Derri Indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Derri Indian
Sus scrofa cristatus.jpg
Parkun Kombëtar të Bandhavgarhit, Indi
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
Nënlloji:
S. s. cristatus
Emri trinomial
Sus scrofa cristatus
(Wagner, 1839)
Sinonimet[1]

Derri Indian (Sus scrofa cristatus), i njohur gjithashtu si derri i Andamanës,[2] është një nënlloj i derrit të egër që ndodhet në Indi, Nepal, Birman dhe në Tailandën Perëndimore.

Derri Indian ndryshon nga homologu i tij evropian nga krifa e tij e madhe e cila shkon në një kreshtë përgjatë shpinës nga koka e tij në fundin e trupit, me një kafkë më të madhe, më e dukshme dhe më e drejtë, veshët e tij më të vegjël dhe më të mpreha.[3] Është më i gjatë dhe më i dobët se derri Evropian edhe pse pjesët e saj të prapme janë shumë më të zhvilluara. Bishti është edhe më i zbërthyer, dhe faqet janë më të zeza. Të rriturit maten nga 83.82 në 91.44 cm (33.00 deri në 36.00 in) në lartësinë e shpatullave (me një mostër në Bengal që ka arritur 97 centimetra) dhe pesë këmbë në gjatësinë e trupit. Pesha varion nga 90.72 në 136.08 kg (200 deri 300 lb)[2].

Kafsha ka ndërvepruar me njerëzit në Indi, që të paktën në Pliocenin e vonë, me pikturën më të vjetër që është një pikturë shpellë në Bhimbetaka dhe herë pas here shfaqet në mitologjinë Vedike.[4] Një tregim i pranishëm në Brāhmaṇa ka Indra duke vrarë një derr të egër, i cili ka vjedhur thesarin e asurave, pastaj duke i dhënë trupave të saj Vishnu, i cili e ofron atë si një flijim për perënditë. Në historinë e 'Charaka Samhita', derri përshkruhet si një formë e Prajāpti, dhe është kredituar me ngritjen e tokës nga ujërat e hershme. Në Rāmāyaṇa dhe Purāas, i njëjti derr portretizohet si një shpirt në Vishnu.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Derri i egër

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Lydekker, R. (1900), The great and small game of India, Burma, & Tibet, London : R. Ward, pp. 258-266
  3. ^ Sterndale, R. A. (1884), Natural history of the Mammalia of India and Ceylon, Calcutta : Thacker, Spink, pp. 415-420
  4. ^ Mayer, John J., "Wild Pig Attacks on Humans" (2013). Wildlife Damage Management Conferences – Proceedings. Paper 151. http://digitalcommons.unl.edu/icwdm_wdmconfproc/151
  5. ^ Macdonell, A. A. (1898), Vedic Mythology, Motilal Banarsidass Publ., p. 41

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Suf scrofa cristatus