Denise Richards

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Denise Lee Richards (Downers Grove, 17 shkurt 1971) është një aktore dhe modele amerikane.

Denise Richards

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Denise ka debutuar ne moshe te re ne skenat e spektaklit duke marrur pjesë ne disa telefima për te rijnë si: Bayside School, Beverly Hills 90210. Ne moshën 14-vjeçare u transferua ne Kalifornia për te vazhduar shkollën dhe për te ndjekur ëndrrën e aktores te Hollywood-it. Filloi karrierën duke marre pjesë ne emisione televizive, duke punuar si modele dhe duke aktruar pjesë te vogla ne telefilma.

Debutimi ne kinema erdhi me filmin Starship Troopers ne vitin 1997, i cili i dha fame botërore. Ne vitin 1999 zgjidhet si Bond girl ne filmin Agjenti 007 - Bota nuk Mjafton.

Me pas luajti ne disa filma duke alternuar rrole te vogle me ato si protagoniste, E Bukur si Vdekja (1999), Scary Movie 3 (2003) dhe Yo Puta (2003).

Denise ne vitin 2003 u lidhe ne martese me aktorin e famshëm amerikane Charliee Sheen por ne mars te vitit 2005 kërkoi anulimin e martesës, i cili erdhi me 19 prill te vitit 2006, nga kjo martese me Charlie Sheen, Denise pati dy vajza: Sam J dhe Lola Rose. Ne mediat publike kujtohet lidhja me kitaristin e grupit Bon Jovi, Richie Sambora, histori kjo e cila thuhet është ne mbarim Neve Campbell.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Loaded Weapon - 1993
  • Bodies of Evidence - (telefilm) - 1993
  • 919 Fifth Avenue (1995) film TV

Pier 66 (1996) film TV

In the Blink of an Eye (1996) film TV

Ectasy Generation (Nowhere) (1997)

Starship Troopers - (1997)

Sex Crimes (Wild Things) (1998)

Lookin' Italian (1998)

Drop Dead Gorgeous (1999)

Agente 007 - The World Is Not Enough (1999)

Tail Lights Fade (1999)

Valentine - (2001)

Friends (2001) episod TV

Good Advice (2001)

Spin City (2001) episode TV

Empire (2002)

Undercover Brother (2002)

The Third Wheel) (2002)

You Stupid Man (2002)

Love Actually (2003)

Scary Movie 3 (2003)

Yo Puta (2004)

Elvis Has Left the Building (2004)

I Do (But I Don't) (2004) film TV

Two and a Half Man (2003-2004) episode TV

Edmond (2005)

Sex, Love & Secrets (2006)

Backstage: Hollywood Fashion (2007) film TV

Blonde and Blonder (2007)

Jolene (2008)