Jump to content

Diadumeniani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diadumeniani

Diadumenian (/d aɪ ˈ æ d ʊ ˌ m iː n i ən / ; Latin: Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus  ; 14 Shtator 208 - Qershor 218) ishte djali i dhe bashkësundimtar me perandorin romak Macrinus . Nëna e tij ishte Nonia Celsa, emri i së cilës mund të jetë fiktiv. Diadumenian u bë Cezar në maj 217. Elagabalus u revoltua në maj 218 dhe Diadumenian u ngrit në bashkë-perandor. Pasi Macrinus u mund në Betejën e Antiokisë, më 8 qershor 218, Diadumenian u dërgua në oborrin e Artabanus IV për të siguruar sigurinë e tij; megjithatë, ai u kap dhe u ekzekutua gjatë rrugës, në fund të qershorit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diadumenian lindi më 14 shtator 208, i quajtur Marcus Opellius Diadumenianus, nga Macrinus, prefekti pretorian dhe perandori i ardhshëm me origjinë berbere, dhe gruaja e tij ndoshta fiktive Nonia Celsa. Macrinus e shpalli veten perandor më 11 prill 217, tre ditë pasi perandori Caracalla u vra. Menjëherë pas kësaj, Diadumenian u ngrit në Cezar në Zeugma, ndërsa roja e tij po e shoqëronte nga Antiokia në Mesopotami për t'u bashkuar me të atin. Atij iu dha edhe emri Antoninus, për nder të dinastisë Antonine, në këtë kohë. Më 16 maj 218 filloi një revoltë kundër tij në Emesa nga Elagabalus, një i afërm i Caracallas nëpërmjet nënës së tij, Julia Soaemias, e cila ishte kushërira e Caracallas. Për të shuar revoltën, Macrinus i udhëhoqi legjionet e tij në fortesën pretoriane në Apamea. Atje Macrinus e ngriti Diadumenian në August, duke e bërë atë bashkë-perandor. Pasi Macrinus u mund nga Elagabalus më 8 qershor 218, në Betejën e Antiokisë, Macrinus iku në veri në Bosfor. Para se të arratisej, ai ia besoi Diadumenian shërbëtorëve besnikë, duke i udhëzuar ata ta çonin në Perandorinë Parthiane, në oborrin e Artabanus IV, për të garantuar sigurinë e tij. Diadumenian u kap gjatë rrugës në Zeugma dhe u ekzekutua në fund të qershorit. Koka e tij u soll në Elagabalus dhe thuhet se u mbajt si trofe.

Numizmatika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa Cezari, një numër i madh monedhash janë prerë për Diadumenian, edhe pse më pak se shuma e prerë për të atin. Monedhat në të cilat ai përshkruhet si Augusti janë jashtëzakonisht të kufizuara, dhe të vetmet monedha të njohura nga kjo kohë janë denarë . Kjo ka çuar në sugjerimin, i propozuar fillimisht nga numizmatisti i lashtë Curtis Clay, se një emetim i madh monedhash po bëhej për Diadumenian, megjithatë ato u shkrinë shpejt kur u përhap lajmi për humbjen e Macrinus. Veçanërisht, ekzistojnë disa monedha provinciale lindore nga periudha që i japin diadumenianit titullin sebastos, në atë kohë ekuivalenti grek i Augustit romak.[1] Për sa i përket monedhave të arit, Diadumenian ka një stil të njohur të aureusit, që mban imazhin e tij në pjesën e përparme, dhe shfaq Spes në këmbë në anën e pasme, dhe një stil të njohur gjysmë-aureus, që mban imazhin e tij në anën e përparme dhe shfaq veten duke mbajtur një skeptër dhe standard.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bédoyère, Guy de la (2017). Praetorian: The Rise and Fall of Rome's Imperial Bodyguard. Yale University Press. ISBN 9780300226270. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Bunson, Matthew (1991). Encyclopedia of the Roman Empire. Facts On File. ISBN 9781438110271. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Cooley, Alison E. (2012). The Cambridge Manual of Latin Epigraphy. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-84026-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Friedberg, Arthur L.; Friedberg, Ira S.; Friedberg, Robert (2017). Gold Coins of the World - 9th edition: From Ancient Times to the Present. An Illustrated Standard Catlaog with Valuations. Coin & Currency Institute. ISBN 9780871840097. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Potter, David (2004). The Roman Empire at Bay, AD 180-395 (në anglisht). Routledge. ISBN 978-0-415-10057-1.
  • Vagi, David L. (2000). Coinage and History of the Roman Empire, c. 82 B.C.- A.D. 480. Fitzroy Dearborn. ISBN 9781579583163. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Macrinus
Roman Emperor
218
Served alongside: Macrinus
Pasardhësi 
Elagabalus

Stampa:Roman Emperors