Destiny Chukunyere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Destiny Chukunyere
Instrument(et)Vocaliste

Destiny Chukunyere MQR (lindur më 29 gusht 2002) është një këngëtare malteze nga Birkirkara, Malta. Ajo fitoi Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2015, ku përfaqësoi Maltën me këngën "Not My Soul".

Në vitin 2017, ajo mori pjesë në sezonin e njëmbëdhjetë të Britain's Got Talent dhe përfundoi e 6-ta në gjysmëfinalen e dytë dhe kështu u eliminua.[1] Ajo fitoi sezonin e dytë të versionit maltez të The X Factor dhe u zgjodh të përfaqësonte Maltën në Festivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam me këngën "All of My Love", para se konkursi të anulohej për shkak të pandemisë koronavirus 2019-2020. Sidoqoftë, Destiny është konfirmuar ta përfaqësojë Maltën në Festivalin Evropian të Këngës 2021 në Roterdam.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Galea, Stefan Paul (20 maj 2017). "Destiny gets thumbs up from Simon Cowell". Malta Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Federica Falzon
me "Diamonds"
Malta në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë
2015
Pasardhësi 
Christina Magrin
me "Parachute"
Parardhësi 
Michela Pace
me "Chameleon"
Malta në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
I panjohur