Deni Avdija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deni Avdija
Deni Avdija Maccabi (cropped) 2.jpg
Avdija me Maccabi Tel Aviv më 2019
No. 9 – Washington Wizards
PozitaSmall forward
LigaNBA
Personal information
Lindi mě3 janar 2001 (21 vjet)
Beit Zera, Izrael
KombësiaIzraelit / Serb
Lartësia6 ft 9 in (2.06 m)
Pesha210 lb (95 kg)
Career information
NBA draft2020 / Round: 1 / Pick: 9-të overall
Selected by the Washington Wizards
Karriera e lojës2017–present
Historia e karrierës
2017–2020Maccabi Tel Aviv
2020–prezentWashington Wizards
Career highlights and awards
Stats Redakto këtë në Wikidata at NBA.com
Stats at Basketball-Reference.com

Deni Avdija (hebraisht: דני אבדיה, cirilik serb: Дени Авдија; lindur më 3 janar 2001) është një basketbollist profesionist izraelito-serb i cili luan për Washington WizardsNational Basketball Association (NBA). Ai luan pozicionin e small forward.[1]

Djali i basketbollistit Zufer Avdija, ai filloi të luajë basketboll në klasën e katërt për klubin e tij të lindjes Bnei Herzeliya, dhe më pas në vitin 2013 për Maccabi Tel Aviv. Ai shkëlqeu si lojtar i ri. Ai debutoi për ekipin e tyre të lartë në vitin 2017, në moshën 16-vjeçare, duke u bërë lojtari më i ri në historinë e klubit. Dy vjet më vonë, ai u bë lojtari më i ri që fitoi ndonjëherë çmimin MVP të Premier Ligës së Basketbollit izraelit, dhe udhëhoqi ekipin e tij në kampionatin e Premier Ligës së Basketbollit izraelit.

Ai është gjithashtu një anëtar i ekipit kombëtar të basketbollit për të lartit izraelit. Ai ka fituar dy medalje të arta për Izraelin në nivel të të rinjve, përfshirë në Kampionatin Evropian të FIBA ​​nën-20 2019, ku u emërua MVP i turneut.

Jeta e hershme dhe karriera rinore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avdija lindi në kibbutz Beit Zera, Izrael, prej nga ishte nëna e tij.[2] Babai i tij, Zufer Avdija, luajti për ekipin kombëtar jugosllav para se të transferohej në Izrael dhe të luante për ekipet izraelite.[3]

Ai luajti futboll derisa hyri në klasën e katërt, kur filloi të fokusohej në basketboll. Në vitin 2013, ai u bashkua me radhët e të rinjve të Maccabi Tel Aviv, ku luajti nën drejtimin e trajnerit Shai Omer.[4] Nga viti 2017 deri në vitin 2019, Avdija udhëhoqi Maccabi Tel Aviv në tre kampionate të njëpasnjëshme shtetërore të të rinjve të Izraelit. Në gusht 2018, ai mori pjesë në Basketball Without Borders Europe në Beograd, ku u emërua MVP i kampit.[5]

Avdija fillimisht konkurroi në nivelin e të rinjve për Bnei Herzliya, dhe në janar 2019, Avdija luajti për ekipin nën-18 të Maccabi Tel Aviv në turneun e gjeneratës së ardhshme të Adidas (ANGT) në Mynih. Ai u zgjodh në skuadrën e të gjitha turneve pasi kryesoi ngjarjen me 24.3 pikë, 6 asistime dhe 3.8 vjedhje për lojë dhe një vlerësim të indeksit të performancës (PIR) prej 31.5. Avdija gjithashtu u rendit i dyti në mesin e të gjithë lojtarëve me 11 kërcime për lojë, ndërsa ndihmoi ekipin e tij të përfundonte në vendin e dytë.[6] Në shkurt 2019, në NBA All-Star Weekend në Charlotte, North Carolina, Avdija u emërua MVP i Basketball Without Borders Global Camp.[7] Në maj, ai iu bashkua ekipit U18 të Maccabi Tel Aviv për finalet e ANGT. Ai mblodhi nderimet e ekipit në të gjitha turnetë pasi kryesoi eventin me 24.7 pikë dhe 12 kërcime për lojë me një PIR prej 29.7, ndërsa u rendit i dyti me 6.7 asistime për lojë.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maccabi Tel Aviv 2017-2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 nëntor 2017, Avdija filloi karrierën e tij profesionale me Maccabi Tel Aviv, duke nënshkruar një kontratë gjashtëvjeçare me klubin.[8] Më 19 nëntor, ai bëri debutimin e tij profesional në Premier Ligën izraelite 2017–18, duke luajtur tre minuta kundër Ironi Nes Ziona. Në moshën 16 vjeç e 320 ditë, ai u bë lojtari më i ri që ka luajtur ndonjëherë për ekipin e lartë të klubit të tij. Avdija bëri debutimin e tij në EuroLigë më 22 nëntor 2018, në moshën 17-vjeçare, në një humbje 74–70 ndaj Fenerbahçes. Ai shënoi dy pikë në tre minuta lojë.[9]

Avdija (majtas) tenton të shënoj tre pikë ndaj Vladimir MicovOlimpia Milano në nëntor 2019.

Më 24 tetor 2019, në moshën 18-vjeçare, Avdija bëri fillimin e tij të parë në EuroLigë, duke shënuar gjashtë pikë dhe tre kërcime në 16 minuta në fitoren 76–63 ndaj Valencia.[10] Më 11 janar 2020, Avdija shënoi më së shumti 22 pikë në atë kohë në karrierë, duke gjuajtur 9 nga 15 nga fusha, me pesë asistime në fitoren 94–83 ndaj Hapoel Holon.[11] Më 31 janar, Avdija u emërua lojtari i muajit izraelit në Premier Ligën izraelite të Basketbollit pasi kishte mesatarisht 14.5 pikë, 5.3 kërcime dhe 2.5 asistime për lojë, me 18.3 PIR, në katër ndeshje të luajtura atë muaj.[12] Më 1 shkurt, Avdija krijoi një rekorde të re në karrierë prej 26 pikësh, duke gjuajtur 9 nga 12 nga fusha dhe rrëmbeu gjashtë kërcime në një humbje 86–81 ndaj Hapoel Eilat.[13] Gjashtë ditë më vonë, ai shënoi 13 pikë, duke përfshirë tetë në çerekun e dytë, në një fitore 78–77 ndaj Fenerbahçes.[14] Më 16 prill, Avdija u deklarua për 2020 NBA draft.[15]

Sezoni i Avdijës u pezullua për rreth tre muaj për shkak të pandemisë COVID-19. Ai u kthye në aksion më 21 qershor, duke regjistruar 23 pikë, shtatë kërcime dhe pesë asistime në 24 minuta në një fitore 114–82 ndaj Maccabi Ashdod.[16] Më 23 korrik, ai shënoi 22 pikë, duke përfshirë 10 në çerekun e katërt, dhe rrëmbeu 10 kërcime në një fitore 83–68 ndaj Hapoel Tel Aviv, duke ndihmuar Maccabi Tel Aviv të përparojë në katër finale të Ligës së Basketbollit Izraelit.[17] Në finalen e 28 korrikut, Avdija regjistroi pesë pikë, shtatë kërcime, katër asistime dhe dy vjedhje për të ndihmuar Maccabi Tel Aviv të mposhtte Maccabi Rishon LeZion, 86–81.[18] Ai u bë lojtari më i ri që ka fituar ndonjëherë çmimin MVP të Ligës Izraelite. Avdija u emërua gjithashtu Lojtari i Vitit i Izraelit në Ligën Izraelite dhe ishte një përzgjedhje e ekipit të parë të Ligës Gjithë-Izraelite. Ai e përfundoi sezonin me mesatarisht 12.9 pikë, 6.3 kërcime dhe 2.7 asistime për lojë në Premier Ligën e Basketbollit izraelit. Në Euroligë, Avdija mesatarisht shënonte katër pikë, 2.6 kërcime dhe 1.2 asistime për 14.3 minuta për ndeshje.[19]

Washington Wizards (2020-prezent)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avdija tenton një gjuatje në tetor 2021

Avdija u zgjodh me zgjedhjen e nëntë të përgjithshme në 2020 NBA draft nga Washington Wizards.[20][21] Ai nënshkroi një kontratë fillestare me Wizards më 1 dhjetor 2020.[22][23]

Më 9 janar 2021, Avdija regjistroi 20 pikë në karrierën e NBA-së dhe shënoi pesë tre pikë, së bashku me pesë kërcime, pesë asistime dhe dy vjedhje në humbjen 128–124 kundër Miami Heat.[24] Më 21 prill, Avdija pësoi një frakturë në kyçin e këmbës së djathtë gjatë një fitoreje 118–114 kundër Golden State Warriors.[25][26]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja rinore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse ai kishte të drejtë të përfaqësonte Serbinë edhe ndërkombëtarisht, për shkak të prejardhjes së babait të tij, Avdija zgjodhi të luante për Izraelin sepse kishte miq atje dhe ishte më i njohur me gjuhën e tij.[27] Ai garoi për Izraelin në FIBA Kampionatin Evropian nën-16 2017 në Podgoricë. Avdija kryesoi turneun me 12.6 kërcime dhe 5.3 asistime për lojë, për të shkuar me 15.3 pikë për lojë.[28][29]

Avdija gjuan gjuajtje të lirë për IzraelinTurneun Albert Schweitzer në prill 2018.

Në prill 2018, Avdija shënoi mesatarisht mbi 17 pikë dhe nëntë kërcime për Izraelin në Turneun Albert Schweitzer, një ndeshje nën-18 në Mannheim.[30] Në korrik 2018, ai luajti në Kampionatin Evropian të FIBA ​​nën-20 në Chemnitz, duke e çuar Izraelin drejt një medalje të artë. Avdija shënoi mesatarisht 12.7 pikë, 6.4 kërcime, 1.1 asistime dhe 1.3 vjedhje për lojë, ndërsa fitoi një vend në ekipin e të gjitha turneve me shokun e skuadrës Yovel Zoosman.[31][32] Më vonë atë muaj, Avdija garoi në Kampionatin Evropian të FIBA ​​nën-18 Divizioni B në Shkup. Duke u shfaqur i lodhur nga turneu i tij i mëparshëm dhe me mungesë qëndrueshmërie, ai shënoi mesatarisht 17.3 pikë, 7.4 kërcime, 3 asistime dhe 1.4 vjedhje për lojë.[33]

Në korrik 2019, Avdija udhëhoqi Izraelin drejt një medalje të dytë të artë radhazi në Kampionatin Evropian të FIBA ​​nën-20 në Tel Aviv. Ai kishte mesatarisht 18.4 pikë, 8.3 kërcime, 5.3 asistime, 2.4 bllokime dhe 2.1 vjedhje për lojë, duke fituar vlerësime MVP dhe ekipi në të gjitha turnetë, si lojtari i dytë më i ri në këtë ngjarje. Avdija shënoi 26 pikë, 11 kërcime dhe 5 vjedhje kundër Francës në gjysmëfinale, përpara se të shënonte 23 pikë, 7 asistime, 5 kërcime dhe 3 bllokime kundër Spanjës në finale.

Kombëtarja e lartë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 shkurt 2019, Avdija bëri debutimin e tij për kombëtaren e lartë izraelite, në një fitore 81–77 ndaj Gjermanisë, gjatë fazës kualifikuese të 2019 FIBA Kupës së Botës.[34] Më 24 shkurt 2020, ai regjistroi 21 pikë dhe tetë kërcime në 24 minuta në një fitore 87–63 ndaj Rumanisë gjatë kualifikimeve të EuroBasket 2021.[35]

Gjuajtja e tij e gjuajtjes së lirë nuk është aq e fortë sa loja e tij e gjithanshme; në 59 ndeshje për Maccabi, ai mesatarisht 59% nga vija e gjuajtjeve të lira dhe 33% nga zona e 3 pikëve.[36]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i tij Zufer Avdija ka lindur në Prishtinë, Jugosllavi (sot në Kosovë), dhe është shtetas serbo-izraelit i trashëgimisë gorane-myslimane.[2] Një basketbollist profesionist në Jugosllavi dhe Izrael, Zufer kaloi 11 vjet të karrierës së tij si lojtar me Crvena zvezda dhe ishte kapiten i ekipit në vitet 1980, përpara se të transferohej në Premier Ligën izraelite në vitet 1990 dhe të luante 8 sezone për klubet izraelite Ramat HaSharon, Rishon LeZion, Hapoel Tel Aviv, and Elitzur Bat Yam. Ai gjithashtu përfaqësoi kombëtaren e Jugosllavisë ndërkombëtarisht, me të cilën fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të FIBA-s në vitin 1982. Nëna e Avdijes, Sharon Artzi, një çifute izraelite nga Kibbutz Beit Zera, është një ish-sportiste dhe basketbolliste.[2][3]

Avdija ka shtetësi të dyfishtë të Izraelit dhe Serbisë, kjo e fundit sepse babai i tij është shtetas serb.[27][37] Kur ai mbushi 18 vjeç, ai mori një shtyrje nga shërbimi i detyrueshëm në Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) për shkak të karrierës së tij në basketboll. Më 1 prill 2020, ndërsa sezoni i basketbollit ishte pezulluar si pasojë e pandemisë COVID-19, Avdija u thirr në IDF për një shërbim të shkurtër.[38]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Deni Avdija" (në anglisht). NBA.com. Marrë më 22 janar 2021.
 2. ^ a b c "Deni Avdija" (në anglisht). Maccabi Tel Aviv. Marrë më 11 prill 2020.
 3. ^ a b Sachs, Frankie (23 tetor 2019). "Conversation with Deni Avdija, Maccabi" (në anglisht). EuroLeague. Marrë më 10 prill 2020.
 4. ^ "מניה בצמיחה / דני אבדיה הוא הדבר הבא" (në hebraisht). Ynet. 18 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2018.
 5. ^ Djordjevic, Stefan (18 gusht 2018). "Deni Avdija named Basketball Without Borders MVP" (në anglisht). EuroHoops. Marrë më 18 gusht 2018.
 6. ^ Hein, David (28 janar 2019). "Maccabi's Avdija is just #LivingTheDream" (në anglisht). Euroleague Basketball Next Generation Tournament. Marrë më 10 prill 2020.
 7. ^ Gay, Carlan (18 shkurt 2019). "Deni Avdija, Aaliyah Mckenzie Edwards take home MVP at Basketball Without Borders Global 2019". NBA.com (në anglisht). Marrë më 18 shkurt 2019.
 8. ^ Carchia, Emiliano (5 nëntor 2017). "Maccabi Tel Aviv signs prospect Deni Avdija to a six-year contract" (në anglisht). Sportando. Marrë më 21 korrik 2018.
 9. ^ "Maccabi FOX Tel Aviv vs. Fenerbahce BEKO Istanbul – Game" (në anglisht). EuroLeague. 22 nëntor 2018. Marrë më 12 shkurt 2020.
 10. ^ "Maccabi FOX Tel Aviv vs. Valencia Basket – Game" (në anglisht). EuroLeague. 24 tetor 2019. Marrë më 26 tetor 2019.
 11. ^ "Winner League, Game 15: U-NET Holon Vs M. Tel-Aviv" (në anglisht). Premier Liga izraelite. 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
 12. ^ "שחקן החודש הישראלי: דני אבדיה" (në hebraisht). Israeli Premier League. 31 janar 2020. Marrë më 31 janar 2020.
 13. ^ "Winner League, Game 18: Hapoel Yossi Avrahami Eilat Vs M. Tel-Aviv" (në anglisht). Premier Liga izraelite. 1 shkurt 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 14. ^ "Hunter lifts Maccabi at finish over Fenerbahce" (në anglisht). EuroLiga. 7 shkurt 2020. Marrë më 19 korrik 2020.
 15. ^ Givony, Jonathan (16 prill 2020). "Potential top-five pick Deni Avdija seeks entry to 2020 NBA draft" (në anglisht). ESPN. Marrë më 17 prill 2020.
 16. ^ "Deni Avdija erupts with 23 points in Israeli League's return" (në anglisht). EuroHoops. 21 qershor 2020. Marrë më 21 qershor 2020.
 17. ^ "Dorsey, Avdija step up and lift shorthanded Maccabi over Hapoel to win the series" (në anglisht). EuroHoops. 23 korrik 2020. Marrë më 23 korrik 2020.
 18. ^ Askounis, Johnny (28 korrik 2020). "Deni Avdija plays last game in Europe, wins championship" (në anglisht). EuroHoops. Marrë më 28 korrik 2020.
 19. ^ "Deni Avdija Player Profile" (në anglisht). RealGM. Marrë më 9 gusht 2020.
 20. ^ "Wizards select Deni Avdija No. 9 overall in the 2020 NBA Draft". nba.com (në anglisht). Marrë më 19 nëntor 2020.
 21. ^ "NBA Draft 2020: Five things to know about Deni Avdija, drafted 9th overall by the Wizards". eu.usatoday.com (në anglisht). Marrë më 19 nëntor 2020.
 22. ^ "OFFICIALLY SIGNED!". Washington Wizards twitter account (në anglisht). 1 dhjetor 2020. Marrë më 1 dhjetor 2020.
 23. ^ "Wizards' Deni Avdija: Fired up and excited to play in world's best league". jpost.com (në anglisht). Marrë më 3 dhjetor 2020.
 24. ^ Keyser, Zachary (10 janar 2021). "Israeli NBA phenom Deni Avdija posts career-high night vs. Miami Heat". The Jerusalem Post (në anglisht).
 25. ^ Owens, Jason (21 prill 2021). "Wizards rookie Deni Avdija reportedly suffers broken ankle on gruesome fall". sports.yahoo.com (në anglisht). Marrë më 21 prill 2021.
 26. ^ "Curry finally goes cold, Beal rallies Wizards past Warriors". ESPN.com (në anglisht). 21 prill 2021. Marrë më 22 prill 2021.
 27. ^ a b Wawrzyńczuk, Bronisław (25 shtator 2018). "Zadar Basketball Tournament Interview: Deni Avdija" (në anglisht). Eurospects. Marrë më 11 prill 2020.
 28. ^ "Avdija in the 2017 FIBA Europe Under-16 Championship" (në anglisht). FIBA. 19 gusht 2017. Marrë më 22 korrik 2018.
 29. ^ "2017 FIBA Europe Under-16 Championship Players Statistics". fiba.basketball (në anglisht). Marrë më 8 mars 2019.
 30. ^ Halickman, Joshua (20 korrik 2018). "Latest Israeli hoops protégé Deni Avdija finding his wings". The Jerusalem Post (në anglisht). Marrë më 11 prill 2020.
 31. ^ "Israel swingman Zoosman snatches up MVP honors" (në anglisht). FIBA. 22 korrik 2018. Marrë më 22 korrik 2018.
 32. ^ "Avdija in the 2018 FIBA Europe Under-20 Championship" (në anglisht). FIBA. 22 korrik 2018. Marrë më 22 korrik 2018.
 33. ^ "FIBA U18 Division B – Top Performers" (në anglisht). Eurohopes. 10 dhjetor 2018. Marrë më 11 prill 2020.
 34. ^ "Israel v Germany boxscore – FIBA Basketball World Cup 2019 European Qualifiers" (në anglisht). FIBA. 21 shkurt 2019. Marrë më 21 shkurt 2019.
 35. ^ "Avdija shines bright as Israel complete perfect first window" (në anglisht). FIBA. 24 shkurt 2020. Marrë më 11 prill 2020.
 36. ^ Friedmann, Liran (17 nëntor 2020). "Israeli hooper Avdija set to make NBA history in coming draft". ynetnews.com (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2020.
 37. ^ "Maccabi Tel Aviv pens long-term deal with Deni Avdija" (në anglisht). EuroHoops. 5 nëntor 2017. Marrë më 11 prill 2020.
 38. ^ Halickman, Joshua (1 prill 2020). "Israeli basketball phenom Deni Avdija drafted into IDF". The Jerusalem Post (në anglisht). Marrë më 11 prill 2020.