës midis pjesës veriperëndimore të harkut dhe kufirit Maryland u pretendua nga Delaware dhe Pennsylvania deri në 1921, kur pretendimi i Delaware u konfirmua.

Topografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Delaware është në një nivel fushor, me lartësinë mesatare më të ulët të çdo shteti në komb. Lartësia e saj më e lartë, e vendosur në Ebright Azimuth, afër Shkollës së Mesme Concord, është më pak se 450 metra (140 m) mbi nivelin e detit. Pjesa më veriore e shtetit është pjesë e Pllajës së Piemonte me kodra dhe sipërfaqe kodrina. Vija e rënies së Atlantikut Detar përafërsisht ndjek autostradën Robert Kirkwood midis Newark dhe Wilmington; në jug të kësaj rruge është Fusha Bregdetare e Atlantikut me tokë të rrafshët, me rërë dhe, në disa pjesë, me moçal. Një kreshtë rreth 75 deri në 80 metra (23 deri në 24 m) e lartë shtrihet përgjatë kufirit perëndimor të shtetit dhe ndan ujëmbledhësit që ushqejnë lumin Delaware dhe gjirin në lindje dhe gjirin Chesapeake në perëndim.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meqenëse pothuajse i gjithë Delaware është një pjesë e fushës bregdetare të Atlantikut, efektet e oqeanit moderojnë klimën e tij. Shteti shtrihet në zonën e lagësht të klimës subtropikale. Pavarësisht nga madhësia e tij e vogël (afërsisht 100 milje (160 km) nga pikat më veriore deri në ato më jugore), ekziston një ndryshim i rëndësishëm në temperaturën mesatare dhe sasinë e reshjeve të borës midis Sussex County dhe New Castle County. Moderuar nga Oqeani Atlantik dhe Delaware Bay, pjesa jugore e shtetit ka një klimë më të butë dhe një sezon më të gjatë në rritje sesa pjesa veriore e shtetit. Rekordi më i lartë rekord i të gjitha kohërave i Delaware prej 110 ° F (43 ° C) u regjistrua në Millsboro më 21 korrik 1930. Rekordi i ulët rekord i të gjitha kohërave prej −17 ° F (−27 ° C) u regjistrua gjithashtu në Millsboro, në janar 17, 1893. Zonat e rezistencës janë 7a dhe 7b.

Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima kalimtare e Delaware mbështet një larmi të gjerë të bimësisë. Në të tretën veriore të shtetit gjenden pyjet bregdetare verilindore dhe pyjet e lisave të përziera tipike të Shteteve të Bashkuara Verilindore. Në dy të tretat jugore të shtetit gjenden pyje bregdetare të Atlantikut të Mesëm. Parku Shtetëror Trap Pond, së bashku me zonat në pjesë të tjera të Qarkut Sussex, për shembull, mbështesin vendet më veriore të pemëve të qiparisës tullac në Amerikën e Veriut.

Menaxhimi mjedisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Delaware siguron mbështetjen e subvencioneve qeveritare për pastrimin e pronës "të ndotur lehtë" nga mbetjet e rrezikshme, të ardhurat për të cilat vijnë nga një taksë mbi shitjet me shumicë të naftës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Byroja e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara vlerëson se popullsia e Delaware ishte 973,764 më 1 korrik 2019, një rritje prej 8.4% që nga Regjistrimi i Shteteve të Bashkuara të vitit 2010.

Historia e Delaware si një shtet kufitar e ka bërë atë të shfaqë karakteristikat e rajoneve Veriore dhe Jugore të Shteteve të Bashkuara. Në përgjithësi, rajonet rurale Jugore (ose "Më të Ulëta të Ulëta") të Delaware nën Chesapeake dhe Delaware Canal mishërojnë një kulturë Jugore, ndërsa Delaware Veriore me popullsi të dendur mbi kanal - veçanërisht Wilmington, një pjesë e zonës metropolitane të Filadelfias - ka më shumë në e zakonshme me atë të Verilindjes. Byroja e Regjistrimit të SHBA përcakton Delaware si një nga Shtetet e Atlantikut të Jugut, por zakonisht shoqërohet me Shtetet e Atlantikut Mesdhetar dhe / ose Shtetet e Bashkuara Verilindore nga agjenci të tjera federale, media dhe disa banorë.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara të vitit 2010, Delaware kishte një popullsi prej 897.934. Përbërja racore e shtetit ishte:

68.9% Amerikan i Bardhë (65.3% Bardhë Jo-Hispanike, 3.6% Hispanike e Bardhë)

21.4% e zezë ose afrikano-amerikane

0,5% indian amerikan dhe vendas i Alaskës

3.2% aziatiko-amerikan

0,0% Havai vendas dhe ishulli tjetër i Paqësorit

3.4% ndonjë garë tjetër

2.7% Amerikan multiracial

Etnikisht, hispanikët dhe latinët e çdo race përbënin 8.2% të popullsisë.

Delaware është shteti i gjashtë më i populluar me dendësi, me një dendësi të popullsisë prej 442.6 njerëz për milje katrore, 356.4 për milje katrore më shumë se mesatarja kombëtare, dhe renditet e 45-ta në popullsi. Delaware është një nga pesë shtetet (Maine, Vermont, West Virginia, Wyoming) që nuk kanë një qytet të vetëm me një popullsi mbi 100,000 nga regjistrimi i 2010. Qendra e popullsisë së Delaware është në New Castle County, në qytetin Townsend.

Që nga viti 2011, 49.7% e popullsisë së Delaware më të ri se një vjeç i përkisnin grupeve të pakicave (d.m.th., nuk kishin dy prindër me origjinë të bardhë jo-hispanike). Në vitin 2000 afërsisht 19% e popullsisë ishin Afrikano-Amerikanë dhe 5% e popullsisë janë Hispanike (kryesisht me origjinë Porto Rikane ose Meksikane).

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2014, Delaware është kryesisht i krishterë. Megjithëse Protestantët përbëjnë pothuajse gjysmën e popullsisë, Kisha Katolike është konfesioni më i madh i vetëm në shtet. Shoqata e Arkivave të të Dhënave të Fesë raportoi në vitin 2010 se tre grupet më të mëdha denominacione në Delaware nga numri i pasuesve janë Kisha Katolike me 182,532 pasues, Kisha e Bashkuar Metodiste me 53,656 anëtarë të raportuar dhe Protestant Ungjillor jo-denominues me 22,973 anëtarë të raportuar. Organi fetar me numrin më të madh të kongregacioneve është Kisha e Bashkuar Metodiste (me 158 kongregacione) e ndjekur nga Protestant Ungjillor jo-denominues (me 106 kongregacione), pastaj Kisha Katolike (me 45 kongregacione).

Dioqeza Katolike Romake e Wilmington dhe Dioqeza Episkopale e Delaware mbikëqyrin famullitë brenda emërtimeve të tyre. A.U.M.P. Kisha, emërtimi më i vjetër afrikano-amerikan në komb, u themelua në Wilmington. Ajo ende ka një prani të konsiderueshme në shtet. Duke reflektuar popullatat e reja të emigrantëve, një xhami islamike është ndërtuar në zonën e Ogletown dhe një tempull hindu në Hockessin.

Delaware është shtëpia e një komuniteti Amish i cili banon në perëndim të Dover në Kent County, i përbërë nga nëntë rrethe kishash dhe rreth 1,650 njerëz. Amishët u vendosën për herë të parë në Kent County në vitin 1915. Në vitet e fundit, zhvillimi në rritje ka çuar në rënien e numrit të Amishëve që jetojnë në komunitet.

Një studim i vitit 2012 i qëndrimeve fetare në Shtetet e Bashkuara zbuloi se 34% e banorëve të Delaware e konsideronin veten "mesatarisht fetarë", 33% "shumë fetarë" dhe 33% si "jo-fetarë".

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasuria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një studimi të vitit 2013 nga Phoenix Marketing International, Delaware kishte numrin e nëntë më të madh të milionerëve për frymë në Shtetet e Bashkuara, me një raport prej 6.2 përqind.

Bujqësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi bujqësor i Delaware-it përbëhet nga shpendët, stoku i çerdheve, soja, produktet e qumështit dhe misri.

Industri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga tetori 2019, shkalla e papunësisë së shtetit ishte 3.7%.

Punëdhënësit më të mëdhenj të shtetit janë:

qeveria (Shteti i Delaware, New Castle County)

arsim (Universiteti i Delaware, Kolegji Komunitar Teknik i Delaware)

bankare (Banka e Amerikës, Banka M&T, JPMorgan Chase, Citigroup, Deutsche Bank)

kimike, farmaceutike, teknologji (DuPont de Nemours Inc., AstraZeneca, Syngenta, Agilent Technologies)

kujdes shëndetësor (Sistemi shëndetësor Christiana Care, Bayhealth Medical Center, Alfred I. duPont Hospital for Children)

bujqësi, posaçërisht blegtori në Sussex County (Fermat Perdue, Fermat Mountaire, Ushqimet Familjare Allen)

pakicë (Walmart, Walgreens, Acme Markets)

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi i transportit në Delaware është nën qeverisjen dhe mbikëqyrjen e Departamentit të Transportit të Delaware, i njohur gjithashtu si "DelDOT". Financimi për projektet DelDOT merret, pjesërisht, nga Fondi i Mirëbesimit të Transportit të Delaware, themeluar në 1987 për të ndihmuar në stabilizimin e fondeve të transportit; disponueshmëria e Trustit çoi në një ndarje graduale të operacioneve DelDOT nga operacionet e tjera të shtetit Delaware. DelDOT menaxhon programe të tilla si një program Delaware Adopt-a-Highway, heqja e borës në rrugën kryesore, infrastruktura e kontrollit të trafikut (shenja dhe sinjale), menaxhimi i rrugës me pagesë, Delaware Division of Motor Vehicles, Delaware Transit Corporation (markuar si "DART First State") ", qeveria shtetërore organizata e transportit publik), ndër të tjera. Në vitin 2009, DelDOT mbajti 13,507 milje korsi, gjithsej 89 përqind të sistemit publik të rrugëve të shtetit, pjesa tjetër ishte nën mbikëqyrjen e komunave individuale. Kjo tejkalon shumë mesataren kombëtare (20 përqind) për përgjegjësinë e mirëmbajtjes së departamentit shtetëror të transportit.

Rrugët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një degë kryesore e Sistemit të Autostradave Ndërshtetërore të Sh.B.A-së, Ndërshtetërore 95 (I-95), kalon Delaware në jugperëndim-në-verilindje nëpër New Castle County. Përveç I-95, ekzistojnë gjashtë autostrada në Sh.B.A që shërbejnë në Delaware: SH.B.A. 9, SH.B.A. 13, SH.B.A. 40, SH.B.A. 113, SH.B.A. 202 dhe SH.B.A. 301. Ka edhe disa autostrada shtetërore që përshkojnë shtetin e Delaware; disa prej tyre përfshijnë DE 1, DE 9 dhe DE 404. SH.B.A. 13 dhe DE 1 janë autostradat kryesore veri-jug që lidhin Wilmington dhe Pennsylvania me Maryland, me DE 1 që shërben si rruga kryesore midis Wilmington dhe plazhet e Delaware. DE 9 është një autostradë veri-jug që lidh Dover dhe Wilmington përmes një rruge piktoreske përgjatë Gjirit të Delaware. SH.B.A. 40 është një rrugë kryesore lindje-perëndim, që lidh Maryland me New Jersey. DE 404 është një autostradë tjetër kryesore lindje-perëndim që lidh Urën e Gjirit Chesapeake në Maryland me plazhet e Delaware. Shteti operon gjithashtu tre autostrada me pagesë, Rrugën Delaware, e cila është I-95, midis Maryland dhe New Castle; Autostrada Përkujtimore Koreane e Veteranëve të Luftës, e cila është DE 1, midis Wilmington dhe Dover; dhe rruga e taksave 301 të SHBA midis kufirit Maryland dhe DE 1 në New Castle County.

Një rrugë biçikletash, Delaware Bicycle Route 1, përfshin gjatësinë veri-jug të shtetit nga kufiri Maryland në ishullin Fenwick deri në kufirin e Pensilvanisë në veri të Montchanin. Shtë e para nga disa linja të nënshkruara biçikletash të planifikuara në Delaware.

Delaware ka rreth 1,450 ura, 95 përqind e të cilave janë nën mbikëqyrjen e DelDOT. Rreth 30 përqind e të gjitha urave të Delaware janë ndërtuar para vitit 1950 dhe rreth 60 përqind e numrit janë përfshirë në Inventarin e Urës Kombëtare. Disa ura që nuk janë nën mbikëqyrjen e DelDOT përfshijnë katër urat në Chesapeake dhe Delaware Canal, të cilat janë nën juridiksionin e Korpusit të Inxhinierëve të Ushtrisë Amerikane, dhe Ura Memoriale e Delaware, e cila është nën autoritetin bie-Delaware River and Bay Autoriteti.

Hasshtë vërejtur se përbërja e katranit dhe çipit të rrugëve dytësore në Qarkun Sussex i bën ata më të prirur për përkeqësim sesa rrugët e asfaltit në pothuajse pjesën tjetër të shtetit. Midis këtyre rrugëve, Sussex (rruga e qarkut) 236 është ndër më problematiket.

Ajri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2016, nuk ka asnjë shërbim ajror të planifikuar nga asnjë aeroport i Delaware, siç ka qenë rasti në vite të ndryshme që nga viti 1991. Linja të ndryshme ajrore i kishin shërbyer Aeroportit Wilmington, nisja e fundit ishte Frontier Airlines në Prill 2015.

Delaware ndodhet në qendër në rajonin e megalopolis Verilindore të qyteteve përgjatë I-95. Prandaj, udhëtarët e linjave ajrore tregtare Delaware më shpesh përdorin Aeroportin Ndërkombëtar të Filadelfias (PHL), Aeroportit Ndërkombëtar të Baltimore-Washington Thurgood Marshall (BWI) dhe Aeroportit Ndërkombëtar të Washington Dulles (IAD) për tranzitin e brendshëm dhe ndërkombëtar. Banorët e Sussex County do të përdorin gjithashtu Aeroportin Rajonal Wicomico (SBY), pasi ndodhet më pak se 10 milje (16 km) nga kufiri i Delaware. Aeroporti Ndërkombëtar i Atlantic City (ACY), Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty (EWR) dhe Aeroporti Kombëtar i Ronald Reagan në Washington (DCA) janë gjithashtu brenda një rreze prej 100 milje (160 km) nga New Castle County.

Aeroportet e tjera të përgjithshme të aviacionit në Delaware përfshijnë Aeroportin e Samitit pranë Middletown, Delaware Airpark afër Cheswold dhe Aeroportin Bregdetar të Delaware pranë Georgetown.

Ligji dhe qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtetuta e katërt dhe aktuale e Delaware, e miratuar në 1897, parashikon degë ekzekutive, gjyqësore dhe legjislative.

Dega legjislative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asambleja e Përgjithshme e Delaware përbëhet nga një Dhomë e Përfaqësuesve me 41 anëtarë dhe një Senat me 21 anëtarë. Ajo ulet në Dover, kryeqyteti i shtetit. Përfaqësuesit zgjidhen me mandate dy-vjeçare, ndërsa senatorët zgjidhen me mandate katër-vjeçare. Senati konfirmon kandidatët gjyqësorë dhe të tjerë të emëruar nga guvernatori.

Senatorët amerikanë të Delaware janë Tom Carper (demokrat) dhe Chris Coons (demokrat). Përfaqësuesi i vetëm i SHBA i Delaware është Lisa Blunt Rochester (Demokrat).

Dega gjyqesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtetuta e Delaware themelon një numër gjykatash:

 • Gjykata Supreme e Delaware është gjykata më e lartë e shtetit.
 • Gjykata Superiore e Delaware është gjykata gjyqësore e shtetit me juridiksion të përgjithshëm.
 • Gjykata e Kancelarisë në Delaware merret kryesisht me mosmarrëveshjet e korporatave.
 • Gjykata e Familjes merret me çështjet shtëpiake dhe të kujdestarisë.
 • Gjykata e Lutjeve të Përbashkëta në Delaware ka juridiksion mbi një klasë të kufizuar të çështjeve civile dhe penale.
 • Gjykatat e vogla jokushtetuese përfshijnë Drejtësinë e Gjykatave të Paqes dhe Gjykatat e Aldermen.

Në mënyrë domethënëse, Delaware ka një nga pak Gjykatat e Kancelarisë në vend, i cili ka juridiksion mbi çështjet e kapitalit, shumica dërrmuese e të cilave janë mosmarrëveshje të korporatave, shumë në lidhje me bashkimet dhe blerjet. Gjykata e Kancelarisë dhe Gjykata e Lartë e Delaware kanë zhvilluar një reputacion në të gjithë botën për dhënien e mendimeve koncize në lidhje me ligjin e korporatave të cilat në përgjithësi (por jo gjithmonë) u japin diskrecion të gjerë bordeve të drejtorëve dhe zyrtarëve të korporatave. Për më tepër, Ligji i Përgjithshëm i Korporatave në Delaware, i cili formon bazën e mendimeve të Gjykatave, konsiderohet gjerësisht se u jep fleksibilitet të madh korporatave për të menaxhuar punët e tyre. Për këto arsye, Delaware konsiderohet të ketë sistemin ligjor më miqësor ndaj biznesit në Shtetet e Bashkuara; prandaj një numër i madh i kompanive janë përfshirë në Delaware, duke përfshirë 60% të kompanive të listuara në Bursën e New York-ut.

Delaware ishte shteti i fundit i SHBA që përdori ndëshkimin trupor gjyqësor, në 1952.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Demokratike mban një shumicë regjistrimesh në Delaware. Deri në zgjedhjet presidenciale të vitit 2000, shteti kishte tendencën të ishte një zile presidenciale, duke i dërguar tre votat e tij elektorale kandidatit fitues që nga viti 1952. Kjo prirje përfundoi në vitin 2000 kur votat elektorale të Delaware shkuan në Al Gore me 13 pikë përqindje. Në 2004, John Kerry fitoi Delaware me tetë pikë përqindje. Në vitin 2008, Demokrati Barack Obama mundi Republikanin John McCain në Delaware me 25 pikë përqindje. Bashkëshorti i Obamës ishte Joe Biden, i cili kishte përfaqësuar Delaware në Senatin e Shteteve të Bashkuara që nga viti 1973. Obama mbante Delaware me 19 pikë përqindje në 2012. Në 2016, votat elektorale të Delaware shkuan për Hillary Clinton me 11 pikë përqindjeje. Në vitin 2020, i nominuari demokrat, ish nënkryetari dhe vendësi në Delaware Joe Biden mundi Presidentin e tanishëm Donald Trump në shtet me mbi 19 pikë përqindje.

Shkalla e Delaware drejt demokratëve është pjesërisht për shkak të një prirje të fortë demokratike në New Castle County, shtëpia e 55 përqind të popullsisë së Delaware (dy qarqet më të vogla kanë vetëm 359,000 njerëz mes tyre në 535,000 të New Castle County). New Castle County nuk ka votuar Republikan në një zgjedhje presidenciale që nga viti 1988. Në 1992, 2000, 2004 dhe 2016, kandidati republikan për president mbajti të dy Kent dhe Sussex por humbi me dy shifra çdo herë në New Castle County, e cila ishte mjaft e madhe diferencë për ta kthyer shtetin tek demokratët. New Castle County zgjedh gjithashtu një shumicë të konsiderueshme të legjislaturës; 27 nga 41 rrethet e shtëpive të shtetit dhe 14 nga 21 rrethet e senatit shtetëror janë të vendosura në New Castle County.

Demokratët kanë mbajtur guvernatorin që nga viti 1993, pasi kanë fituar shtatë zgjedhjet e fundit gubernatoriale me radhë. Demokratët aktualisht mbajnë të nëntë zyrat e zgjedhura në të gjithë vendin, ndërsa Republikanët për herë të fundit fituan dy zyra në të gjithë vendin në 2014, Auditorin e Shtetit dhe Thesarin e Shtetit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asnjë stacion televiziv i pavarur nuk bazohet vetëm në Delaware. Pjesa veriore e shtetit shërbehet nga stacionet e rrjetit në Filadelfia dhe pjesa jugore nga stacionet e rrjetit në Salisbury, Maryland. Filiali i ABC-së në Filadelfia, WPVI-TV, mban një zyrë lajmesh në qendër të qytetit Wilmington. Filiali i Salisbury-së në CBS, WBOC-TV, mban zyra në Dover dhe Milton. Tre stacione të tregut të Filadelfias - anëtari i PBS-së WHYY-TV, filiali i Ion-it WPPX dhe Filiali i MeTV-së WDPN-TV - të gjithë kanë Wilmington si qytetin e tyre të licencës, por mbajnë transmetues në fermën e antenave të tregut në Roxborough dhe nuk prodhojnë ndonjë qendër të Delaware-it programimi.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Delaware është shtëpia e Parkut Historik Kombëtar të Shtetit të Parë, një njësi e Shërbimit të Parkut Kombëtar e përbërë nga vendet historike në të gjithë shtetin duke përfshirë Shtëpinë e Gjykatës së Re të Kalasë, Gjelbër dhe Shtëpinë e Sherifit, Dover Green, Beaver Valley, Fort Christina, Kisha e Suedezëve të Vjetër, John Plantacioni Dickinson dhe Shtëpia Ryves Holt. Delaware ka disa muze, strehë për kafshë të egra, parqe, shtëpi, far dhe vende të tjera historike.

Plazhi Rehoboth, së bashku me qytetet Lewes, Dewey Beach, Bethany Beach, South Bethany dhe Fenwick Island, përbëjnë vendpushimet e plazhit të Delaware. Plazhi Rehoboth shpesh e faturon veten si "Kryeqyteti Veror i Kombit" sepse është një destinacion i shpeshtë i pushimeve verore për Washington, D.C., banorët si dhe vizitorët nga Maryland, Virginia dhe në një numër më të vogël, Pensilvania. Pushuesit tërhiqen për shumë arsye, duke përfshirë hijeshinë e qytetit, tërheqjen artistike, jetën e natës dhe pazaret pa taksa. Sipas SeaGrant Delaware, plazhet e Delaware gjenerojnë 6.9 miliardë dollarë në vit dhe mbi 711 milion dollarë të ardhura nga taksat.

Delaware është shtëpia e disa festivaleve, panaireve dhe ngjarjeve. Disa nga festivalet më të dukshëm janë Riverfest i mbajtur në Seaford, Kampionati Botëror Punkin Chunkin më parë i mbajtur në vende të ndryshme në të gjithë shtetin që nga viti 1986, Rehoboth Beach Chocolate Festival, Bethany Beach Jazz Funeral për të shënuar fundin e verës, Apple Scrapple Festivali i zhvilluar në Bridgeville, Clifford Brown Jazz Festival në Wilmington, Rehoboth Beach Jazz Festival, Festa e Halloween Halloween Witch dhe Parada në Rehoboth Beach, Festivali i Pavarur i Filmit Rehoboth Beach, Nanticoke Indian Pow Wow në Oak Orchard, Festivali i Muzikës Firefly, dhe Parada e Ditës së Kthimit të mbajtur pas çdo zgjedhje në Georgetown.

Në vitin 2015, turizmi në Delaware gjeneroi 3.1 miliardë dollarë, që përbën pesë përqind të PBB-së së shtetit. Delaware pa 8.5 milion vizitorë në 2015, me industrinë e turizmit të punësuar 41,730 njerëz, duke e bërë atë punëdhënësin e 4-të më të madh privat në shtet. Tregjet kryesore të origjinës për turistët e Delaware përfshijnë Filadelfia, Baltimore, New York City, Washington, DC dhe Harrisburg, me 97% të turistëve që mbërrijnë në shtet me makinë dhe 75% të turistëve vijnë nga një distancë prej 200 miljesh (320 km) ose me pak.

Kulturë dhe argëtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meqenëse Delaware nuk ka privilegje në ligat kryesore të sporteve profesionale amerikane, shumë delawareas ndjekin ekipet e Filadelfias ose Baltimore. Në WNBA, Washington Mystics gëzon një ndjekje të madhe për shkak të pranisë së prodhuesit vendas të Wilmington dhe produktit të Universitetit të Delaware, Elena Delle Donne. Ekipi i futbollit i Universitetit të Delaware ka një numër të madh ndjekësish në të gjithë shtetin, me ekipet e Universitetit Shtetëror të Delaware dhe Kolegjit Wesley gjithashtu që gëzojnë një shkallë më të vogël mbështetjeje.

Delaware është shtëpia e Dover International Speedway dhe Dover Downs. DIS, i njohur gjithashtu si Monster Mile, pret dy fundjavë gare NASCAR çdo vit, një në fund të pranverës dhe një në fund të verës. Dover Downs është një strukturë popullore garash parzmore. Isshtë i vetmi objekt i garave me kuaj dhe makina i bashkë-vendosur në vend, me pistën Dover Downs të vendosur brenda pistës DIS.

Delaware përfaqësohet në regbi nga Delaware Black Foxes, një klub i zgjerimit 2015.

Delaware ka qenë shtëpia e veshjes profesioniste të mundjes Combat Zone Wrestling (CZW). CZW ka qenë e lidhur me Turneun vjetor të Vdekjes dhe ECWA me Turneun e tij vjetor Super 8.

Sporti zyrtar shtetëror i Delaware është biçikleta. 1. ^ Nann Burke, Melissa (5 janar 2015). "Delaware a Small Wonder no more?" (në anglisht). Delaware Online. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 10 mars 2015.
 2. ^ The State of Delaware. "State of Delaware" (në anglisht). delaware.gov. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2013. Marrë më 27 shtator 2015.
 3. ^ a b "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). United States Geological Survey. 2001. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 21 tetor 2011.
 4. ^ Schenck, William S. "Highest Point in Delaware" (në anglisht). Delaware Geological Survey. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2008. Marrë më 23 korrik 2008. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
 5. ^ "US Census Bureau QuickFacts" (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 30 prill 2022.
 6. ^ USGS, Howard Perlman. "Area of each state that is water" (në anglisht). water.usgs.gov. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2017. Marrë më 5 mars 2018.