Dhimitër L. Gjoka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dhimitër L. Gjoka
pseu. Mitro Qeparoi
Emri Dhimitër
Mbiemri Gjoka
Lindur më 1950
Lindur në Vlorë
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar

Dhimitër L. Gjoka (pseudonimi Mitro Qeparoi u lind më 1950, Vlorë Shqipëri, është shkrimtar shqiptar.

Publikimet e para i bëri në gazetën e kohës "Pionieri" në Qeparoi, ndërsa nga Fushë-Arësi mbante korrespondencë për shtypin e asaj kohe.

Gjatë viteve 1993-95 e ndihmojë Kolec Traboinin, për krijimin dhe shpërndarjen e gazetës së parë shqiptare ne Greqi[1]"Egnatia". Po ashtu gjatë kësaj kohe këta të dy bëjnë disa analiza letrare për shtypin në Greqi. Nga kjo kohë Traboini i thërret në bazë të vendlindjes së tij Qeparoi.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çdo poezi një histori - vëllimin poetik.
 • Gjarpri i florinjtë - vëllimin me tregime. Sarandë : Snaj, 2004
 • Tunizia 22 - romanë me redaktor Andrea Petromilo. Vlorë : Triptik, 2005
 • As hëna nuk gënjen - roman monografik. Vlorë : Triptik, 2006
 • "Kenge arvanitase" vellimi i pare
 • "Kenge arvanitase" vellimi i dyte
 • "Ditët e fundit të Pompeit" roman,përkthim nga Eward Bulver Lytton. Nga Milosao 2007.
 • "Frymëzime Çapraze- poezi, nga botimet Triptik, 2012.
 • "Peshq të kripur si jeta jonë, tregime, nga botimet Triptik, 2012.
 • "Mësuesi Thoma Pali", monografi, botimet Triptik, 20014.
 • "Zjarre të vegjël- poezi-hai ku, nga Dhimitri Karabali, perkthim poezish. Nga botimet Triptik, 2014.
 • "Vetëvrasja enigmatike", novelë, përkthim, botimet Triptik, 2014.

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Të parë pas themelimit të Greqisë si shtet