Derrick Rose

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Derrick Martell Rose (lindur më 4 tetor 1988) është një basketbollist profesionist amerikan për New York KnicksNational Basketball Association (NBA). Ai luajti një vit basketboll kolegji për Memphis Tigers para se të duke u hartuar i pari në përgjithësi nga qyteti i tij i lindjes Chicago Bulls në draftin e NBA 2008. Ai u emërua Rookie i Vitit i NBA dhe gjithashtu u bë lojtari më i ri që fitoi Çmimin e Lojtarit më të Vlefshëm i NBA në 2011 në moshën 22 vjeç.

Rose u lind dhe u rrit në Çikago dhe mori pjesë në Akademinë e Karrierës Simeon. Ai u rekrutua shumë nga kolegjet, duke zgjedhur përfundimisht të bashkohej me Universitetin e Memfisit nën trajnerin John Calipari. Rose drejtoi Tigrat në fitoret më të mëdha në historinë e NCAA (një rekord 38–2), renditjen e tyre të parë numër 1 në 25 vjet dhe një paraqitje në ndeshjen e kampionatit NCAA. Në vitin 2009, një hetim i NCAA zbuloi se rezultatet e Rose të SAT ishin shfuqizoj, dhe si rezultat, NCAA nuk llogariten gjithë sezonin 2007-08 i Memphisit.

Rose ka luftuar me dëmtime të konsiderueshme të gjurit që nga fushata e tij 2010-11 MVP. Në raundin e parë të Playoffs NBA 2012 kundër Philadelphia 76ers, Rose grisi ACL në gjurin e majtë e tij. Rose kërkoi një operacion dhe më pas u mënjanua për të gjithë sezonin 2012–13 . Rose u kthye për të luajtur në 2013–14, por gjatë një ndeshje të sezonit të rregullt kundër Portland Trail Blazers më 22 nëntor 2013, Rose plagosi meniskun e tij të djathtë i cili bëri që ai të humbasë pjesën e mbetur të sezonit. Ai u kthye edhe një herë në sezonin vijues, por dëmtimet e gjurit vazhduan të ndikonin në disponueshmërinë e tij dhe prodhimin e tij. Në qershor 2016, ai u tregtua në New York Knicks, ku përfundoi vitin e fundit të kontratës së tij. Ai nënshkroi me Cleveland Cavaliers për një pagë minimale për sezonin 2017–18 NBA por u pengua nga dëmtimet në kyçin e këmbës, gjë që çoi në tregtimin e tij dhe më pas heqjen dorë nga Utah Jazz në Shkurt 2018. Ai nënshkroi me Minnesota Timberwolves një muaj më vonë me një kontratë të sezonit; ai qëndroi me ekipin gjatë sezonit vijues dhe gëzoi një rilindje në karrierë si njeri i gjashtë jashtë stolit, megjithëse humbi 31 ndeshje për shkak të menaxhimit të dëmtimit. Për sezonin 2019-2020 NBA, Detroit Pistons e nënshkroi atë për kontratën e tij të parë të pagës jo minimale që nga viti 2012, dhe ai vazhdoi të ishte i suksesshëm jashtë stolit. Sezonin vijues, ai u ribashkua me ish-trajnerin e tij Tom Thibodeau kur New York Knicks e bleu atë në një zanat.

Rose-20190120 (cropped).jpg
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: Derrick Martell Rose
Kombësia: Amerikanë
Gjatësia: 1.88 m
Pesha: 91 kg
Pozita: Point Guard
Numri: 4
Ekipi: New York Knicks