Delta Junction, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Delta Junction, Alaska
Anglisht : Delta Junction
qytet
noform
Aerial view showing Delta Junction and neighboring Big Delta, as it appeared in 1973.
Vendndodhja
Delta Junction, Alaska is located in SHBA Alaska
Delta Junction, Alaska
Delta Junction, Alaska

Koordinatat: 64°2′52″V 145°43′7″P / 64.04778°V 145.71861°P / 64.04778; -145.71861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Southeast Fairbanks
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44.7 km2
 •  tokësore 44.7 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 353 m (m.n.d.)
Popullsia 958 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi December 1960[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99737
Prefiksi 907
Koordinatat 64° 2′ 52″ Veri

145° 43′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare ci.delta-junction.ak.us

Delta Junction, Alaska (Delta Junction) është një qytet në qarkun Southeast Fairbanksshtetit federal Alaska, SHBA. Në Delta Junction, Alaska jetojnë 958 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 44.7 km2 (17.3 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 353 m (1158 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 46. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Delta Junction, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale