Dilan Çiçek Deniz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dilan Çiçek Deniz (lindi më 28 shkurt 1995) është aktore dhe modele turke. Ajo mban titullin si Miss Universe Turqia 2014 dhe përfaqësoi vendin e sajMiss Universe 2014. Ajo është e njohur për rolin e saj si Sena Koçovalı në serialin Çukur.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi në Sivas më 1995.[1] Prindërit e saj janë mësues. Nëna e saj është Hale Temizyürek dhe babai i saj është Orhan Deniz. Ajo shkoi në shkollën e teatrit tri vite. Në moshën 15 vjeç, ajo shkroi një poezi titulluar Mendova që Dielli është nëna ime në turqisht.

Dilan morri pjesë në Miss Turqia Elidor 2014 dhe fitoi vendin e dytë. Në vitin 2015, ajo morri pjesë në Miss Universe në Miami, ku përfaqësoi vendin e saj.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet
Viti Titulli Roli
2015 Genjeshtaret e vogla te embla Ebru
2015-2016 Vajzat e Gyneshit Elif
2016-2017 Perralle ne Bodrum Su Ergüven
2017-2019 Çukur Sena Koçovalı

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.sinematurk.com/kisi/170236-dilan-cicek-deniz/