Demet Özdemir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Demet Özdemir
Demet Özdemir on Tolgshow.jpg
Demet Özdemir në Tolgshow më 2018
U lind në26 shkurt 1992 (30 vjet)
İzmit, Turqi
KombësiaTurke
PunësimiAkore, komediane, kërcimtare (ka qenë)
Vite aktiviteti2013–duke vazhduar

Demet Özdemir (lindi më 26 shkurt 1992) është nje aktore, kërcimtare dhe modele turke.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Özdemir lindi në 26 shkurt 1992 si më e vogla nga 3 fëmijët e prindërve të saj. Ajo u transferua në Stamboll me nënën dhe vëllezërit e motrat e saj pas divorcit të prindërve të saj, kur ishte shtatë vjeç.[1][2]

Gjyshja e saj është turko-bullgare. Ajo emigroi nga Bullgaria në Turqi. Gjyshja dhe vëllai i saj më vonë emigruan në Gjermani.

Fillimisht, ajo ishte një kercimtare në këngën e Bengü dhe më vonë u bashkua me grupin e kërcimit Efes Kızları. Özdemir më pas u shfaq në videoklipin e Mustafa Sandal "Ateş Et ve Unut" dhe së shpejti u hodh në serialin e ri të Fox Sana Bir Sır Vereceğim së bashku me partnerin e saj të parë Ekin Koç, duke portretizuar karakterin e "Ajlin". Seriali vazhdon te kete nje numer shume te madh fansash.

Më vonë ajo portretizoi personazhin e "Ajla" në Kurt Seyit ve Şura dhe mori një rol si "Demet" në filmin Tut Sözünü. Më pas ajo interpretoi karakterin e "Asllë" në serialin e Star TV Ëndërr Luleshtrydhesh. Özdemir gjithashtu u shfaq në videoklipin e Bengü "Hodri Meydan".

Në vitin 2016, Özdemir luajti rolin kryesor "Lale Jenilmez" në serialin komedi romantike turke No 309. Seriali përfundoi mëë 25 tetor 2017 me 65 epizoda. Ai u transmetua ne Shqiperi, Itali, Spanje, Venezuele, Paraguai, Kili, Bolivia, Rumani, Hungari etj.

Nga 2018 deri në 2019, ajo luajti rolin kryesor "Sanem" në serialin komik romantik turk Erkenci Kuş (Zogu i Hershëm) përballë Can Yaman.[3] Ajo mori çmimin si "Aktorja më e Mirë" në Murex d'Or 2019 në Liban për rolin e saj në këtë serial.[4] Erkenci Kuş arriti nje sukses shume te madh ne Itali duke u transmetuar shume here si prime-time. Më pas, më 17 tetor 2020, Demet u bë e ftuara e Silvia Toffanin ne programin e njohur italian "Verissimo", ku ajo u intervistua rreth jetës së saj. Programi i kësaj date kishte një audiencë rekord prej më shumë se 3.5 milionësh.

Në nëntor 2019 ajo u bë ambasadorja Pantene Turkiye.

Özdemir gjate viteve 2019-2021 luajti rolin e "Zejnep Goksu" ne serialin Doğduğun Ev Kaderindir (Shtepia ime, Fati im) ne krahe te İbrahim Çelikkol. Seriali është prodhim i OG Medya, drejtuar nga Çağrı Bayrak dhe qe premierë në televizionin e Acun Ilicali; "TV8" më 25 dhjetor 2019. Skenari është frymëzuar nga romani Camdaki Kız i Gülseren Budayıcıoğlu.[5]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Vitet title Roli Shënimet Prodhuesi
2015 Tut Sözünü Demet Roli kryesor TAFF Pictures
2017 Sen Kiminle Dans Ediyisun Ajsel Roli kryesor BKM
Serialet
Vitet title Roli Shënimet Programi
2013-2014 Sana Bir Sır Vereceğim Ajlin Gyndodu Roli kryesor FOX
2014 Kurt Seyit ve Şura Alja Baronez Roli mbështetës Star TV
2015 Ëndërr Luleshtryllesh Asllë Koçer Mazharollu Roli kryesor
2016-2017 No 309 Lale Jenilmez Sarëhan Roli kryesor FOX
2018-2019 Erkenci Kuş Sanem Ajdën Divit Roli kryesor Star TV
2019-2021 Doğduğun Ev Kaderindir Zejnep Goksu Tunahan Roli kryesor TV8
Interneti
Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2022 Aşk Taktıkları Asllë Jëlldërëm Roli kryesor Netflix
2022– Dünyayla Benim Aramda İlkin Roli kryesor Disney+
Reklam
Viti Kompania/Produkti Roli Shënimet
2012 Pegasus Hava Yolları - -
2015 FreshCompany - Fytyrë reklamuese
2016 Garnier Ambasadore e markës Fytyrë reklamuese
2019 Pantene Ambasadore e markës Fytyrë reklamuese

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Demet Özdemir Kimdir?, Milliyet 24 nëntor 2015
  2. ^ "Demet Özdemir kimdir annesi ve ablasıyla acı dolu hayatı babasının önünde..." elmaelma.com (në turqisht).
  3. ^ "Erkenci Kuş Full HD izle | Star TV". startv.com.tr (në turqisht).
  4. ^ "Demet Özdemir ve Can Yaman, Murex D'or Ödül Töreni'ne gidiyor!". ranini.tv (në turqisht).
  5. ^ "Doğduğun Ev Kaderindir dizisinin ilk tanıtımı yayınlandı!". www.tv8.com.tr (në turqisht). Marrë më 2019-12-17.