Jump to content

Deti i Japonisë

Coordinates: 40°N 135°E / 40°N 135°E / 40; 135
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deti i Japonisë
日本海
Harta e detit të Japonisë
Harta e detit të Japonisë
Shtetet bregdetare  Japonia
Rusia Rusia
Stampa:Country data North Korea Koreja e Veriut
South Korea Korea Jugore
Vendndodhja Oqeani Paqësor
Koordinatat 39°48′N 134°30′E / 39.8°N 134.5°E / 39.8; 134.5
Lloji Det margjinal
Sipërfaqja 978 000 km2
Thellësia mesatare 1752 m
Thellësia maksimale 3742 m


Deti i Japonisë është një det margjinal i pjesës perëndimore të Oqeanit Paqësor, ndërmjet kontinent aziatik, arkipelagut japoneze dhe nga Sakhalini. Kufizohet nga Japonia, Koreja e Veriut, Rusia dhe Koreja e Jugut. Ashtu si Deti Mesdhe, nuk ka pothuajse asnjë baticë për shkak të mbylljes të tij pothuajse të plotë nga Oqeani Paqësor[1]. Ky izolim gjithashtu reflekton në speciet e florës dhe në kripësinë e ujit, e cila është më e ulët se në oqean. Deti nuk ka ishuj, gjire apo kepe të mëdhenj. Pak lumenj derdhen në det dhe kontributi i tyre total për shkëmbimin e ujit është rreth 1%.

Detit është i karakterizuar nga përqendrim i lartë i oksigjenit të tretur që rezulton në produktivit të lartë biologjik. Prandaj, peshkimi është aktiviteti ekonomik dominues në rajon. Intensiteti i dërgesave përmes detit ka qenë jo shumë i lartë për shkak të çështjeve politike, por ai është në rritje si rezultat i rritjes së ekonomive të Azisë Lindore. Ekziston një polemikë në lidhje me emrin e detit me Korenë e Jugut e cila e njeh atë me emrin "Deti i Lindjes".

Emri i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Japonisht
Kanji 日本海
Hiragana に ほん かい
Hepburn Nihonkai
Shqip: Deti i Japonisë
Emri në gjuhën Koreanoveriore
Chosŏn'gŭl 조선 동해
Hancha 朝鲜 东海
McCune-Reischauer Tonghae Chosŏn
Rishikuar me alfabet roman Joseon Donghae
Shqip: Deti i Koresë Lindore
Emri në gjuhën Koreanojugore
Hangul 동해
Hanja 东海
Rishikuar me alfabet roman Donghae
McCune-Reischauer Tonghae
Shqip: Deti i Lindjes
Emri rusisht
Cirilik Японское море
Alfabet roman Yapónskoye
Shqip: Deti i Japonisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tides in Marginal, Semi-Enclosed and Coastal Seas – Part I: Sea Surface Height" (në anglisht). ERC-Stennis at Mississippi State University. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2004. Marrë më 2007-02-02.

40°N 135°E / 40°N 135°E / 40; 135