Derren Brown

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Derren Brown (lindi 27 shkurt 1971)[1] eshte nje iluzionist, mentalist, marifetçi, hipnotist, piktor, shkrimtar, dhe skeptik. ai eshte i njohur per shfaqjet e tij ne emisione televizive, produksione skenike, dhe per serite televizive angleze si Trick of the Mind and Trick or Treat. Qe prej transmetimit te pare te emisionit te tij Derren Brown: Mind Control në 2000, Brown është bërë shume i njohur per performancen e tij te leximit te mendjes. Ai ka shkruar libra per magjistare gjithashtu per publikun e gjërë.

Edhe pse performancat e tij si leximi i mëndjes dhe bëmat mentaliste të Brown mund te duken si rezultat i aftesive telepatike ose paranormale, ai nuk i pranon keto aftesi dhe zakonisht demaskon ata qe i quajne te verteta. Ai deklaron ne fillim te emisionit serial të tij Trick of the Mind se ai i arrin rezultatet e tij duke perdorur kombinime te "magjisë, sugjestioninmit, psikologjise, ngaterimit, dhe organizimit të shfaqjeve publike".  [2][3]

Jeta e hershme [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brown eshte i linduri i Chris dhe Bob Brown[4] në Purley, London, dhe ka nje vëlla nëntë vjec më te vogel.[5] Brown është edukuar ne nje shkolle privae Whitgift School ne South Croydon (ku babai i tij jepte mësime noti),[5] dhe studioi drejtësi[6] te University of Bristol.[7][8]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 10 things you need to know about the magician Daily Mirror.
  2. ^ http://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/derren-brown-creates-psychological-theme-6705618
  3. ^ http://www.mindswanted.co.uk
  4. ^ Derren Brown: Behind the Mischief, Channel 4
  5. ^ a b David Jenkins (9 qershor 2009). "Derren Brown interview". The Daily Telegraph. London. Marrë më 4 shtator 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Derren Brown Interviews". Loaded Magazine. Marrë më 4 shtator 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Bristol Uni Alumni". 5 janar 2007. Marrë më 11 mars 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "5 Things you might not know about Derren Brown" Archived 8 August 2014[Date mismatch] at the Wayback Machine.. derrenbrown.co.uk.