Jump to content

Dhimitër Etoliku II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dhimitër Etoliku II ( greqisht : Δημήτριος ὁ Αἰτωλικός ) ishte djali i Antigonus II Gonatas dhe Fila që mbretëroi si mbret i Maqedonisë nga dimri i vitit 239 deri në pranverën e 229 para Krishtit. :317

Dhimitri II i përkiste dinastisë Antigonid dhe lindi në vitin 275 para Krishtit. :317Ai ishte dalluar tashmë gjatë jetës së babait të tij duke mundur Aleksandrin II të Epirit në Derdia dhe duke shpëtuar kështu Maqedoninë (c. 260 BC). Ekziston një mundësi :317se babai i tij e kishte ngritur tashmë në pozitë të pushtetit të barabartë me të tijin përpara vdekjes së tij. Nëse kjo do të kishte ndodhur, do të ishte në vitin 256 ose 257 para Krishtit.

Në hyrjen e tij, Demetrius u përball me një koalicion armiqsh që përfshinte dy ligat e mëdha. Zakonisht rivalë, Liga Etolike dhe Akease tani u bënë aleatë kundër pushtetit maqedonas. Ai ia doli t'i jepte goditje të rënda këtij koalicioni, duke e hequr Beotinë nga aleanca e tyre. Revolucioni në Epir, i cili zëvendësoi monarkinë me një ligë republikane, e dobësoi rëndë pozitën e tij.

Gjatë mbretërimit të tij, mbretëria e tij u zgjerua :321në Eubea, Magnezi, Thesali dhe rrethinat e saj, duke përjashtuar Dolopia dhe ndoshta Peparethos dhe Achaea Phthiotis .

Në vitin 236 para Krishtit, ai pushtoi Boeotinë, duke i bërë Boeotianët të nënshtroheshin :326menjëherë.

Në vitin 234 para Krishtit, për shkak të një republike federale që zëvendësoi monarkinë në Epir, e cila çoi në ngjarjet e 231 para Krishtit, Dhimitri punësoi Agronin për ndihmë ushtarake kundër etolëve që përparonin. Mbretëria e tij nuk ishte :323të kërcënuar nga ilirët Ardiaei, të sunduar nga Agroni, pavarësisht se ata kishin mbledhur forcën më të madhe në historinë e tyre (rreth 231 p.e.s.), por Epirit i duhej një lloj force për t'i penguar.

Në një moment në vitin 230-229 në një vend të panjohur në Maqedoninë veriperëndimore, Dardanët mundën Dhimitrin i cili vdiq në pranverën e ardhshme në moshën shek. 45. [1] Pasardhësi i tij nëntëvjeçar, Filipi V i ardhshëm, u konsiderua shumë i ri për të sunduar nga fisnikëria maqedonase dhe kështu gjysmëkushëriri i Demetrit, Antigonus III Doson, u bë regjent. Vendndodhja e saktë e varrit të Demetrius mbetet e panjohur, por ka të ngjarë në Berea ose Aegae .

Martesa dhe familja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhimitri u martua katër herë, megjithëse kronologjia e këtyre martesave është një çështje e diskutueshme.

  • Stratonika e Maqedonisë, halla/kushërira e tij, e bija e mbretit seleukid Antiokus I dhe halla e tij Stratonika, nga e cila kishte një vajzë të quajtur Apama III e cila u martua me Prusias I të Bitinisë . Stratonice e la pasi u martua me gruan e tij të dytë.
  • Nikea, e veja e kushëririt të tij Aleksandrit të Korintit, shek. 245/244 p.e.s.
  • Phthia (239 pes) :322e bija e Aleksandrit II të Epirit .
  • Chryseis, ndoshta një ish i burgosur lufte i kthyer në konkubinë, me të cilin u martua rreth vitit 237 para Krishtit pasi kishin një djalë, Filipin V të Maqedonisë . Pas vdekjes së Dhimitrit, ajo u martua përsëri me pasardhësin e tij, Antigonin.

Informacion :317në lidhje me jetën e Dhimitrit është nxjerrë kryesisht nga mbishkrimet, siç shkruan vetëm Plutarku për të, në Jeta e Aratusit, dhe Polibi [2] e përmend pak atë.

  1. ^ Kuzmin, Yuri (2019). "KING DEMETRIUS II OF MACEDON: IN THE SHADOW OF FATHER AND SON". Živa antika/Antiquité vivante. Skopje, North Macedonia (69): 78. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ cf.2.44.1-2