Dhimbja e kokës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhimbja e kokës, George Cruikshank (1819).

Dhimbja e kokës, e njohur edhe si cefalalgjia, është simptomë e dhimbjesfytyrë, kokë ose qafë. Mund të ndodhë si migrenë, dhimbje koke e tipit tensioni ose dhimbje koke grupore. Ekziston një rrezik i shtuar i depresionit tek ata me dhimbje koke të forta.

Dhimbjet e kokës mund të ndodhin si pasojë e shumë kushteve. Ekzistojnë një sërë sistemesh të ndryshme klasifikimi për dhimbjet e kokës. Më e njohura është ajo e Shoqatës Ndërkombëtare të Dhimbjeve të Kokës, e cila e klasifikon atë në më shumë se 150 lloje të dhimbjeve të kokës parësore dhe dytësore. Shkaqet e dhimbjes së kokës mund të përfshijnë dehidratimin; lodhje; privimi i gjumit; stresi; efektet e medikamenteve (mbipërdorimi) dhe drogave rekreative, duke përfshirë tërheqjen; infeksionet virale; zhurma të forta; dëmtim në kokë; gëlltitja e shpejtë e një ushqimi ose pijeje shumë të ftohtë; dhe çështjet e dhëmbëve ose sinuseve (siç është sinusiti).

Trajtimi i një dhimbje koke varet nga shkaku themelor, por zakonisht përfshin ilaçe kundër dhimbjeve (veçanërisht në rast të migrenës ose dhimbje koke grupore). Dhimbja e kokës është një nga shqetësimet më të zakonshme fizike.

Rreth gjysma e të rriturve kanë dhimbje koke në një vit të caktuar. Dhimbjet e kokës nga tensioni janë më të zakonshmet, duke prekur rreth 1.6 miliardë njerëz (21.8% të popullsisë) të ndjekura nga dhimbjet e kokës nga migrena që prekin rreth 848 milionë (11.7%).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]